Zavrieť

Porady

Nebankové pôžičky ich zučtovanie

Ahoj poraďáci,
poprosila by som o radu účtujem v PÚ jednu eseročku, ktorá poskytuje
nebankové pôžičky. Nemám s tým veľké skúsenosti iba v tom tápem, namotali ma do toho tak si nechcem urobiť hanbu . Kto by bol taký
dobrý a pomohol mi ako zaúčtovať celý ten kolobeh dokladov. Poskytnutie
pôžičky, provízne listy, klientské zmluvy.
Ďakujééééém !

Vevenka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    calawen Pozri príspevok
    Spoločnosť v roku 2010 poskytovala pôžičky fyzickým osobám, zmluvy boli stavané tak, že dostali istinu, mesačne platili úroky a s poslednou splátkou splatia aj istinu aj úrok. Keďže pôžičky išli cez rok 2010, jednu mám až do roku 2012, účtovala som poskytnutie nasledovne:
    istina 315/325
    úroky do 31.12.2010 315/662
    úroky po 1.1.2011 315/384

    Teraz v januári zúčtujem úroky prislúchajúce do 2011 384/662

    Problém je, že spoločnosť postúpila pôžičky ďalšej spoločnosti za cenu istín

    Pôžičky končiace v roku 2011 odpíšem 546/315 a pohľadávku voči novej spoločnosti z postúpenia zaúčtujem 315/646.

    Otázka znie, čo s pôžičkou, ktorá je do roku 2012, konkrétne s úrokmi za 2012? Mám ich stornovať? t. j. 384/315? A nasledne postupovať ako u pôžičiek končiacich v roku 2011?

    Je toto účtovanie správne?
    Z hľadiska dane z príjmu to bude ako vyzerať?
    ide o služby vo finančnej oblasti, tak určite nie 315/325
    aj tak neviem čo je na 325?
    ja by som účtovala až poskytnutie 378/221, zmluva o pôžičke nemôže byť záväzok.
    ak sú zmluvy tak posatvené, že je jasná výška úroku na jednotlivvé roky tak áno 378/662
    378/384.2011
    378/384.2012
    s tým súhlasím.
    Postúpenie.................. zaniká ti nárok na úrok 2012 a alikvotná časť na rok 2011. Tá časť ktorá patrí do obdobia po dátume postúpenia by som stornovala 384/315, lebo táto čASť pohľadávky zaniká postúpením.
    ostatné viacmenej tak ako píšeš 378/646 /aj ked sa mi ponúka skôr účet 668/
    a 546/378 istina plus časť nevyplateného úroku /zasa skôr miesto 546 účet 668, ale to by som sa musela pozrieť do Postupov, nehádam.

    Chápem to tak, že náklad z postúpenia bude vyšší o nezaplatené úroky, a teda dostaneš z takejto transakcie pripočitateľnú položku.
    =============================
    poznámku o duplicite som nepochopila.

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Spoločnosť v roku 2010 poskytovala pôžičky fyzickým osobám, zmluvy boli stavané tak, že dostali istinu, mesačne platili úroky a s poslednou splátkou splatia aj istinu aj úrok. Keďže pôžičky išli cez rok 2010, jednu mám až do roku 2012, účtovala som poskytnutie nasledovne:
    istina 315/325
    úroky do 31.12.2010 315/662
    úroky po 1.1.2011 315/384

    Teraz v januári zúčtujem úroky prislúchajúce do 2011 384/662

    Problém je, že spoločnosť postúpila pôžičky ďalšej spoločnosti za cenu istín

    Pôžičky končiace v roku 2011 odpíšem 546/315 a pohľadávku voči novej spoločnosti z postúpenia zaúčtujem 315/646.

    Otázka znie, čo s pôžičkou, ktorá je do roku 2012, konkrétne s úrokmi za 2012? Mám ich stornovať? t. j. 384/315? A nasledne postupovať ako u pôžičiek končiacich v roku 2011?

    Je toto účtovanie správne?
    Z hľadiska dane z príjmu to bude ako vyzerať?

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Z hľadiska dane z príjmu bude rozdiel medzi menovitou hodnotou pohľadávok a sumou z predaja pohľadávok pripočítateľnou položkou...

    V tomto prípade to bude znamenať, že v základe dane budú 2x úroky za rok 2011?

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    calawen Pozri príspevok
    Spoločnosť v roku 2010 poskytovala pôžičky fyzickým osobám, zmluvy boli stavané tak, že dostali istinu, mesačne platili úroky a s poslednou splátkou splatia aj istinu aj úrok. Keďže pôžičky išli cez rok 2010, jednu mám až do roku 2012, účtovala som poskytnutie nasledovne:
    istina 315/325
    úroky do 31.12.2010 315/662
    úroky po 1.1.2011 315/384

    Teraz v januári zúčtujem úroky prislúchajúce do 2011 384/662

    Problém je, že spoločnosť postúpila pôžičky ďalšej spoločnosti za cenu istín

    Pôžičky končiace v roku 2011 odpíšem 546/315 a pohľadávku voči novej spoločnosti z postúpenia zaúčtujem 315/646.

    Otázka znie, čo s pôžičkou, ktorá je do roku 2012, konkrétne s úrokmi za 2012? Mám ich stornovať? t. j. 384/315? A nasledne postupovať ako u pôžičiek končiacich v roku 2011?

    Je toto účtovanie správne?
    Z hľadiska dane z príjmu to bude ako vyzerať?
    calawen Pozri príspevok
    Z hľadiska dane z príjmu bude rozdiel medzi menovitou hodnotou pohľadávok a sumou z predaja pohľadávok pripočítateľnou položkou...

    V tomto prípade to bude znamenať, že v základe dane budú 2x úroky za rok 2011?
    posúvam...

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Ide o to, že účtujem v softvéri MONEY S3, kde si cez ostatné pohľadávky nahodím účtovanie - t.j. 325 je istina, ktorú mám na základe zmluvy zaplatiť klientovi a na 315 sa mi zbiera celá pohľadávka, t. j. istina + príslušenstvo. Potom z pokladne alebo BU vyplatím istinu na základe zmluvy, t. j. 325/211,221

    K tej duplicite...
    Myslela som to tak, že povedzme úroky za január 2011 budú 500 v úhrne, pohľadávka bola postúpená v sume pôžičky- istine, t. j. o 500 nižšia než je jej MH, t. j. vo výnosoch na 662 budem mať 500 a aj rozdiel medzi 546-646 bude 500. T.j. z tejto transakcie bude daňový základ 1000...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    myslím, že aj v MONEY môžeš k ostatným pohľadávkam priradiť účet 378 a nadefinovať v Súvahe do riadku Iné pohľadívky.
    neviem teda, či som isto pomohla.........
    úroky za január 500 na 662 áno, ale budú aj zaplatené a teda zdanené?
    alebo budú postúpené?
    alebo budú len zaúčtované a nezaplatené, lebo k postúpeniu došlo až vo februári? V tomto prípade sa to javí ako duplicita, máš pravdu. Lenže postúpenie malo byť za istina+500 anieiba za istinu. proste zlý obchod.

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    k postúpeniu pohľadávky prišlo k 3.1.2011, ale v každom prípade zlý obchod (ale posúval to novovytvorenej "sesterskej" firme).

    Úroky budú zaúčtované, avšak prijaté už v novej firme.

    S tou 378 máš pravdu, preúčtujem to.

    Nebankové pôžičky ich zučtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.