Zavrieť

Porady

Základné imanie v spoločnosti s. r. o.

Dobrý deň,

chcem sa opýtať, ako je to základným imaním v s. r. o., či musí ostať nepohnuté počas celej existencie s. r. o. , alebo je možné ho na niečo použiť (napr. zriaďovacie výdavky). Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Moze sa pouzit na rozne vydavky.

    P.S. Vidim, ze syn sa hral s PC a zas mi prestavil klavesnicu, prepacte tu diakritiku, musim si to ist prestavit.

    zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

    zuzanah3
    JarkaL Pozri príspevok
    Moze sa pouzit na rozne vydavky.

    P.S. Vidim, ze syn sa hral s PC a zas mi prestavil klavesnicu, prepacte tu diakritiku, musim si to ist prestavit.
    Asi tomu potom nechápem, lebo som sa dočítala, že ZI sa môže použiť napr. na úhradu straty a pod. ale nesmie klesnúť pod hranicu 5.000 €, takže tomu mám chápať tak, že ZI sa môže použiť iba vtedy, ak je vyššie ako min. hranica, ktorá musí ostať zaúčtovaná na 411??

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Príklad: Pri založení firmy dajme tomu, že spoločníci splatili ZI vkladom do pokladne, takže máme zaúčtované
    - Upísanie ZI 353/411
    - Splatenie ZI 211/353.
    To znamená, že aktuálne máme v súvahe 211-Pokladnica 200tis. Skk a na účte 411-ZI tiež 200 tis. Skk.
    Prichádzajú na rad rôzne výdavky - nájom, kanc, potreby, aj zriaďovacie výdavky (napr. úhrada faktúry právnikovi za založenie spol.) - to všetko je možné hradiť z pokladne práve z tých 200 tis. Sk, kt. tam boli vložené pri založení spol. Neznamená, že tých 200 tis.stále musia byť v pokladni, kľudne ich môžeme všetky minúť. (lepšie sa mi vyjadruje v Skk, ako v €)
    Naposledy upravil JarkaL : 06.09.09 at 11:39 Dôvod: preklep 335 a 353

    zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

    zuzanah3
    JarkaL Pozri príspevok
    Príklad: Pri založení firmy dajme tomu, že spoločníci splatili ZI vkladom do pokladne, takže máme zaúčtované
    - Upísanie ZI 335/411
    - Splatenie ZI 211/335.
    To znamená, že aktuálne máme v súvahe 211-Pokladnica 200tis. Skk a na účte 411-ZI tiež 200 tis. Skk.
    Prichádzajú na rad rôzne výdavky - nájom, kanc, potreby, aj zriaďovacie výdavky (napr. úhrada faktúry právnikovi za založenie spol.) - to všetko je možné hradiť z pokladne práve z tých 200 tis. Sk, kt. tam boli vložené pri založení spol. Neznamená, že tých 200 tis.stále musia byť v pokladni, kľudne ich môžeme všetky minúť. (lepšie sa mi vyjadruje v Skk, ako v €)
    Jasnéé, už chápem, fyzicky peniaze minieme, ale účtovne ostanú na účte 411

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    zuzanah3 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcem sa opýtať, ako je to základným imaním v s. r. o., či musí ostať nepohnuté počas celej existencie s. r. o. , alebo je možné ho na niečo použiť (napr. zriaďovacie výdavky) ?. Ďakujem
    Výška základného imania je určená spoločenskou zmluvou a tak je zapísaná v Obchodnom registri. V súvahe je na účte 411.
    Súčasne splatené ZI je buď v pokladnici na účte 211 alebo na bankovom účte 221; z týchto peňazí sa financujú prevádzkové výdavky s.r.o., teda aj zriaďovacie výdavky 5xx/211,221.
    Pritom suma na účte 411 sa nemení.

    zuzanah3 Pozri príspevok
    Asi tomu potom nechápem, lebo som sa dočítala, že ZI sa môže použiť napr. na úhradu straty a pod. ale nesmie klesnúť pod hranicu 5.000 €, takže tomu mám chápať tak, že ZI sa môže použiť iba vtedy, ak je vyššie ako min. hranica, ktorá musí ostať zaúčtovaná na 411??
    Obchodným zákonníkom je určená minimálna výška ZI = 5000 eur.
    ZI možno zvyšovať; avšak znižovať len vtedy ak je v obchodnom registri zapísaná vyššia suma ako 5000 eur. Bližšie o tom je uvedené v Obchodnom zákonníku. Každá zmena ZI musí byť zapísaná v obchodnom registri.
    Pokiaľ ide o úhradu straty, túto možno uhradiť z rezervného fondu - účet 421, samozrejme najskôr sa musí RF vytvoriť. RF sa tvorí zo zisku.

    Splatenie ZI do pokladne alebo na účet v banke - tieto prostriedky už nie sú základným imaním, sú to prostriedky na financovanie prevádzky.
    Myslím že práve na toto si sa pýtala.
    Naposledy upravil liba2 : 07.09.09 at 12:02

    zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

    zuzanah3
    Libka, ďakujem, už mám v tom úplne jasno, presne takto som to chcela počuť

    Ešte sa chcem opýtať, vložené ZI môže ostať v pokladni, alebo sa musí vložiť na podnikateľský účet? Viem, že účet musím byť zriadený, ale musí sa tam vložiť aj ZI, alebo môže ostať v pokladni?
    Naposledy upravil zuzanah3 : 07.09.09 at 05:50

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    zuzanah3 Pozri príspevok
    Libka, ďakujem, už mám v tom úplne jasno, presne takto som to chcela počuť

    Ešte sa chcem opýtať, vložené ZI môže ostať v pokladni, alebo sa musí vložiť na podnikateľský účet? Viem, že účet musím byť zriadený, ale musí sa tam vložiť aj ZI, alebo môže ostať v pokladni?
    Pripomínam, že peniaze v pokladni alebo na účte už nie sú základným inamín, už je to kvázi dotácia pokladne na prevádzku. Môžeš to mať celé v pokladni, alebo časť presunieš na účet.... to závisí od potrieb s.r.o., len už tomu nehovor ZI, ZI je už len na účte 411.

    zuzanah3 je offline (nepripojený) zuzanah3

    zuzanah3
    liba2 Pozri príspevok
    Pripomínam, že peniaze v pokladni alebo na účte už nie sú základným inamín, už je to kvázi dotácia pokladne na prevádzku. Môžeš to mať celé v pokladni, alebo časť presunieš na účet.... to závisí od potrieb s.r.o., len už tomu nehovor ZI, ZI je už len na účte 411.
    No vidíš, ešte som v tom mala zmätok, ale už mám jasno

    Díííky
    Ako zaučtujem V PU program OMEGA Základné imanie vklad jednej spoločnosti je 3500 EUR splatené 3500EUR a druhej tak isto 3500 EUR vklad a splatené 3500 EUR ???
    Ďakujem za pomoc novačik v PU

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    marcelaStanakova Pozri príspevok
    Ako zaučtujem V PU program OMEGA Základné imanie vklad jednej spoločnosti je 3500 EUR splatené 3500EUR a druhej tak isto 3500 EUR vklad a splatené 3500 EUR ???
    Ďakujem za pomoc novačik v PU
    Odpoveď si dostala tu:
    http://www.porada.sk/1151820-post8.html

    -rovnako je uvedená aj v tejto téme - viď č.4
    -a určite odpoveď nájdeš aj v iných témach, odporúčam používať vyhľadávanie

    Evinka73 je offline (nepripojený) Evinka73

    zaciatocnik - úctovnik Evinka73
    Prosím nemá niekto presne tlačivo, a postup ako zmeniť ZI v OR pri prechode na EURO. Viem, že je to povinnosť do konca roka 2009. Ale neviem aký je presný postup a aké tlačivá potrebné.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Evinka73 Pozri príspevok
    Prosím nemá niekto presne tlačivo, a postup ako zmeniť ZI v OR pri prechode na EURO. Viem, že je to povinnosť do konca roka 2009. Ale neviem aký je presný postup a aké tlačivá potrebné.
    Komplet tema tu: http://www.porada.sk/t88018-premena-...a-v-s-r-o.html.
    Tlaciva: www.orsr.sk

    Adriane je offline (nepripojený) Adriane

    Adriane
    Prosím vás, ak firma A je spoločníkom vo firme B, t.j. zaplati zakladne imanie vo firme B, účtujem vo firme B 353/411 a 211/353. Ako ale naúčtujem výdavok firmy A? Vopred pekne ďakujem.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Adriane Pozri príspevok
    Prosím vás, ak firma A je spoločníkom vo firme B, t.j. zaplati zakladne imanie vo firme B, účtujem vo firme B 353/411 a 211/353. Ako ale naúčtujem výdavok firmy A? Vopred pekne ďakujem.
    Vo firme A - ktorá sa stane spoločníkom firmy B sa naúčtuje:

    a)predpis vkladu spoločníka A v spoločnosti B ...........043/367
    b) po zápise vkladu do OR......................................06x/,043

    c) úhrada predpisu vkladu..................................... 367/211,221

    Adriane je offline (nepripojený) Adriane

    Adriane
    azla Pozri príspevok
    Vo firme A - ktorá sa stane spoločníkom firmy B sa naúčtuje:

    a)predpis vkladu spoločníka A v spoločnosti B ...........043/367
    b) po zápise vkladu do OR......................................06x/,043

    c) úhrada predpisu vkladu..................................... 367/211,221
    Ďakujem veľmi pekne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.