Zavrieť

Porady

Fakturácia nákladov a služieb

Ahojte. Potrebujem vymyslieť spôsob ako dostať náklady jednej firmy do druhej. Ide o to. Majitelia firmy A, v ktorej pracujem sú zároveň zamestnancami a taktiež majiteľmi ďalšej firmy B. Firma A znáša veľa nákladov firmy B. Napr. firma A má autá na leasing, ktoré využíva firma B. Náklady na PHM, poistky, leasingové splátky znáša firma A. Taktiež firma A platí mzdy zamestnancom, teda aj spoločníkom firmy B mzdy, aj keď väčšinu svojho času venuje firme B. Firma A vlastne financuje firmu B a je zaťažená nákladmi firmy B. Akým spôsobom môžme tieto náklady spojené s používaním áut a prácami našimi zamestnancami dostať do firmy B? Určite by mala existovať nejaká zmluva medzi oboma firmami o vzájomnej spolupráci. Čo by mala obsahovať? Akým spôsobom fakturovať PHM a náklady spojené s autami, keď autá má firma A na leasing?
Teraz sa mi stal aj takýto prípad : Spoločníci firmy B boli na služobnej ceste, na výstave v Nitre. Cestovné náhrady si dali preplatiť ako zamestnanci firmy A. Ako môžem toto preúčtovať?
Viem, trošku zložito napísané, ale dúfam, že sa bude dať pochopiť o čo mi ide. Ak som náhodou mimo témy, ospravedlňujem sa. Nevedela som kam inam to zaradiť. VĎaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Máš niekoľko legalnych možností ako náklady faktúrovať firmou A na firmu B. Ponadstavovať treba vzájomné vzťahy zmluvami ako napr o poskytnutí / zapožičaní zamestnancov/, alebo pomeniť a zrealniť pracovnoprávne vzťahy. Náklady na prevádzku vozidiel tiež je možné realne podeliť a vyfaktúrovať. Je to celá spleť riešení, takže pozorne porozmýšlať a zrealniť. Prajem na to pevné nervy.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    milagros208 Pozri príspevok
    Ahojte. Potrebujem vymyslieť spôsob ako dostať náklady jednej firmy do druhej. Ide o to. Majitelia firmy A, v ktorej pracujem sú zároveň zamestnancami a taktiež majiteľmi ďalšej firmy B. Firma A znáša veľa nákladov firmy B.
    Napr. firma A má autá na leasing, ktoré využíva firma B. Náklady na PHM, poistky, leasingové splátky znáša firma A.
    Každú cestu, ktorú vykonali vozidlá A-SRO (počet km x cena/km)
    treba vyfaktúrovať B-SRO. Vhodné by bolo doložiť napr. objednávku z B-SRO.

    Taktiež firma A platí mzdy zamestnancom, teda aj spoločníkom firmy B mzdy, aj keď väčšinu svojho času venuje firme B.
    O tomto musia rozhodnúť spoločníci.
    Ak majú pracovnú zmluvu v A-SRO a ďalej na tom trvajú, tak je to v poriadku. Vo firme B-SRO pracovnú zmluvu nemusia mať, pracujú na čistý zisk. Toto je len v kompetencii spoločníkov-majiteľov.


    Firma A vlastne financuje firmu B a je zaťažená nákladmi firmy B. Akým spôsobom môžme tieto náklady spojené s používaním áut a prácami našimi zamestnancami dostať do firmy B? Určite by mala existovať nejaká zmluva medzi oboma firmami
    áno, bolo by to vhodné... pokiaľ ide o obsah takej zmluvy, ťažko radiť, lebo my nepoznáme obsah splupráce týcho SRO. Možno by to vyriešila objednávka...

    o vzájomnej spolupráci. Čo by mala obsahovať?
    Akým spôsobom fakturovať PHM a náklady spojené s autami, keď autá má firma A na leasing?
    Jednoducho faktúrou; urobte si kalkuláciu na 1 km jazdy....

    Teraz sa mi stal aj takýto prípad : Spoločníci firmy B boli na služobnej ceste, na výstave v Nitre. Cestovné náhrady si dali preplatiť ako zamestnanci firmy A.
    Natíska sa otázka: prečo? ak boli na pracovnej ceste v záujme B-SRO, tak vyúčtovanie predložia v tejto sro; to že nemajú pracovnú zmluvu v B-SRO nie je prekážkou; zákon o cestovných náhradách sa vzťahuje aj na spoločníkov a konateľov bez zmluvy.

    Ako môžem toto preúčtovať?
    vybrať doklady a fyzicky ich vložiť do B-SRO.
    Viem, trošku zložito napísané, ale dúfam, že sa bude dať pochopiť o čo mi ide. Ak som náhodou mimo témy, ospravedlňujem sa. Nevedela som kam inam to zaradiť. VĎaka.
    viď modrý text.
    Osobne by ma zaujímalo, či tieto problémy "trápia" účtovníčku, alebo majiteľov firmy; lebo to môže byť aj tak, že majitelia to majú premyslené a vedia prečo sa veci majú tak ako je v zadaní.

    milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

    milagros208
    Ďakujem za odpoveď. "Trápi" to hlavne účtovníčku. Pretože keď firma A financuje firmu B, firme A chýbajú peniažky. A teda aj nám zamestnancom. U nás sa už peniažky na výplaty nezvyšia, pretože sa všetko sústredí na firmu B. Spoločníkov to veľmi netrápi, pretože im je to jedno, veď obidva firmy sú ich. A ešte jedna vec, ktorá nás bude trápiť koncom roka. Firma A nepotrebuje náklady, firma B áno.
    Naposledy upravil milagros208 : 04.09.09 at 10:10

    Fakturácia nákladov a služieb

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.