Zavrieť

Porady

Nadobudnutie licencie darom - je to správne?

Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku - licencia 1) Obstaranie licencie (know-how) darom, 100,- EUR, 041 / 384
1a) Rozpustenie časového rozlíšenia v nasledujúcich rokoch (na základe zaúčtovaných odpisov), 384 / 648
2) Rôzne náklady súvisiace s darovanou licenciou, ktoré vznikli v účtovnej jednotke, 70,- EUR, 041 / 622
3) Zaradenie licencie do užívania, 170,- EUR, 014 / 041
4) Dlhodobý nehmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    susana28 je offline (nepripojený) susana28

    susana28
    Zaujíma ma prečo pri nadobudnutí licencie darom je použitý účet časového rozlíšenia 384?

    susana28 je offline (nepripojený) susana28

    susana28
    Takže na rovinu. Už dva roky som na MD a tak som si povedala, že urobím pre seba niečo dobré a zaplatím si kurz PÚ z Verlag Dashofer, aby som trošku oprášila svoje vedomosti. Ale z toho kurzu som teda rozčarovaná. Ľutujem tých, ktorí veria, že ich tento online kurz naučí účtovať.

    Napr. prvá lekcia je venovaná účtovaniu v úč.tr. 0, a rozoberá sa dlh.nehmotný majetok.

    Obstaranie DNM licencia darom, je zaúčotvaná takto 041/384. Tak 041 je v pohode ale ako protiúčet by som dala asi 413. Aký máte na to názor.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Odpoveď: pretože nám to Postupy v PU kážu.


    Učtová trieda 0 – Dlhodobý majetok
    § 32


    (2) V účtovej triede 0 – Dlhodobý majetok sa účtuje o dlhodobom majetku, ku ktorému má účtovná jednotka vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o majetok štátu. O dlhodobom majetku sa účtuje v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá nemá k tomuto majetku vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o


    § 33

    Účtovanie obstarania dlhodobého majetku

    (1) Dlhodobým nehmotným majetkom a dlhodobým hmotným majetkom sú na účely účtovania majetok a technické zhodnotenie podľa § 32 ods.2 písm. c) uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov23). Zníženie hodnoty stavby v období prechodného užívania stavby23a) a v období dočasného užívania stavby23b) sa účtuje podľa § 18. Po uvedení stavby do užívania23c) sa toto zníženie hodnoty upraví v odpisovom pláne a zúčtuje sa opravná položka v prospech účtu 081 – Oprávky k stavbám.

    (2) Odsek 1 sa vzťahuje aj na technickej zhodnotenie majetku.

    (3) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 - Obstaranie dlhodobého majetku a v prospech účtu 623 - Aktivácia dlhodobého nehmotného majetku alebo 624 - Aktivácia dlhodobého hmotného majetku.

    (4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období a účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods. 12. Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý hmotný majetok, o ktorom sa účtuje v účtovej skupine 03 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 - Ostatné kapitálové fondy. Majetok nadobudnutý štátnym podnikom delimitáciou sa účtuje na príslušný účet majetku a v prospech účtu 411 – Základné imanie.

    Záver. To napr. 100 € asi nie, ten by som evidovala len v knihe krátkod. nehmot. majetku.

    V IS máme stanovené, v akej cene budem nehmotný majetok odpisovať .........

    Učtovanie je logiské, že 041/384. Obstarala som vo forme daru:
    - zvýšia sa mi aktíva, zvýši sa mi majetok v účtovnej jednotke, ktorý je majetkom odpisovaným v zmysle zákonov
    - na druhej strane účet 384 je účet pasívny. Zvýšia sa mi závazky z titulu daru.
    - vplyv na súvahu v momente obstarania +A +P, zvýšil sa mi majetok celkom a to o dar, ktorý musí byť krytý nejakým závazkom z titulu daru
    ......... (nejdem sa rozpisovať v základoch, máme tu kuchyňu...)

    Učet 384-výnosy budúcich období, je to účet ČR, kde je známa suma, vecný obsah a obdobie, kt. sa týkajú (par. 5 postupov účtovania)
    - Tento účet potrebujeme rozložiť na obdobie, ako dlho budeme software používať, na základe odpis. plánu si stanovíme životnosť

    V roku 2009 účtujem o odpisoch: 551/074. Nemôžeme účtovať len o nákladoch, tento zápis by sa nám prejavil:
    - výsledkovo-zvýšenie nákladov
    - súvahovo - zvýšenie pasív

    Toto nie je však pravda, pretože nejde o pravdivý a verný obraz. JA som ho získala darovaním, preto musím rozpúšťať účet 384, aby bol efekt na výsledovku nulový, ako aj súvahu v konkretnom roku:
    - 384/648, čo slovensky znamená:
    - zníženie pasív, zdrojov krytia majetku
    - zvýšenie výnosov UJ
    - efekt na výsledovku=zvýšenie výnosov
    - efekt na súvahu=zníženie pasív.

    O sumu ČR sa nám bude každý rok znižovať majetok UJ o oprávky.... (snažila som sa podať uplne laicky, .... (ďakujem pán doc. PAtaky, že ste ma učili )

    susana28 je offline (nepripojený) susana28

    susana28
    Betka tak táto pekne logicky mi ešte nikto nikdy nič nevysvetlil . A toho pána docenta by som rada poznala osobne, to by bolo radosť študovať. Môžem poprosiť o link na "kuchyňu"? Akosi sa mi nedarí ju nájsť. A ešte je na trhu nejaká odborná literatúra kde je to takto krásne rozpísané? Predovšetkých vplyv na súvahu a výsledovku, to ma teda dostalo. Tak ešte raz pekne ďakujem.

    Sifosp je offline (nepripojený) Sifosp

    Sifosp
    Mam podobnu situáciu. K danemu majetku -miesacie systemy na farbu mam ocenenie certif. znalcom. Ale ako to mam zuctovat ak este v tom istom roku dany majetok, ktory som nadobudol bezodplatne predam inej firme za nizsiu cenu, ako som ho ocenil a zaradil pri zaradeni?Vdaka za odpoved!

    elizabetha je offline (nepripojený) elizabetha

    elizabetha
    betka Pozri príspevok
    Odpoveď: pretože nám to Postupy v PU kážu.


    Učtová trieda 0 – Dlhodobý majetok
    § 32


    (2) V účtovej triede 0 – Dlhodobý majetok sa účtuje o dlhodobom majetku, ku ktorému má účtovná jednotka vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o majetok štátu. O dlhodobom majetku sa účtuje v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá nemá k tomuto majetku vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o


    § 33

    Účtovanie obstarania dlhodobého majetku

    (1) Dlhodobým nehmotným majetkom a dlhodobým hmotným majetkom sú na účely účtovania majetok a technické zhodnotenie podľa § 32 ods.2 písm. c) uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov23). Zníženie hodnoty stavby v období prechodného užívania stavby23a) a v období dočasného užívania stavby23b) sa účtuje podľa § 18. Po uvedení stavby do užívania23c) sa toto zníženie hodnoty upraví v odpisovom pláne a zúčtuje sa opravná položka v prospech účtu 081 – Oprávky k stavbám.

    (2) Odsek 1 sa vzťahuje aj na technickej zhodnotenie majetku.

    (3) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 - Obstaranie dlhodobého majetku a v prospech účtu 623 - Aktivácia dlhodobého nehmotného majetku alebo 624 - Aktivácia dlhodobého hmotného majetku.

    (4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období a účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods. 12. Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý hmotný majetok, o ktorom sa účtuje v účtovej skupine 03 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 - Ostatné kapitálové fondy. Majetok nadobudnutý štátnym podnikom delimitáciou sa účtuje na príslušný účet majetku a v prospech účtu 411 – Základné imanie.

    Záver. To napr. 100 € asi nie, ten by som evidovala len v knihe krátkod. nehmot. majetku.

    V IS máme stanovené, v akej cene budem nehmotný majetok odpisovať .........

    Učtovanie je logiské, že 041/384. Obstarala som vo forme daru:
    - zvýšia sa mi aktíva, zvýši sa mi majetok v účtovnej jednotke, ktorý je majetkom odpisovaným v zmysle zákonov
    - na druhej strane účet 384 je účet pasívny. Zvýšia sa mi závazky z titulu daru.
    - vplyv na súvahu v momente obstarania +A +P, zvýšil sa mi majetok celkom a to o dar, ktorý musí byť krytý nejakým závazkom z titulu daru
    ......... (nejdem sa rozpisovať v základoch, máme tu kuchyňu...)

    Učet 384-výnosy budúcich období, je to účet ČR, kde je známa suma, vecný obsah a obdobie, kt. sa týkajú (par. 5 postupov účtovania)
    - Tento účet potrebujeme rozložiť na obdobie, ako dlho budeme software používať, na základe odpis. plánu si stanovíme životnosť

    V roku 2009 účtujem o odpisoch: 551/074. Nemôžeme účtovať len o nákladoch, tento zápis by sa nám prejavil:
    - výsledkovo-zvýšenie nákladov
    - súvahovo - zvýšenie pasív

    Toto nie je však pravda, pretože nejde o pravdivý a verný obraz. JA som ho získala darovaním, preto musím rozpúšťať účet 384, aby bol efekt na výsledovku nulový, ako aj súvahu v konkretnom roku:
    - 384/648, čo slovensky znamená:
    - zníženie pasív, zdrojov krytia majetku
    - zvýšenie výnosov UJ
    - efekt na výsledovku=zvýšenie výnosov
    - efekt na súvahu=zníženie pasív.

    O sumu ČR sa nám bude každý rok znižovať majetok UJ o oprávky.... (snažila som sa podať uplne laicky, .... (ďakujem pán doc. PAtaky, že ste ma učili )
    Pekný večer Betka
    prosím vás ako je to potom s pozemkami? Musím celú hodnotu pozemku dať v roku nadobudnutia do výnosov a zdaniť?
    031/648?
    Nie je tu tiež možnosť náklad - výnos=0?
    Ďakujem

    Nadobudnutie licencie darom - je to správne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.