Zavrieť

Porady

Prepis domu a možnosti jeho prepisania

Dobrý deň.
Chcel by som sa Vás opýtať na otázku prepisu domu.Moji starý rodičia prepisali ich dom na mojích rodičov otca a mamu rovnakou čiastkou čiže každý z nich má právo na polovicu domu.Nastala taká situácia že sa otec rozhodol aj so svojími rodičmi opäť prepisať dom ale len na neho a nie aj na mamu.Ja sa Vás chcem opýtať či je to možné keď na liste vlastníctva je uvedené meno aj mojej maminy a otca a podpis obidvoch rodičov.Čiže tento dom už patrý im.Ale ako som spomínal nastala taká situácia,že po rozhovore otca a jeho rodičov chcu ísť k notárovi a prepisať celý dom len na neho.Ja sa chcem opýtať či je to možné lebo sa nam stále vyhráža, že tak spravia a vyhodia nas z domu a mamina ma poprosila aby som Vám napisal a opýtal sa Vás na to či je to možné keď ona tak nechce.Ďakujem za odpoveď.S pozdravom Andrej.
Naposledy upravil Dav : 01.09.09 at 16:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Starým rodičom už dom nepatrí, takže už nemajú právo o ňom rozhodovať. Jedine , že by súdnou cestou žiadali o vrátenie daru (ak to bolo darovaním)-ale to môžu dosiahnuť s veľmi malým úspechom a bude to trvať dlho.
    Ak dom predali, tak už nemôžu úplne nič...

    Tým , že teraz "nabehnú k notárovi" nedosiahnu nič

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Netreba sa dať zastrašiť,
    a v žiadnom prípade nepodpisovať nič. Lebo môžu dať mame podpísať papier, kt. sa vzdá domu.
    Takže nepodpisovať.

    geronimo13 je offline (nepripojený) geronimo13

    geronimo13
    Ak je momentálny stav na liste vlastníctva taký, že obaja rodičia majú dom v 1/2 a to podielovom spoluvlastníctve, tak starí rodičia nemajú právo akokoľvek s ním nakladať. Dôležitá je tá časť, či sa jedná o darovaciu alebo kúpnu zmluvu. Ale vzhľadom k tomu, že darovanie do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, teda BSM nie je možné a v čase nadobudnutia domu boli rodičia manželia tak vychádzam z toho, že išlo o darovaciu zmluvu, keďže je dom v podielovom spoluvlastníctve a každý zo spoluvlastníkov vlastní 1/2.
    Je tu určitá možnosť vrátenie daru, ale s veľmi malou šancou na úspech. Takže nič nepodpisovať a notár určite nič nevyrieši.
    Odporúčam si preštudovať občiansky zákonník, špeciálne čo sa týka podielového spoluvlastníctva, § 137-142 a hlavne jeho zrušenia § 142, lebo to je jediná zákonná šanca ako Vás z domu vysťahovať. Zrušením podielového spoluvlastníctva, ale to bez Vášho súhlasu môže len súd. § 142 ods. 2 hovorí "Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku."
    Dôležitá je časť, ktorá hovorí o "dôvodoch hodných osobitného zreteľa", t.z. že sa Vás nemôžu len tak zbaviť, teda zrušiť spoluvlastníctvo a poslať Vás na ulicu, to sú tie dôvody osobitného zreteľa. Museli by ste mať zabezpečené primerané náhradné bývanie. Takže trvajte na svojich právach, zákon je na Vašej strane.

    Don133 je offline (nepripojený) Don133

    Don133
    Andrej takže podľa odpovedí vidíš, že vyhodenie z domu nieje až také jednoduché ako sa niekto vyhráža...ono treba počítať s tým, že môže nastať taká "dusná atmosféra", že hoci máte neodškriepitelné právo užívania uvedenej nehnutelnosti budete hľadať iné bývanie....

    Prepis domu a možnosti jeho prepisania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.