Zavrieť

Porady

teplá voda? úplne ľadová!!!

Dobrý deň, chcem sa opýtať, neviem, či som to správne zaradila, ale už asi 2-3 mesiace, ako pozorujem nám bytové družstvo každú noc vypína od 22.00 hod do 05,30 - 6:00 hod teplú vodu. z kohútika ide - ale úplne studená. Najskôr sme si mysleli, že sa jedná o poruchu, ale keď sa to trikrát zopakovalo /mám malé deti, boli choré a ja som ich sprchovala v ľadovej vode.../ bola som sa opýtať, čo sa deje. Na moju otázku mi odpovedali, že je to podľa zákona. Ale akého, to som sa už nedozvedela, pretože sa všetci zrazu niekde ponáhľali. chcem sa opýtať: mejú na to právo? žijeme kdesi tristo rokov za opicami, aby sme v meste na byte, kde neplatíme málo za teplú vodu, mali každú noc iba studenú? ako to riešiť? Naozaj existuje zákon, ktorý im to umožňuje? Alebo si máme kúpiť kotol? ...
Usporiadat
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

yoko Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, neviem, či som to správne zaradila, ale už asi 2-3 mesiace, ako pozorujem nám bytové družstvo každú noc vypína od 22.00 hod do 05,30 - 6:00 hod teplú vodu. z kohútika ide - ale úplne studená. Najskôr sme si mysleli, že sa jedná o poruchu, ale keď sa to trikrát zopakovalo /mám malé deti, boli choré a ja som ich sprchovala v ľadovej vode.../ bola som sa opýtať, čo sa deje. Na moju otázku mi odpovedali, že je to podľa zákona. Ale akého, to som sa už nedozvedela, pretože sa všetci zrazu niekde ponáhľali. chcem sa opýtať: mejú na to právo? žijeme kdesi tristo rokov za opicami, aby sme v meste na byte, kde neplatíme málo za teplú vodu, mali každú noc iba studenú? ako to riešiť? Naozaj existuje zákon, ktorý im to umožňuje? Alebo si máme kúpiť kotol? ...
No zákon na to určite neexistuje-takže to,že je to "podla zákona" bolo klamstvo-totiž aj my sme mali podobný problém a vypínali nám teplú vodu na noc, ale spísali sme žiadosť aby tomu tak nebolo a div sa svete- teraz už máme teplú vodu celú noc(už nejaké 3 roky)-takže nedajte sa odbiť ,spojte sa ľudia v baráku a žiadajte o to aj vy a keď sa budú ohánať nejakým "zákonom"tak ich vysmejte...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

yoko Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, neviem, či som to správne zaradila, ale už asi 2-3 mesiace, ako pozorujem nám bytové družstvo každú noc vypína od 22.00 hod do 05,30 - 6:00 hod teplú vodu. z kohútika ide - ale úplne studená. Najskôr sme si mysleli, že sa jedná o poruchu, ale keď sa to trikrát zopakovalo /mám malé deti, boli choré a ja som ich sprchovala v ľadovej vode.../ bola som sa opýtať, čo sa deje. Na moju otázku mi odpovedali, že je to podľa zákona. Ale akého, to som sa už nedozvedela, pretože sa všetci zrazu niekde ponáhľali. chcem sa opýtať: mejú na to právo? žijeme kdesi tristo rokov za opicami, aby sme v meste na byte, kde neplatíme málo za teplú vodu, mali každú noc iba studenú? ako to riešiť? Naozaj existuje zákon, ktorý im to umožňuje? Alebo si máme kúpiť kotol? ...
Stano, existuje na to právny predpis. Nie je to síce zákon, ale je to vykonávacia vyhláška min. hospodárstva k zákonu o tepelnej energetike. Konkrétne je to vyhláška MHSR č. 152/2005 Z.z. o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa, kde v § 1 je uvedené:

Určený čas dodávky tepla


(1) Určený čas dodávky tepla na vykurovanie (ďalej len vykurovacie obdobie ) sa začína spravidla 1. septembra príslušného kalendárneho roka a končí sa 31. mája nasledujúceho kalendárneho roka.

(2) Teplo na vykurovanie začne dodávateľ1) tepla (ďalej len dodávateľ ) dodávať, ak

a) vonkajšia priemerná denná teplota vzduchu vo vykurovacom období klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 oC ...

(5) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je dodávateľ povinný dodávať denne od 4.00 h do 23.00 h, ak sa s odberateľom nedohodnú 3) inak.

(6) Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom v zmluve o dodávke a odbere tepla.



Takže ak to technické možnosti umožňujú a odberatelia trvajú na dodávke teplej vody aj mimo týchto nariadených hodín, tak výrobca tepla na základe dohody zabezpečí teplú vodu aj mimo týchto hodín.

Stano, takže na základe tej vašej žiadosti vlastne váš správca len zmluvne dohodol iný čas dodávky teplej vody. Tým pádom ale platíte viac, lebo dodávateľ tepla má tým vyššie náklady na výrobu tepla, keď aj v noci, keď nie je vysoký odber, musí udržiavať dostatok teplej vody. Takže podľa mňa ste nevyhrali, len ste umožnili dodávateľovi tepla zaúčtovať si vyššiu cenu za GJ dodanej teplej vody, lebo kvôli vám musel minúť viac na ohrev teplej vody aj v noci.
0 0
jajko50 jajko50

jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

Ano je to tak ako Chobot píše. Len tam, kde to takto funguje - a takých domov je ešte stále veľa - to funguje asi tak. Dodávka TUV odstavená, ale ak pustíš kohútik tak tečie studená. A čo sa deje s meračom teplej vody v byte???? No ráta o dušu akoby si odoberal teplú. Dodávateľ síce merá spotrebu tepla na ohrev vody zvlášť / aspon by to malo tak byť/, ale pri rozrátavaní na jednotlivé byty sa berie do úvahy merač. Takže pustením červeného kohútika si v nočných hodinách urobíme vír v peňaženke - nevedomky.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Jajko50 ak vieš že ti dodávateľ tepla nedodáva v noci teplú vodu, tak načo púšťaš červený kohútik ??? Pusti modrý a nebude ti to robiť taký vír v peňaženke.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

U nás je to trochu naopak. Podľa viacerých v našom bytovom dome tečie zbytočne veľmi teplá voda. Deje sa to hlavne v letných mesiacoch.

Aj na tomto sa dá dohodnúť s dodávateľom TÚV, aby netiekla zbytočne až príliš horúca?

Ešte by som potrebovala vedieť: Môže dodávateľ tepla fakturovať toľko tepla na prípravu TÚV, že merná spotreby vychádza nad normatívnu spotrebu?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Chobot Pozri príspevok
Stano, existuje na to právny predpis. Nie je to síce zákon, ale je to vykonávacia vyhláška min. hospodárstva k zákonu o tepelnej energetike. Konkrétne je to vyhláška MHSR č. 152/2005 Z.z. o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa, kde v § 1 je uvedené:

Určený čas dodávky tepla


(1) Určený čas dodávky tepla na vykurovanie (ďalej len vykurovacie obdobie ) sa začína spravidla 1. septembra príslušného kalendárneho roka a končí sa 31. mája nasledujúceho kalendárneho roka.

(2) Teplo na vykurovanie začne dodávateľ1) tepla (ďalej len dodávateľ ) dodávať, ak

a) vonkajšia priemerná denná teplota vzduchu vo vykurovacom období klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 oC ...

(5) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je dodávateľ povinný dodávať denne od 4.00 h do 23.00 h, ak sa s odberateľom nedohodnú 3) inak.

(6) Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom v zmluve o dodávke a odbere tepla.



Takže ak to technické možnosti umožňujú a odberatelia trvajú na dodávke teplej vody aj mimo týchto nariadených hodín, tak výrobca tepla na základe dohody zabezpečí teplú vodu aj mimo týchto hodín.

Stano, takže na základe tej vašej žiadosti vlastne váš správca len zmluvne dohodol iný čas dodávky teplej vody. Tým pádom ale platíte viac, lebo dodávateľ tepla má tým vyššie náklady na výrobu tepla, keď aj v noci, keď nie je vysoký odber, musí udržiavať dostatok teplej vody. Takže podľa mňa ste nevyhrali, len ste umožnili dodávateľovi tepla zaúčtovať si vyššiu cenu za GJ dodanej teplej vody, lebo kvôli vám musel minúť viac na ohrev teplej vody aj v noci.
Ok, Tibor, je povinný,ale zasa nikde nieje napísané,že by im tú vodu nemohli pustiť,hmhm-hovorím u nás sa to po sťažnostiach vyriešilo a teplá voda fičí po celú noc-síce nieje úplne horúca,ale ani vlažná-je dostatočne teplá aj na kúpanie...
Ale uznávam,že máš pravdu... a aj s tou cenou,hmhm-ale však za každý komfort sa platí,no nie?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ok, Tibor, je povinný,ale zasa nikde nieje napísané,že by im tú vodu nemohli pustiť,hmhm-hovorím u nás sa to po sťažnostiach vyriešilo a teplá voda fičí po celú noc-síce nieje úplne horúca,ale ani vlažná-je dostatočne teplá aj na kúpanie...
Veď v tej vyhláške je umožnené dohodnúť si individuálny čas dodávky, takže je to OK.

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ale uznávam,že máš pravdu... a aj s tou cenou,hmhm-ale však za každý komfort sa platí,no nie?
Jasné, ide vždy o konflikt komfortu a ceny za bývanie. Vyšší komfort = (sprvidla) vyššia cena.

Vedľa našej bytovky je bytovka - novostavba (býva v nej kolega), kde majú kúrenie a ohrev teplej vody samostatný pre každý vchod. Na úvodných schôdzach by si sa divil, ale najväčším problémom bolo, aby sa ľudia dohodli, odkedy dokedy chcú teplú vodu. Noční vtáci a tí, čo pracujú do noci chceli teplú vodu aj o tretej ráno. Viacerí, čo chceli šetriť náklady, požadovali len do polnoci. Okrem toho padali rôzne hodiny ako návrhy. Proste hádka ako na trhovisku. Správca len čakal na schôdzi ako to dopadne. Jemu to bolo jedno, mali sa dohodnúť majitelia. Na záver si odhlasovali (ak si dobre pamätám), že teplú vodu buú mať do polnoci - väčšina ľudí je už dovtedy v posteli.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Chobot Pozri príspevok
Veď v tej vyhláške je umožnené dohodnúť si individuálny čas dodávky, takže je to OK.



Jasné, ide vždy o konflikt komfortu a ceny za bývanie. Vyšší komfort = (sprvidla) vyššia cena.

Vedľa našej bytovky je bytovka - novostavba (býva v nej kolega), kde majú kúrenie a ohrev teplej vody samostatný pre každý vchod. Na úvodných schôdzach by si sa divil, ale najväčším problémom bolo, aby sa ľudia dohodli, odkedy dokedy chcú teplú vodu. Noční vtáci a tí, čo pracujú do noci chceli teplú vodu aj o tretej ráno. Viacerí, čo chceli šetriť náklady, požadovali len do polnoci. Okrem toho padali rôzne hodiny ako návrhy. Proste hádka ako na trhovisku. Správca len čakal na schôdzi ako to dopadne. Jemu to bolo jedno, mali sa dohodnúť majitelia. Na záver si odhlasovali (ak si dobre pamätám), že teplú vodu buú mať do polnoci - väčšina ľudí je už dovtedy v posteli.
keď už si začal s tou schodzou , že je to tam ako na trhovisku-ja občas chodím na domové schodze(služobne) a niekedy tam sedím a len čakám kedy sa tam začnú pomaly biť-aké hádky sa strhnú niekedy,hmhm a ešte keď sú dve veľké skupiny,jedna za niečo a druhá proti tomu-tak je to veľmi zaujímavé divadlo...
0 0
jajko50 jajko50

jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

Jozef I Pozri príspevok
Jajko50 ak vieš že ti dodávateľ tepla nedodáva v noci teplú vodu, tak načo púšťaš červený kohútik ??? Pusti modrý a nebude ti to robiť taký vír v peňaženke.
takú múdrosť si asi musel dlho vymýšlať. Vysvetli to všetkým odberatelom teplej vody, alebo stoj pri nich a upozorni ich keď automaticky ráno siahnu na kohútik teplej vody. veď zadávateľka témy to jasne píše, že tečie ľadová , asi aj ona ho ten červený kohútik otvorila.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Nikto nad nikým stať nemusí. Keď vieš, že z červeného potečie studená, tak si kľudne pusť, ale budeš platiť za teplú. To snáď netreba vysvetlovať, na to by mal každý prísť sám, že platí za dačo, čo nedostane.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jajko50 Pozri príspevok
takú múdrosť si asi musel dlho vymýšlať. Vysvetli to všetkým odberatelom teplej vody, alebo stoj pri nich a upozorni ich keď automaticky ráno siahnu na kohútik teplej vody. veď zadávateľka témy to jasne píše, že tečie ľadová , asi aj ona ho ten červený kohútik otvorila.
Jajko a čože sa urážaš, si pozri na tie súhlasy dole pod príspevkom Jozefa I a je jasné, že nikto nič nemusel vymýšľať.
Odstávka je normálna vec a funguje to takto už roky. To neznamená, že keď máš červený kohútik zazrakom z neho potečie vždy len a len teplá voda...niekto ju musí ohriať a za akých podmienok je už na dohode dodavateľa a odberateľa.
Nuž a logicky červený vodomer nemá čidlo na teplo keď meria, ale je len prietokový. /to považujem za väčší problém/
0 0
jajko50 jajko50

jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

slavica Pozri príspevok
Jajko a čože sa urážaš, si pozri na tie súhlasy dole pod príspevkom Jozefa I a je jasné, že nikto nič nemusel vymýšľať.
Odstávka je normálna vec a funguje to takto už roky. To neznamená, že keď máš červený kohútik zazrakom z neho potečie vždy len a len teplá voda...niekto ju musí ohriať a za akých podmienok je už na dohode dodavateľa a odberateľa.
Nuž a logicky červený vodomer nemá čidlo na teplo keď meria, ale je len prietokový. /to považujem za väčší problém/

Jasné, jasné už som ticho, som poučený, farby už poznám, viem už čo je odstávka a vždy pred umývadlom si na Vás spomeniem.

farbu z kohútikov čas už nám zotrel
ráno skrútol než oči si pretrel
hneď hlávka bola vzbudená
porada za to môže? či voda studená?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jajko50 Pozri príspevok
Jasné, jasné už som ticho, som poučený, farby už poznám, viem už čo je odstávka a vždy pred umývadlom si na Vás spomeniem.

farbu z kohútikov čas už nám zotrel
ráno skrútol než oči si pretrel
hneď hlávka bola vzbudená
porada za to môže? či voda studená?
No vidíš, takto je to super ...A čo ja ? keď nám pred 12timi rokmi namontovali "fachmani" v jadre opačne vodu v kupelni ako v kuchyni...to už mám roky z toho hokej Na pákových batériach to je "sranda".
0 0
jajko50 jajko50

jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

slavica Pozri príspevok
No vidíš, takto je to super ...A čo ja ? keď nám pred 12timi rokmi namontovali "fachmani" v jadre opačne vodu v kupelni ako v kuchyni...to už mám roky z toho hokej Na pákových batériach to je "sranda".
Ano , vďaka, veď ja som to myslel v dobrom. Poradu mám rád a pochybujem, že by mi tento dojem niečo skazilo.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Lotarka Pozri príspevok
U nás je to trochu naopak. Podľa viacerých v našom bytovom dome tečie zbytočne veľmi teplá voda. Deje sa to hlavne v letných mesiacoch.

Aj na tomto sa dá dohodnúť s dodávateľom TÚV, aby netiekla zbytočne až príliš horúca?

Ešte by som potrebovala vedieť: Môže dodávateľ tepla fakturovať toľko tepla na prípravu TÚV, že merná spotreby vychádza nad normatívnu spotrebu?

V obytnom dome je to vždy o dohode!!!?

Vyhláška 152/2005

§ 1, odsek 6.

(6) Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne
v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom
v zmluve o dodávke a odbere tepla.2)

§ 2, odsek 3.

(3) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je
dodávateľ povinný dodávať tak, aby teplota teplej úžitkovej
vody na výtoku u konečného spotrebiteľa bola
najmenej 45 °C a najviac 55 °C.

Takže, vlastníci domu, bytov sa môžu dohodnúť, že v čase od 23.00 do 5.00 im bude dodávateľ dodávať teplú vodu. No dodávateľ nemusí súhlasiť. Ak je to preňho nevýhodné, pre malý záujem obytných domov.

Ak sa dohodne s vlastníkmi, voda musí mať teplotu v rozmedzí 45 až 55 °C. Ak sa väčšina vlastníkov dohodne na nižšej teplote, je to možné, ak sa nikto nesťažuje. Ak by sa niekto sťažoval, bolo by zaujímavé komu by dal za pravdu súd? Väčšine, alebo jedincovi. Vyhláška takýto prípad nerieši.

Pokiaľ si niekto objedná pivo a vypije ho, nemusí ho zaplatiť?
Naposledy upravil sito : 27.08.09 at 18:05 Dôvod: Zamena, 125 za 152 č. výhlášky
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

slavica Pozri príspevok
Nuž a logicky červený vodomer nemá čidlo na teplo keď meria, ale je len prietokový. /to považujem za väčší problém/
Logický, ani nemusí mať, ak by mal, až potom by bol velikánsky problém. Ako by sme zistili, koľko vody a pri akej teplote v ktorom byte a v ktorom čase pretieklo?

Logicky, teplá voda cirkuluje v systéme výroby teplej vody. Dodávateľ dodá vodu v rozmedzí 45 až 55 °C. Prietokovým vodomerom pretečie v uvedenom rozmedzí, ak je vodomer v blízkosti stúpačky. Voda ktorá zostane v potrubí od vodomeru po batériu vychladne, ale odobratá bola v dohodnutej teplote. Takže čídlo je zbytočné.


Človek si varí ráno kávu, dá si do kanvice vodu a v tom si povie, večer si dám tiež. Pridá vody, aby mal varenú aj na večer. No večer nie je voda varená. Ráno si uvarím kávu a pôjdem reklamovať kanvicu, voda v nej neostáva varená.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ide o vyhlašku 152/2005 Z.z a nie vyhl. 125/2005 Z.z
Z § 2 ods.(3) vyplyva, že dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je dodávateľ povinný dodávať tak, aby teplota teplej úžitkovej
vody na výtoku u konečného spotrebiteľa bola najmenej 45
oC a najviac 55 oC. Toto ustanovenie je kogentné - imperatívne a neumožnuje teda žiadnu inú dohodu účastníkov pravného vzťahu. Voda musí mať jednoducho najnižšiu a najvyššiu teplotu v rozsahu, ktorý je vymedzený v uvedenom §2. Súd teda by nemal žiadny problém pri rozhodovaní.
Podľa §1 ods. (6) teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne
v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom v zmluve o dodávke a odbere tepla. Toto ustanovenie je dispozitívne a teda umožňuje, aby sa účastníci pravného vzťahu dohodli o inom čase v zmluve o dodávke....

0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ďakujem za upozornenie na špatné číslo vyhlášky.

Na papieri môže byť napísané jednoznačne, no život nie je jednoznačný.

Ak teplú vodu vyrába dodávateľ je to jednoznačné, 45 až 55 °C.

Ak je výmeníková stanica majetkom vlastníkov bytov, takže teplú vodu si vyrábajú sami. Od výrobcu tepla budú požadovať dodávku tepla na inú dobu ako uvádza vyhláška, aby si mohli vyrábať teplu vodu aj v noci.

Dodávateľ zabezpečí toľko tepla aby bola voda o teplote 45 až 55 °C. No vlastníci stanice, domu, bytov sa dohodnú, že voda bude v noci zohrievaná na 35 °C. Nie všetci, jeden nie. Má právo sa sťažovať? A komu?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Chytáte Sita za slovíčka. Raz 125/152 , potom varená - vriacia. Treba sa niekedy riadiť tým, čo sa chcelo povedať a vysvetliť problém. U prvého, teda v čísle to bol určite preklep, v druhom použité iné slovo, ktorým chcel vyjadiť podstu problému.
Ale kto chce ten pochopí, čo chcel básnik, alebo prispievateľ povedať.
Ja taktiž Sitovi dakedy oponujem, ale čo pravda ,to pravda.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

To čo si napísal, isto tvoja kanvica dokáže.

Sú dve možnosti, kanvicu vypne, voda vychladne, no bude prevarená, studená, večer, tiež prevarená od rána. Zaleješ si s ňou kávu? Druhá možnosť, že kanvicu nevypne, voda sa vyparí a ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať