Zavrieť

Porady

Zastupovanie pri rozvode

Poradí mi prosím niekto? Na súde nemôže žiaden rodič zastupovať svoje deti ( rozvod ) , ale musí to byť zastupovanie len zo "sociálky" ? Nemôže to byť aj iná osoba ? Hoci i napríklad právnik ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Deti sa nerozvádzajú. Asi máš na mysli tento paragraf obč. súdneho poriadku:

    § 178
    (1) Súd vedie rodičov, poručníkov, prípadne opatrovníkov maloletých k riadnemu plneniu povinností pri starostlivosti o maloletého. Vybavuje podnety a upozornenia fyzických osôb a právnických osôb ohľadne výchovy maloletého a robí vhodné opatrenia.
    (2) O vhodnosti a účelnosti navrhnutých alebo zamýšľaných opatrení súd spravidla zistí názor orgánu sociálnoprávnej ochrany detí, orgánu obce, prípadne aj fyzických osôb a právnických osôb, ktoré sú oboznámené s pomermi. Ak je to vhodné, vyslúchne o nich aj maloletého.

    Zo zákona o rodine:
    § 24
    (1) V rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určí, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.
    (2) Rozhodnutie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností možno nahradiť dohodou rodičov. Dohoda musí byť schválená súdom, inak je nevykonateľná.

    cascade je offline (nepripojený) cascade

    cascade
    Áno,presne,ale mám so zastupovaním zo "socky" veľmi zlé skúsenosti (neobhajovali sa tam záujmy detí,ale manžela a až po sťažnosti vedúcej odboru došlo k náprave) a preto by som bola radšej , keby ich záujmy zastupoval právnik ; nie môj ,ich vlastný .

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    slovenský systém je nastavený tak, že v drtivej vacsine sú deti zverené do opatery matky /ak ti ide o toto/. Kamarát má opačný problém, kde je na matku trestné stíhanie a aj tak má dieťa v opatere ona. V podstate jej zatial nedokázali vinu, ale ide o podvodníčku s peniazmi. Na to, aby ti deti zobrali by museli mať pádny dôvod. A pokiaľ došlo k náprave tak by som v tom problém nevidela. Pokiaľ by nedošlo k náprave vtedy by som tvoje obavy brala ako opodstatnené.

    cascade je offline (nepripojený) cascade

    cascade
    Nie,o to mi nejde,"pan navrhovateľ " sám navrhuje zveriť mi deti do výchovy,ale mali sme ešte iba pred 5 mesiacmi pojednávanie o výživnom,on "navrhol" a aj trval na minimálnom,aj keď bol zamestnaný,ten " práv. ochránca detí " vrelo súhlasil ,nakoľko sme sa nedohodli,súd sa odročil a po mojej sťažnosti u jeho nadriadenej odrazu na ďalšom pojednávaní už bral ohľad na manželove finančné možnosti a potreby detí . Súd určil výživné , 3x dostali deti upravené výživné,ale teraz v návrhu na rozvod je znova žiadosť o to,aby na deti platil iba minimálne výživné . Neviem čo môžem očakávať zas od toho "zástupcu" , preto by som bola radšej,keby ich na súde zastupoval niekto nezaujatý a nevravte mi,že ak socka pošle inú osobu,bude to ok,veď to bude len jeho kolega a ja neverím ,že to ok bude ( navyše na socke v našom okrese pracuje manželov strýko-preto ten postoj zástupcu na tom prvom pojednávaní bol taký,aký bol ) . Možno som paranoidná,ale ja som si toho už od manžela užila DOSŤ a chcem sa konečne rozviesť,ale on je schopný nechať naše deti živoriť (máme 4 deti !!! ) .Sama to neutiahnem , aj s týmto novým výživným sa mám čo obracať a ak by to bolo minimálne...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na súde nevystupujú deti ale rodičia, ktorí sa môžu nechať zastupovať právnikom. Právnik môže pomôcť najmä používať právne vety, zdôvodňovať požiadavky ...
    Súd môže iba vypočuť deti, orgány a pod., aby zistil pomery. Tieto orgány nemajú čo hovoriť do výšky výživného, najmä nemajú vystupovať proti deťom.

    Zastupovanie pri rozvode

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.