Zavrieť

Porady

vyplácanie nem. dávky z dobr.nem. poistenia

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, som zamestnaná a som aj dobrovolne nem. poistená od 07.01.2009. V septembri (niekedy v strede) pôjdem na operáciu. Mám si pýtať 2 PN-kyod lekárky? (jednu pre zamestnávateľa a tú 2. pre soc. poistovňu z dobr. nem. poist.).
Moja otázka: Od ktorého dňa vypláca SP nemoc. dávku z dobrovol. nem. poist.? Od prvého dňa začatia PN alebo od jedenásteho dňa trvania PN (ako pri PN-ke zo zamestnania).
za odpoved vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    25252 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcem sa opýtať, som zamestnaná a som aj dobrovolne nem. poistená od 07.01.2009. V septembri (niekedy v strede) pôjdem na operáciu. Mám si pýtať 2 PN-kyod lekárky? (jednu pre zamestnávateľa a tú 2. pre soc. poistovňu z dobr. nem. poist.).
    Moja otázka: Od ktorého dňa vypláca SP nemoc. dávku z dobrovol. nem. poist.? Od prvého dňa začatia PN alebo od jedenásteho dňa trvania PN (ako pri PN-ke zo zamestnania).
    za odpoved vďaka
    Nárok na nemocenské z dobrovolného nem. poistenia budeš mať po 270 dňoch poistenia. Od ošetrujúceho lekára si vypýtaš 2 PN-ky, pri PN- z DNP ti zaškrtne DPO. Túto odovzdávaš do SP, nemocenské od 1. dňa platí sociálna poisťovňa

    Pred odchodom do nemocnice si skontroluj v SP, či máš uhradené všetky platby poistného

    25252 je offline (nepripojený) 25252

    25252
    dakujem veronika,
    a ešte jedna otázka- ako si vypočítam v tom mesiaci, koľko mám zaplatiť do SP, ak som Pn?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    25252 Pozri príspevok
    dakujem veronika,
    a ešte jedna otázka- ako si vypočítam v tom mesiaci, koľko mám zaplatiť do SP, ak som Pn?
    Vymeriavací základ : počet kal dní v mesiaci x počet dní poistenia. Z toho počítaš % za každý fond samostatne.
    Ak to bude niekedy na konci mesiaca, zaplatila by som radšej za celý mesiac, aby im nič nechýbalo pri začiatku PN. Preplatok ti vrátia.

    prepočítaj si tie dni poistenia, vychádza ti to na 270 dní pri začiatku PN-ky ? Ak nie, daj si ju vystaviť až po návrate z nemocnice
    Naposledy upravil veronikasad : 25.08.09 at 08:23

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    25052
    ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN okrem trvajúceho zamestnania a DNP iné UKONčENé nem.poistenie (cca od polovice septembra 2007), tak pri vzniku PN v polovici 9/09 ti nárok na nemocenské z DNP nevznikne.

    Ak ti DNP vzniklo 7.1.09, tak 270-ty den je 3.10.09, takže nárok na PN nemocenské z DNP (ak rátam len dni DNP), ti vznikne pri PN-ke, ktorá vznikne najskôr 4.10.09. Bohužial. TAkže aj počas PN by bolo treba DNP platiť (aj ked možno sa stretneš s iným názorom).
    Naposledy upravil brčko : 26.08.09 at 13:39

    25252 je offline (nepripojený) 25252

    25252
    chcem sa spýtať, ak nárok na dávku z dobr. nem. poist. pri PN-ke mi vznikne 4.10.2009, rozhodujúcim obdobím by bolo obdobie k od 07.01.2009 do 30.09.2009? Lenže toto rozhodujúce obdobie nedosiahlo 270 dní nem. poistenia. Vzťahuje sa tých 270 dní až pri vzniku PN-ky alebo 270 dní musí mať toto rozhodujúce obdobie?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    25252 Pozri príspevok
    chcem sa spýtať, ak nárok na dávku z dobr. nem. poist. pri PN-ke mi vznikne 4.10.2009, rozhodujúcim obdobím by bolo obdobie k od 07.01.2009 do 30.09.2009? Lenže toto rozhodujúce obdobie nedosiahlo 270 dní nem. poistenia. Vzťahuje sa tých 270 dní až pri vzniku PN-ky alebo 270 dní musí mať toto rozhodujúce obdobie?
    Nie, 270 dní musíš dosiahnuť do dňa nástupu na PN, nie je podstatné koľko dní má rozhodujúce obdobie.

    vyplácanie nem. dávky z dobr.nem. poistenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.