Zavrieť

Porady

Registrácia, alebo nie

Po dlhšej odmlke sa obraciam na Vás s prosbou o radu.

Klientka dostala výzvu od SP, že nesplnila svoju povinnosť registrovať sa k povinnému plateniu odvodov ku dňu 01.07.2006 (podľa obratu prekročila hranicu). Ale: mala "živnosť" na slobodné povolanie (umelec). Ona sa pokušala registrovať sa už v r. 2005, ale odmietli ju. S odôvodnením, že príjmy z tejto činnosti nespadajú pod povinnosť odvodov. V r. 2006 situácia sa opakovala. V r. 2007 už sa ani nepokušala o registráciu. Zaregistrovala sa až v 09/2008, keď rozviazala trvalý prac.pomer, a ostala len szčo. V 09/2008 RLFO bol zaslaný na pobočku, ale dodnes jej nepotvrdili, a ani nepridelili IČZ. Avšak od tohto dátumu platí odvody s variabilným symbolom rodného čísla.

Samozrejme, informácia z r. 2005, že jej príjmy nespadajú do príjmov zakladajúcich povinnosť registrácie bola napísaná len ručne, na prilepovacom poznámkovom bločku, ktorú jej poslali späť spolu s RLFO v r.2005.

Ako sa máme brániť? Za nápady ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Posúvam, každá rada dobrá....

    ALDA je offline (nepripojený) ALDA

    stará mama, matka, manželka ALDA
    Zoli osobne so všetkými dokladmi čo si opísal naklusať na pobočku aj s dokladom o zaslaní RL.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Ale: mala "živnosť" na slobodné povolanie (umelec). .
    Zoli,
    na slobodné povolanie nie je živnosť.
    Ak mala živnosť, tak na niečo "iné".

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ALDA Pozri príspevok
    Zoli osobne so všetkými dokladmi čo si opísal naklusať na pobočku.
    Myslel som aj na to. Len moje osobné návštevy v tejto (a podobných inštitúciach) mi nepridáva ku zdraviu. Väčšinou sa mi nepodarí nič vyriešiť, ruzčúlim sa, a nedaj bože sa budem správať nedôstojne.
    Mám oveľa väčšiu úspešnosť riešenia telefonicky a poštou, ako osobnou návštevou.

    P.S. Údajne SP otvorila pobočku v Senci. (to som len počul).

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Muška Pozri príspevok
    Zoli,
    na slobodné povolanie nie je živnosť.
    Ak mala živnosť, tak na niečo "iné".
    Áno Muška to viem. Formuloval som to takto aby to bolo zrozumiteľné, ale asi som to doplietol.
    Totiž v r. 2005 registráciu vybavovala ešte predchádzajúca účtovníčka. Keď som preberal agendu dostal som aj ten spomenutý vrátený RLFO s tou poznámkou.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Teda, chcela som tým povedať, že je dôležité vedieť , či mala otvorenú nejakú živnosť, alebo nemala.....

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zoli, ak nemala otvorenú živnosť a mala príjem podľa Autorského zákona, tak nie je povinná sa prihlásiť do SP

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Muška Pozri príspevok
    Zoli, ak nemala otvorenú živnosť a mala príjem podľa Autorského zákona, tak nie je povinná sa prihlásiť do SP
    Teraz už má aj iný príjem. Preto sme ju "registrovali" od 09/2008.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Sociálne poistenie

    Na účely zákona č.461/2003 Z.z.o sociálnom poistení (ďalej len „zákon o sociálnom poistení"), nie sú umelci a autori považovaní za SZČO.

    Dôsledok: Umelci a autori nie sú povinne poistení ani na nemocenské poistenie, ani na dôchodkové poistenie, ani na poistenie v nezamestnanosti. Zo svojich príjmov z umeleckej alebo inej tvorivej činnosti neplatia povinné odvody do Sociálnej poisťovne.

    Ak umelec – autor chce byť poistený – môže sa v Sociálnej poisťovni poistiť dobrovoľne.
    zdroj:
    http://www.porada.sk/t34364-odvody-a...tml?styleidd=5

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zoli, ale pozor
    ten môj príspevok 10 platí, iba ak ozaj nemala otvorenú inú živnosť

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    ...a ešte sa opýtam:
    Ako SP prišla na to, že mala platiť a že mala nejaký príjem???

    Buď dala klientka špatný výpis, kde svoj príjem "praskla" do § pre živnosť , alebo možno už aj DP vyplnila do nesprávneho riadku. Správne § 6 odst. 2 písm. a).

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Muška Pozri príspevok
    ...a ešte sa opýtam:
    Ako SP prišla na to, že mala platiť a že mala nejaký príjem???

    Buď dala klientka špatný výpis, kde svoj príjem "praskla" do § pre živnosť , alebo možno už aj DP vyplnila do nesprávneho riadku. Správne § 6 odst. 2 písm. a).
    Citát z výzvy:...." Z údajov, ktroé SP poskytlo DR SR sme zistili, že Váš príjem z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou...."

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zoli,
    nech Ti ukáže DP z roku 2005, lebo ak je pravda, že nemala žiadnu živnosť, mala príjem z Autorského zákona, tak to mala mať zaevidované v r. 5 v tabuľke 1, oddiel VI.
    A možno "..tam je pes zakopaný"

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Podľa toho čo píšeš, tak to mala v DP uvedené v nesprávnom riadku a to v r. 3, alebo 7

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ďakujem za postrehy a nápady.

    ALDA je offline (nepripojený) ALDA

    stará mama, matka, manželka ALDA
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Myslel som aj na to. Len moje osobné návštevy v tejto (a podobných inštitúciach) mi nepridáva ku zdraviu. Väčšinou sa mi nepodarí nič vyriešiť, ruzčúlim sa, a nedaj bože sa budem správať nedôstojne.
    Mám oveľa väčšiu úspešnosť riešenia telefonicky a poštou, ako osobnou návštevou.

    P.S. Údajne SP otvorila pobočku v Senci. (to som len počul).
    S tým súhlasím, BA-okolie hrúza. Aj v PK je pobočka a sú tam super kočky a ochotné.!!! A má byť aj v SC.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ALDA Pozri príspevok
    S tým súhlasím, BA-okolie hrúza. Aj v PK je pobočka a sú tam super kočky a ochotné.!!! A má byť aj v SC.
    Už je pobočka pri Kauflande.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.