Zavrieť

Porady

Prestávka v práci

Pekný deň, chcem sa spýtať,po koľkých hodinách má pracovník nárok na prestávku - po 4 či po 5? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Janiča Pozri príspevok
    Tweety, ďakujem za reakciu. Tieto ustanovania ZP poznám. Po 6 hod. je poskytnutá 1/2-hodinová prestávka. Ale je povinnosť poskytnúť aj po ďalších 6-tich hodinách ďalšiu 1/2-hodinovú prestávku. Z toho ustanovenia ZP mi to nie je jednoznačné. Chceli ste mi tým naznačiť, že je povinnosť poskytnúť druhú prestávku?
    Nie, z citácie zákona je jednoznačné, že je nárok na jednu 30 min. prestávku.

    jojom je offline (nepripojený) jojom

    jojom
    Janiča Pozri príspevok
    Po 6 hod. je poskytnutá 1/2-hodinová prestávka.
    Neviem či si to len ja tak vysvetlujem, ale prestávka v práci sa poskytuje pacovníkovi ktorého smena trvá dlhšie ako 6 hod. ale to neznamená že po 6-tich hodinách dostane prestávku on ju môže dostať aj po odpracovaných 5-tich hodinách. A po prestávke pokračuje v práci.

    Janiča Pozri príspevok
    Ale je povinnosť poskytnúť aj po ďalších 6-tich hodinách ďalšiu 1/2-hodinovú prestávku. Z toho ustanovenia ZP mi to nie je jednoznačné.
    Tu by som použil vyššie citované od TWEETY ustanovenie ZP § 91 ods.6. Bezpečnostná prestávka a určil jej trvanie 15 min. Nie každý zamestnávateľ to asi akceptuje.

    "Komentár k § 91
    Zákonník práce
    Účinnosť: 1. 7. 2003
    Autor(i): Mačuha Miroslav, Ing.; Rybárová Mária, JUDr.; Vojnárová Anna, JUDr.

    Ustanovuje sa, že prestávka na jedenie a odpočinok v rozsahu 30 minút sa nezapočítava do pracovného času. Dochádza tým k zosúladeniu pojmu pracovného času s čl. 2 bod 1 Smernice Rady č. 93/104/EHS o určitých aspektoch úpravy pracovného času.

    Neustanovuje sa, po uplynutí akého času je zamestnávateľ povinný určiť prestávku v práci. Jej časové umiestnenie by malo spadať zhruba do polovice pracovnej zmeny, napr. po odpracovaní 3, 4 alebo piatich hodín. Nárok na prestávku zamestnancovi vznikne, ak je pracovná zmena dlhšia ako 6 hodín, u mladistvého zamestnanca 4,5 hodiny. Podrobnejšie podmienky poskytovania prestávky na odpočinok a jedenie, vrátane predĺženia prestávky, dohodne zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov.

    Výslovne sa tiež ustanovuje, že prestávka na odpočinok a jedenie sa neposkytuje na začiatku a konci pracovnej zmeny. Zmyslom prestávky počas pracovnej zmeny je poskytnutie oddychu zamestnancovi a tým aj ochrany zdravia zamestnanca a zvýšenie bezpečnosti práce. "
    Naposledy upravil jojom : 11.11.10 at 18:19

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    mia0 Pozri príspevok
    Pekný deň, chcem sa spýtať,po koľkých hodinách má pracovník nárok na prestávku - po 4 či po 5? Ďakujem.
    § 91
    Prestávky v práci



    (1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

    mia0 je offline (nepripojený) mia0

    mia0
    ...a ak mám prac smenu 5 hodín, či menej a nie som mladistvá?...nemám nárok na prestávku?

    Ančika je offline (nepripojený) Ančika

    Anna M Ančika
    ZP neurčuje kedy má byť prestávka, hovorí len, že nemá byť na začiatku pracovnej zmeny ani na konci pracovnej zmeny. A ďalej hovorí, že na polhodinovú prestávku má zamestnanec nárok, ak je pracovná zmena dlhšia ako 6 hodín. Pri dodržaní uvedených ustanovení je určenie prestávky na dohode zamestnávateľa so zástupcami zamestnancov alebo so samotným zamestnancom. Môže byť napr. aj po odpracovaní 2 hodín, ak sa na tom dohodnú.

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    Kedy sa môže zamestnancovi odrátať 0,5 hod. na prestávku.
    Ked odpracuje viac ako 4 hod. má nárok na strav. lístok. To je jasné. Ale teraz nie som si istá - ked zamestnanec odpracuje 4,5 hod. tak sa mu odráta 0,5 hod. Alebo až ked odpracuje viac ako 6 hod. V zmluve nemajú uvedenú prac. dobu ani čas na prestávku. Zamestnanci si sami zapisujú dochádzku a ja ju mám kontrolovať.
    emily 2

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    emily 2 Pozri príspevok
    Kedy sa môže zamestnancovi odrátať 0,5 hod. na prestávku.
    Ked odpracuje viac ako 4 hod. má nárok na strav. lístok. To je jasné. Ale teraz nie som si istá - ked zamestnanec odpracuje 4,5 hod. tak sa mu odráta 0,5 hod. Alebo až ked odpracuje viac ako 6 hod. V zmluve nemajú uvedenú prac. dobu ani čas na prestávku. Zamestnanci si sami zapisujú dochádzku a ja ju mám kontrolovať.
    emily 2
    k 2. § 91
    Prestávky v práci

    (1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    Áno to viem, ale asi mi niekto stoji na kabli...

    Totiz vsetkym zamestnancom odratava (tab. excel ) 0,5 hod po odprac viac ako 4 hod. Ale jeden zam. ma upraveny vzorec ,ze po viac ako 6 hod. Tak potrebujem presne , aby som vedela kde je pravda-aby som nikomu neposkodila, ked pojdem za sefom.

    vdaka
    emily2

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    emily 2 Pozri príspevok
    Áno to viem, ale asi mi niekto stoji na kabli...

    Totiz vsetkym zamestnancom odratava (tab. excel ) 0,5 hod po odprac viac ako 4 hod. Ale jeden zam. ma upraveny vzorec ,ze po viac ako 6 hod. Tak potrebujem presne , aby som vedela kde je pravda-aby som nikomu neposkodila, ked pojdem za sefom.

    vdaka
    emily2
    Veď v tom §, čo som uviedla je, že nárok na prestávku je až po 6 hodinách.

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    Niekedy odrobia menej, napr. ked su u lekara ,al. niekedy pridu v sobotu na 5-6 hod. ked sa nestiha. A niekomu odratava po 4 a tomu 1 po 6 hod. ...

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    Tak mame zle urobenu tabulku dochadzky ... Ale ten zamestnanec mozno bol na obede, ja uz neviem dozadu . Teraz som tu nastupila.

    Citam tu uz dlho rozne prispevky, ale potrebovala by som jednoznačne vediet - ci to treba prerobit.
    dakujem

    emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

    účtovnik amater emily 2
    Ospravedlňujem sa vopred za moje otázky ,
    ale nemam v tom jasno. Uvediem na príklade.
    Zamestnanec je v praci od 8,00 do 13,00 - 5 hod. Potom ide k lekárovi , al. napr. čerpá NV. O 12,00 bol normálne na obede v jedálni. Ako odpracované mu máme rátať 5 hodín alebo 4,5 hod. ?
    Viem, viem že má každý toho dosť, ale chcela by som to uzavrieť a venovať sa inému.
    Veĺmi pekne dakujem
    emily 2

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Chcela by som sa opýtať, či má zamestnávateľ povinnosť v prípade pracovnej zmeny dlhšej ako 12 hod. poskytnúť zamestnancovi druhú 1/2-hodinovú prestávku v práci. Jedná sa o príležitostné predĺženie pracovnej zmeny zamestnancom reštaurácie, ak majú nejakú mimoriadnu akciu v reštaurácii (svatba a pod.). Vopred ďakujem za odpoveď.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Janiča Pozri príspevok
    Chcela by som sa opýtať, či má zamestnávateľ povinnosť v prípade pracovnej zmeny dlhšej ako 12 hod. poskytnúť zamestnancovi druhú 1/2-hodinovú prestávku v práci. Jedná sa o príležitostné predĺženie pracovnej zmeny zamestnancom reštaurácie, ak majú nejakú mimoriadnu akciu v reštaurácii (svatba a pod.). Vopred ďakujem za odpoveď.
    § 91
    Prestávky v práci

    (1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

    (2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

    (3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

    (4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

    (5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

    (6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času.
    <DT>
    </DT>

    Janiča je offline (nepripojený) Janiča

    Janiča
    Tweety, ďakujem za reakciu. Tieto ustanovania ZP poznám. Po 6 hod. je poskytnutá 1/2-hodinová prestávka. Ale je povinnosť poskytnúť aj po ďalších 6-tich hodinách ďalšiu 1/2-hodinovú prestávku. Z toho ustanovenia ZP mi to nie je jednoznačné. Chceli ste mi tým naznačiť, že je povinnosť poskytnúť druhú prestávku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.