Zavrieť

Porady

Vyradenie strechy

Chcela by som poprosiť, niekoho kto by mi vedel poradiť učtovne.
Na budove v r. 2006 sa robila rekonštrukcia strechy za 2 mil. Sk. Strecha bola urobená zle, takže v roku 2009 sa opäť rekonštruuje za 2 800 tis. sk.
Tú pôvodnú strechu by som chcela vyradiť z majetku. Dá sa to?
A materiál zo strechy odpredať. Ako máme postupovať. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dedulko je offline (nepripojený) dedulko

    Vylúčený člen dedulko
    marco04 Pozri príspevok
    Chcela by som poprosiť, niekoho kto by mi vedel poradiť učtovne.
    Na budove v r. 2006 sa robila rekonštrukcia strechy za 2 mil. Sk. Strecha bola urobená zle, takže v roku 2009 sa opäť rekonštruuje za 2 800 tis. sk.
    Tú pôvodnú strechu by som chcela vyradiť z majetku. Dá sa to?
    A materiál zo strechy odpredať. Ako máme postupovať. Ďakujem
    V OC budovy by mala byť pôvodná strecha.
    Ak v 2006 nebolo TZ, tak "rekonštrukcia" nepatrí do majetku / nemala byť cez 042 účtovaná / nemáš čo vyradiť.

    marco04 je offline (nepripojený) marco04

    marco04
    Zle som sa vyjadrila ide o TZ. Učtujem obec a tam je rekonštrukcia a modernizácia kapitálový výdavok z rozpočtovníctva - teda ako technické zhodnotenie.Ide mi skôr o to či to technické zhodnotenie môžem vyradiť a dať nové TZ.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Strecha sa opať nerekonštuuje, strecha sa opravuje.

    Zhodnocovala by sa, ak by došlo k zmene technických parametrov, k zmene použitelnosti, k zmene výkonnosti .... strecha je len strecha plní svoj účel, ak by ste chceli mať na streche napr. i disko, zmenil by sa účel použitia a to na: disko a na krytie, ale tu by došlo i k zmene parametrov.

    Zmenou parametrov sa nepovažuje zámena porovnatelných materiálov.

    Velke pozor na opravy a na TZ.

    (ináč i strechu predtým by som nedávala ako TZ, ale ako opravu, pokial nedoslo k technickým zmenám, nemenil sa sklon strechy, strecha by sa z rovnej robila za šikmú, nemenil by sa celkový vzhlad nehnutelnosti.)

    marco04 je offline (nepripojený) marco04

    marco04
    Tu je problém inde. Môže sa to chápať aj ako oprava, ale dotácia prišla od KŠU na havarijný stav strechy ako kapitálový výdavok - teda rozpočtová klasifikácia 700 kapitálky. Bolo zaradené ako TZ. Potrebujem to z majetku zobrať, alebo to tam nechať. Ozaj neviem a čo s tou druhou kapitálkou. Tam sa menia parametre. Pri prvej dotácií sa vymenil len materiál, latenie, nový krov.

    dedulko je offline (nepripojený) dedulko

    Vylúčený člen dedulko
    betka Pozri príspevok
    Strecha sa opať nerekonštuuje, strecha sa opravuje.

    Zhodnocovala by sa, ak by došlo k zmene technických parametrov, k zmene použitelnosti, k zmene výkonnosti .... strecha je len strecha plní svoj účel, ak by ste chceli mať na streche napr. i disko, zmenil by sa účel použitia a to na: disko a na krytie, ale tu by došlo i k zmene parametrov.

    Zmenou parametrov sa nepovažuje zámena porovnatelných materiálov.

    Velke pozor na opravy a na TZ.

    (ináč i strechu predtým by som nedávala ako TZ, ale ako opravu, pokial nedoslo k technickým zmenám, nemenil sa sklon strechy, strecha by sa z rovnej robila za šikmú, nemenil by sa celkový vzhlad nehnutelnosti.)
    Betka.
    TZ môže byť aj zvýšenie tepelného odporu / pridanie (nie samostatného) zariadenia na predohrev vody ap.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.