Zavrieť

Porady

Výška odpočítateľnej položky...

Zdravim

Viete mi niekto poradit s vyskou odpocitatelnej polozky ktora je za rok 2009 - 4 025,70€ , ale k 31.8.2009 koncim so zivnostou, je mozne si v danovom priznani uplatit celu sumu 4025,70 alebo je nutne to rozratat na 8 mesiacov v roku t.j. 4025,7/12 * 8 = 2683,8 €

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Palino978 Pozri príspevok
    Zdravim

    Viete mi niekto poradit s vyskou odpocitatelnej polozky ktora je za rok 2009 - 4 025,70€ , ale k 31.8.2009 koncim so zivnostou, je mozne si v danovom priznani uplatit celu sumu 4025,70 alebo je nutne to rozratat na 8 mesiacov v roku t.j. 4025,7/12 * 8 = 2683,8 €

    Dakujem.
    Nie, nič nerozrátaš, NČ je ročná, takže si ju uplatníš celú.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Palino978 Pozri príspevok
    Zdravim

    Viete mi niekto poradit s vyskou odpocitatelnej polozky ktora je za rok 2009 - 4 025,70€ , ale k 31.8.2009 koncim so zivnostou, je mozne si v danovom priznani uplatit celu sumu 4025,70 alebo je nutne to rozratat na 8 mesiacov v roku t.j. 4025,7/12 * 8 = 2683,8 €

    Dakujem.
    čo budeš robiť od 1.9.?

    Palino978 je offline (nepripojený) Palino978

    Palino978
    a plati to aj vtedy ak sa nahodou rozhodnem znovu zalozit zivnost v oktobri? cize tam si budem znovu odpocitavat celu sumu 4025,70?

    od. 1.9. nezamestnany asi do oktobra-novembra a potom znovu zivnost ak pride zakazka.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Palino978 Pozri príspevok
    a plati to aj vtedy ak sa nahodou rozhodnem znovu zalozit zivnost v oktobri? cize tam si budem znovu odpocitavat celu sumu 4025,70?

    od. 1.9. nezamestnany asi do oktobra-novembra a potom znovu zivnost ak pride zakazka.
    Áno, platí aj vtedy, keď si znovu založíš živnosť, ako som už napísala, Nezdaniteľná Časť je ročná.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Palino978 Pozri príspevok
    a plati to aj vtedy ak sa nahodou rozhodnem znovu zalozit zivnost v oktobri? cize tam si budem znovu odpocitavat celu sumu 4025,70?

    od. 1.9. nezamestnany asi do oktobra-novembra a potom znovu zivnost ak pride zakazka.
    Podávaš jedno daňové priznanie za všetky príjmy a za rok si raz odpočítavaš sumu 4025,70.

    Palino978 je offline (nepripojený) Palino978

    Palino978
    no v mojom pripade asi budem za ten rok 2 danove priznania. Jedno za zivnost ukoncenu v 8/2009 a druhe danove za novu zivnost v obdobi 10-12/2009.
    Cize ak tomu chapem spravne tak v podstate je tam suma 4025,7€ na kazdu zivnost, cize 2 DP = 2x 4025,70€ hej?
    dakujem

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Budeš podávať jedno DP za celý rok, príjmy a výdavky z oboch živností zrátaš. Uplatníš si celú ročnú nezdaniteľnú čiastku

    Ako písala Tweety

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Palino978 Pozri príspevok
    no v mojom pripade asi budem za ten rok 2 danove priznania. Jedno za zivnost ukoncenu v 8/2009 a druhe danove za novu zivnost v obdobi 10-12/2009.
    Cize ak tomu chapem spravne tak v podstate je tam suma 4025,7€ na kazdu zivnost, cize 2 DP = 2x 4025,70€ hej?
    dakujem
    Nie, nechápeš to správne, podáš jedno DP zo všetkých príjmov a NČ v ňom uplatníš len raz.

    Palino978 je offline (nepripojený) Palino978

    Palino978
    ale pri ukonceni zivnosti 08/2009 musi podat hned danove a uplatnim si NČ za cely rok 2009.

    a ak si nahodou zalozim uplne novu zivnost v 10/2009 tak tam si uz neuplatnujem NČ za rok 2009, pretoze to danove budem podavat az asi 3/2010 a uz som si jednu NČ uplatnil v danovom podanom pri ukonceni zivnosti v 08/2009.

    ..dufam ze uz to spravne teraz chapem

    dakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Palino978 Pozri príspevok
    ale pri ukonceni zivnosti 08/2009 musi podat hned danove a uplatnim si NČ za cely rok 2009.

    a ak si nahodou zalozim uplne novu zivnost v 10/2009 tak tam si uz neuplatnujem NČ za rok 2009, pretoze to danove budem podavat az asi 3/2010 a uz som si jednu NČ uplatnil v danovom podanom pri ukonceni zivnosti v 08/2009.

    ..dufam ze uz to spravne teraz chapem

    dakujem
    Nie zase nechápeš, DP budeš podávať po skončení zdaňov. obdobia t.j. môžeš podať od 1.1.2010 do 31.3. 2010, teda nie hneď po ukončení živnosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Palino978 Pozri príspevok
    ale pri ukonceni zivnosti 08/2009 musi podat hned danove a uplatnim si NČ za cely rok 2009.

    a ak si nahodou zalozim uplne novu zivnost v 10/2009 tak tam si uz neuplatnujem NČ za rok 2009, pretoze to danove budem podavat az asi 3/2010 a uz som si jednu NČ uplatnil v danovom podanom pri ukonceni zivnosti v 08/2009.

    ..dufam ze uz to spravne teraz chapem

    dakujem
    DP podávaš za celý rok 2009 len jedno - v termíne do 31.3.2010.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    a prečo by si mal podávať DP po skončení živnosti?
    Podáva sa za celý rok 2009 k 31.03.2010
    Vždy všetky príjmy (či už zo živnosti, zamestnania..) zrátaš a uplatníš si celú NČ.
    (Aj kebyže si časť roka nezamestnaný, aj za tie mesiace máš nárok na NČ)

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Palino978 Pozri príspevok
    ale pri ukonceni zivnosti 08/2009 musi podat hned danove a uplatnim si NČ za cely rok 2009.

    a ak si nahodou zalozim uplne novu zivnost v 10/2009 tak tam si uz neuplatnujem NČ za rok 2009, pretoze to danove budem podavat az asi 3/2010 a uz som si jednu NČ uplatnil v danovom podanom pri ukonceni zivnosti v 08/2009.

    ..dufam ze uz to spravne teraz chapem

    dakujem
    Daňové priznanie za rok 2009 podávaš do 31.3.2010. To , že si ukončil živnosť v priebehu roka neznamená, že musíš hneď podať DP.

    rozborova je offline (nepripojený) rozborova

    rozborova
    Prosím niekoho o radu.Som dlhodobo PN a chcela by som vedieť,či si môže manžel na mňa uplatniť nezdaniteľnú položku a do akej výšky môže byť v tom prípade môj príjem.Ďakujem.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    rozborova Pozri príspevok
    Prosím niekoho o radu.Som dlhodobo PN a chcela by som vedieť,či si môže manžel na mňa uplatniť nezdaniteľnú položku a do akej výšky môže byť v tom prípade môj príjem.Ďakujem.
    môže - 4025,70 € - všetky tvoje príjmy /vrátane PN/

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rozborova Pozri príspevok
    Prosím niekoho o radu.Som dlhodobo PN a chcela by som vedieť,či si môže manžel na mňa uplatniť nezdaniteľnú položku a do akej výšky môže byť v tom prípade môj príjem.Ďakujem.
    Ano môže, ale nemocenské je vlastným príjmom manželky, tak len vo výške rozdielu medzi NČZD a vyplateným nemocenským. (ak si nemala okrem nemocenského žiadny iný príjem)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.