Zavrieť

Porady

Dobrovoľné platby do SP

Dobrý deň ,
chcela by som sa spýtať, mám známu, ktorej neviem poradiť, ide o to, že , má 52 r. od 01/09 na ÚP , 6mes.poberala dávku, prácu si neúspešne hľadá, má si platiť dobrovoľne do SP //dôchodok/, má odpracovaných 35 rokov, ale do penzie ďaleko...

poradí mi niekto?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Dúfam, že si to nemyslela vážne, že ešte má platiť ďalších cca 10 rokov poistné na dôchodkové poistenie?!
    A z čoho ? Však je uchádzačom o zamestnanie .
    Má odrobených 35 rokov a možno sa jej podarí zamestnať sa o ½ roka alebo o rok, a
    pri výpočte dôchodku jej táto krátka doba nebude chýbať.
    Keby aj platila z dnešného minimálneho vymer.základu t.j. z 295,50 € tak to nemá zmysel,
    lebo by tým ponížila doterajší "možno relatívne dobrý" priemerný mzdový bod.

    Nepísala si koľko má detí, takže orientačne :
    Ak je narodená v r. 1957, tak dôchodkový vek dosiahne pri 1 dieťati aj bez detí keď dosiahne 62 rokov, pri 2 deťoch 61 rokov a 9 mesiacov, pri 3-4 deťoch 60 rokoch, a pri 5 a viac 5 detí je 58 rokov a 3 mesiace.

    Takže môj súkromný názor : ja by som to neplatila.

    zuzkic je offline (nepripojený) zuzkic

    zuzkic
    ďakujem za odpoveď, len na spresnenie, má 2 deti, čo v prípade, čiste teoreticky, že by sa nezamestanala do dôchodku vôbec /vek, zákl.vzdelanie./,v doterajšom zamestaní to bolo vždy niekde nad hranicou min.mzdy.

    viem, že je to iba teória, ale zaujímalo by ma to, ja dúfam, že sa niekde zamestná.

    ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Podmienkou nároku na starobný dôchodok je doba poistenia 15 rokov /podmienku už splňa/ a dosiahnutie dôchodkového veku.

    Starobný dôchodok sa vypočíta ako súčin doby poistenia x priemerného osobného bodu x aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

    V prípade invalidity - od 1.1.2010 platí novela zákona, na základe ktorej sa doba poistenia už sleduje z celého obdobia poistenia.

    Priemerný osobný mzdový bod si vie zistiť z výpisu zo sociálnej poisťovne

    Dobrovoľné platby do SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.