Zavrieť

Porady

Zamestnanec a založenie s.r.o.

Ahojte, chcel by som sa poradiť. Manželka je momentálne zamestnaná na hlavný pracovný pomer, plánujeme si však založiť sročku. Ona bude figurovať ako jediný spoločník a konateľ, ja plánujem pristúpiť niekedy v budúcom roku odkúpením časti obchodného podielu. Moja otázka je: akú ma oznamovaciu povinnosť voči zamestnávatelovi? Je potrebné túto skutočnosť oznámiť? Nebude zamestnancom zakladanej s.r.o.. Podotýkam, že predmety činnosti zakladanej s.r.o. a firmy kde je zamestnaná sa nezhodujú, ani nemá v pracovnej zmluve nič také zakázané. Bude si robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a danové priznanie sama? V tom prípade by o tom zamestnávateľ asi musel vedieť kôli podkladom ktoré bude potrebovať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    gogina je offline (nepripojený) gogina

    gogina
    trewq Pozri príspevok
    Ahojte, chcel by som sa poradiť. Manželka je momentálne zamestnaná na hlavný pracovný pomer, plánujeme si však založiť sročku. Ona bude figurovať ako jediný spoločník a konateľ, ja plánujem pristúpiť niekedy v budúcom roku odkúpením časti obchodného podielu. Moja otázka je: akú ma oznamovaciu povinnosť voči zamestnávatelovi? Je potrebné túto skutočnosť oznámiť? Nebude zamestnancom zakladanej s.r.o.. Podotýkam, že predmety činnosti zakladanej s.r.o. a firmy kde je zamestnaná sa nezhodujú, ani nemá v pracovnej zmluve nič také zakázané. Bude si robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a danové priznanie sama? V tom prípade by o tom zamestnávateľ asi musel vedieť kôli podkladom ktoré bude potrebovať.
    Môj názor: mala by ohlásiť zamestnávateľovi, že sa stane konteľkou v spoločnosti /vo lastnej/ a nebude zamestnancom. Doporučujem aby malav eseročke zmluvu o výkone funkcie konateľa /§63odst.3 OZ/,pretože môj názor, niekto musí riadiť spoločnosť. v tejto zmluve bude mať odmenu,z ktorej odvedie daň, a zdrav. poistenie. Spoločnosť sa prihlási do ZP ako kvázi zamestnávateľ, a mesačne budete odvádzať výkazy ,v SP Vám nehrozí platiť.Je na Vás akú čiastku si dáte do zmluvy .Daňové a RZZP sibude musieť robiť, lebo bude mať príjem zo zamestnania ,a odmenu z výkonu funkcie konateľa,/táto funkcia o výkone konateľa je považovana ako dohoda/To je z moje strany

    trewq je offline (nepripojený) trewq

    trewq
    A je potrebné podávať aj daňové priznanie z prijmu FO? Keď bude mať ako konateľka a zamestnankiňa v inej firme v podstate dva príjmi?

    Zamestnanec a založenie s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.