Zavrieť

Porady

Živnostník - odvody do SP a ZP

Veľmi by som Vám bola povďačná za radu : môj brat má ŽL a pracoval, takže nevykonával živnosť. Teraz ukončil pomer a chce pokračovať ďalej ako živnostnik. Bol aj na sociálke a tam mu povedali, že nemusí nič platiť, na zdravotnej, že áno. Keďže mám s Vami veľmi dobré skúsenosti a Vaše rady využívam, chcem mu to pomôcť povybavovať. Našiel by si niekto z Vás čas a poradil mi ako začať, čo mám urobiť, aby to bolo v poriadku ? Ďakujem veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Maňuša Pozri príspevok
    Veľmi by som Vám bola povďačná za radu : môj brat má ŽL a pracoval, takže nevykonával živnosť. Teraz ukončil pomer a chce pokračovať ďalej ako živnostnik. Bol aj na sociálke a tam mu povedali, že nemusí nič platiť, na zdravotnej, že áno. Keďže mám s Vami veľmi dobré skúsenosti a Vaše rady využívam, chcem mu to pomôcť povybavovať. Našiel by si niekto z Vás čas a poradil mi ako začať, čo mám urobiť, aby to bolo v poriadku ? Ďakujem veľmi pekne.
    Do 8 dní od skončenia prac. pomeru musí v zdr. poisťovni nahlásiť zmenu. Budú od neho chcieť asi doklad o skončení prac.pomeru /zápočet, dohodu.../.
    Ako SZČO bude platiť odvody z min. vymer.základu - do 31.12.2009 14 % z 295,50€ = 41,37€ mesačne.
    Podával do ZP RZZP za rok 2008 ?

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    V zdravotnej poisťovni musí byť človek poistený od narodenia až do úmrtia. Ak je SZČO, platí si do zdravotnej poisťovne v súčasnosti minimálne 41,37 €.
    Do sociálnej poisťovne, pokiaľ z podnikania v roku 2008 nemal príjem, mu povinnosť platiť zatiaľ nevznikla, záleží až od dosiahnutia obratu za rok 2009 a následne potom by musel platiť najskôr od 1. 7. 2010.
    Môže, ale nemusí sa prihlásiť napr. na dobrovoľné nemocenské poistenie.

    Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

    Maňuša
    Brat bol vo VšZP a tam mu povedali, že nemá platiť nič, takže neplatí, ale mne sa to nezdá, lebo aj keď síce z podnikania nemal príjem, ale teraz keď už bude pokračovať ako SZČO by mal platiť... RZZP nepodával ako živnostník, podával mu iba zamestnávateľ. Veľmi pekne ďakujem za promtnú odpoveď...

    Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

    Maňuša
    Ešte som zabudla a do SP mu netreba nahlásiť zmenu ? A koľko tvorí dobrovoľné zdravotné poistenie ?

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Maňuša Pozri príspevok
    Brat bol vo VšZP a tam mu povedali, že nemá platiť nič, takže neplatí, ale mne sa to nezdá, lebo aj keď síce z podnikania nemal príjem, ale teraz keď už bude pokračovať ako SZČO by mal platiť... RZZP nepodával ako živnostník, podával mu iba zamestnávateľ. Veľmi pekne ďakujem za promtnú odpoveď...
    Zrejme v zdravotnej poisťovni neoznámil, že má živnosť. Ak mal živnostenské oprávnenie aj v roku 2008 (alebo skôr) mal povinnosť urobiť RZZP on a nie zamestnávateľ, aj keď zo živnosti nedosiahol žiadny príjem. Je potrebné ísť do ZP, zobrať kópiu ŽL a vypísať tam tlačivo. Platiť poistné musí hneď od nasledujúceho dňa po skončení prac. pomeru.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Maňuša Pozri príspevok
    Ešte som zabudla a do SP mu netreba nahlásiť zmenu ? A koľko tvorí dobrovoľné zdravotné poistenie ?
    V soc. poisťovni mu zatiaľ nevzniká žiadna povinnosť.
    Dobrovoľné zdravotné poistenie neexistuje.
    Ak si mala na mysli dobrovoľné nemocenské poistenie, to je 4,4 % z vymeriavacieho základu, ktorý si zvolí, najmenej však v súčasnosti zo sumy 295,50 €, čo je mesačne 13.- €.

    Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

    Maňuša
    Ďakujem, už tam bol a zaplatil so spätnou platnosťou. Ešte dobre, že mi to len tak medzi rečou spomenul a ešte dobré, že ste mi hneď poradili. A ešte sa opýtam, najbližšie bude platiť do 8. sept. lebo teraz neviem, či je to mesiac dopredu alebo mesiac dozadu...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Maňuša Pozri príspevok
    Ďakujem, už tam bol a zaplatil so spätnou platnosťou. Ešte dobre, že mi to len tak medzi rečou spomenul a ešte dobré, že ste mi hneď poradili. A ešte sa opýtam, najbližšie bude platiť do 8. sept. lebo teraz neviem, či je to mesiac dopredu alebo mesiac dozadu...
    preddavky na ZP sa platia pozadu - do 8. kal. dňa nasl. mesiaca / za august do 8.9./

    Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

    Maňuša
    Ešte by som sa chcela opýtať, či brat ako SZČO - vlastník ŽL musí mať založený podnikateľský účet alebo mu postačí aj bežný ?

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Maňuša Pozri príspevok
    Ešte by som sa chcela opýtať, či brat ako SZČO - vlastník ŽL musí mať založený podnikateľský účet alebo mu postačí aj bežný ?
    Nikde nie je napísané, že to musí byť podnikateľský účet, ale len účet. Takže rozhodnutie je na ňom.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    Maňuša Pozri príspevok
    Ešte by som sa chcela opýtať, či brat ako SZČO - vlastník ŽL musí mať založený podnikateľský účet alebo mu postačí aj bežný ?
    Stačí aj bežný osobný účet, ale musí ho nahlásiť na DÚ.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Maňuša Pozri príspevok
    Ďakujem Vám veľmi pekne a ešte, ktorý je výhodnejší ?
    Výhodnejší v čom? Bežný účet je lacnejší v porovnaní s podnikateľským.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.