Zavrieť

Porady

minimálna mzda

Prosím poraďte mi čo najrýchlejšie:

Zahŕňa sa do sadzby minimálnej mzdy 37,40 Sk za hodinu aj práca v noci a vo sviatok? Viem, že práca nadčas sa sem nezarátava.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    37,40 je minimálna mzda a keď bude pracovať v noci(po 22. hod) tak dostane 37,40 +nočný príplatok. Sviatky sa platia priemerkou.
    Hronská Iveta
    mirianka
    Prosím poraďte mi čo najrýchlejšie:

    Zahŕňa sa do sadzby minimálnej mzdy 37,40 Sk za hodinu aj práca v noci a vo sviatok? Viem, že práca nadčas sa sem nezarátava.
    Ďakujem.
    Veľmi nejasne formulovaná otázka.

    mirianka je offline (nepripojený) mirianka

    mirianka
    Ospravedlňujem sa za nie moc jasnú formuláciu, ale tiež veľmi nerozumiem o čo vlastne ide:klient mi priniesol podklady na vypočet miezd,kde zamestnancom dáva 36,- Sk/hod.+príplatky za noc, sviatky a nadčasy. Vrátila som mu ich s tým, že mzda musí byt min.37,40 Sk/hod.+uvedené príplatky.On ma začal presviedčať,že sadzba za príplatky za noc a sviatok sa zarátavajú do minimálnej mzdy a teda minimálnu mzdu dostanú.Vraj mu to takto potvrdila aj nemenovaná účtovná spoločnosť.Myslím, že to je hovadina.

    tomare je offline (nepripojený) tomare

    tomare
    Pozri Zákonník práce §120 ods.2.
    Do mzdy sa nezahrňa mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok ani mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Nenašla som v zákone explicitne vyjadrené, čo sa zahŕňa do minimálnej mzdy. Ale pri príplatkoch je vždy uvedené, že zamestnanec má nárok na mzdu a mzdové zvýhodnenie, to by znamenalo, že minimálnu mzdu treba posudzovať bez príplatkov, t.j. má nárok na 37,40 + príplatky.
    Navyše platia (ak nie je kolektívna zmluva) aj minimálne mzdové nároky (§120), kde je už presne napísané, že do mzdy, ktorá sa porovnáva vzhľadom na minimálny mzdový nárok sa nezahŕňa mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, nočnú prácu, za prácu v sťaženom a škodlivom prostredí a do odprac. hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas.
    Takže určite 37,40 + príplatky.

    mirianka je offline (nepripojený) mirianka

    mirianka
    Myslím si, že je to takto logické a správne, už to len vysvetliť klientovi. Ďakujem Vám všetkým.

    aladin je offline (nepripojený) aladin

    aladin
    Nie som si celkom istý ale .....upresnil by som snad že ak niekto ma minimalnu mzdu ale mesacnu mzdu (6500) a v tom pripade sa praca vo sviatok je v plate... mnohý zaemstnanci ani nevedia ci su platený hodinovou mydou alebo mesacnou... vedia len tolko že minimalna mzda.. A o tom už ani nevravím že su mydove programy kde ak ma niekto mesacnu mzdu tak napriek tomu vypočitava aj hodinovú (aj ked to nie je smerodajna) a ta uvadza na nejakých prípadných reportoch - zostavach... takže je možne že uvedený zamestnanec ma mesacnu mzdu...

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Pri mesačnej mzde sa predsa práca vo sviatok tiež platí aj s príplatkom. Neplatí sa náhrada mzdy za sviatok, ktorý zamestnanec neodpracoval z dôvodu, že pripadol na jeho obvyklý pracovný deň. (Zaplatí sa, akoby pracoval.)

    mirianka je offline (nepripojený) mirianka

    mirianka
    Týka sa minimálna mzda aj dohodárov, tzn. musí mať aj zamestnanec pracujúci na dohodu o vykonaní práce 37,40 Sk / hod. alebo môže mať aj menej?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    mirianka
    Týka sa minimálna mzda aj dohodárov, tzn. musí mať aj zamestnanec pracujúci na dohodu o vykonaní práce 37,40 Sk / hod. alebo môže mať aj menej?
    Odmena pri dohode o vykonaní práce sa neurčuje počtom hodín, ale sumou za vykonanú prácu ako celok. Teda minimálna hod. , resp. mesačná mzda sa tu neuplatňuje.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.