Zavrieť

Porady

invalidný dôchodca

Prosím Vás o radu, čo urobiť voči poisťovniam (zdravotná, sociálna), ak sa stávam invalidným dôchodcom. Kedy mám ukončiť zamestnanie, poprípade či môžem ešte zostať v pracovnom pomere, zostať na dohodu, keď mám plný invalidný dôchodok priznaný.


Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Ak už raz máš papier zo sociálnej poisťovne, že si invalidný dôchodca /podľa teraz platného zákona/, tak môžeš robiť aj zarábať neobmedzene.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak je invalidita priznaná po 1.1.2005, tak nie je nutné končiť pracovný pomer (ak nie je vydaný lekársky posudok, ktorý zakazuje doterajší druh práce a zamestnávateľ nemá pre vás vhodný druh práce). Pod pojmom "plný invalidný dôchodok" som pochopila, že pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%. Znamená to, že nebudete platiť odvod na invalidné poistenie. Ak zamestnanie ukončíte po vzniku nároku na invalidný dôchodok, máte nárok na odchodné v sume priemerného mesačného zárobku.

    Čo sa týka oznamovacej povinnosti voči ZP - priznám sa, že neviem. Treba sa opýtať tam. Voči SP má povinnosť zamestnávateľ na Registračnom liste oznámiť zmenu. Takže - treba to nahlásiť hlavne zamestnávateľovi.

    daja4 je offline (nepripojený) daja4

    daja4
    Do Zp treba donieť papier zo Soc.poist. o poberaní invalidného dôchodku/dajú ho na počkanie, alebo pošlú doporučene/ a taktiež pre zamestnávateľa budeš potrebovať Potvrdenie o percentuálnej miere poklesu/ to ti dajú taktiež na počkanie, alebo doporučene poštou na posudkovom odd./ Ak nemáš zdravotné problémy nemusíš dávať výpoveď, ak dáš ju, tak máš nárok na odchodné.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Zamestnanec marodoval od 1.12.2006. Dnes mi doniesol ukončenie marodky s tým, že bol na prehodnotený, dávajú ho do invalidného dôchodku -75% pokles schopnosti. Od dnešného dňa je práceschopný, percento poklesu je vyznačené na maródke. Bude správne, keď mu hneď upravím odvody na SP, ZP/lebo nebude platiť NP, IP, PvN/ , alebo musím čakať pokiaľ mi príde rozhodnutie zo SP z BA?

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    No tak ja Ti hneď zareagujem. Má prípad takýto. Pracovník bol práceneschopný do 4.2.2007. Od 5.2.2007 uznaný za invalidného dôchodcu s poklesom nad 70 %. To mi povedal on. Volala som si sociálku, či je to tak a oni mi to potvrdili. Opravila som si v programe jeho nové odvody. Po dnes deň mu ich tak robím a on ešte stále nedostal výmer o dôchodku, vraj robil aj v Čechách a tak to poslali ešte tam. Jeho matka volala na sociálku do Čiech, do Blavy a tam jej povedali, že to je zdĺhavé a môže to niekedy trvať aj 2 roky. Tak tiež teraz neviem, čo robiť, či ich upraviť naspäť alebo čo.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    No veď práve o to ide, že z pobočky to potvrdené mám, len potrvá nejaký čas, dokiaľ to dostanem čierne na bielom. A potom vieš, ako je potrebné všetko spätne opravovať. Aj tak neviem, ako si v SOWTE opravím odvody - do 24.7 mu idú všetky od 25.7. - nie??????

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    drobeceva Pozri príspevok
    No veď práve o to ide, že z pobočky to potvrdené mám, len potrvá nejaký čas, dokiaľ to dostanem čierne na bielom. A potom vieš, ako je potrebné všetko spätne opravovať. Aj tak neviem, ako si v SOWTE opravím odvody - do 24.7 mu idú všetky od 25.7. - nie??????
    Posúvam....
    Určite sa nájde niekto, kto mi poradí.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    endrju Pozri príspevok
    Vyjadrenie posudkovej komisie je len jedným z dokladov potrebných pre priznanie invalidného dôchodku. Invalidným dôchodcom sa poistenec stáva nie základe vyjadrenia posudkovej komisie o tom, že zamestnanec je invalidný, ale na základe právoplatného rozhodnutia o priznaní invalidného dôchodku.
    Do nadobudnutia právoplatnosti tohoto rozhodnutia určite nie je možné o niekom hovoriť, že je poberateľom invalidného dôchodku.
    Ja viem, súhlasím s Tebou. Takže z toho jednoznačne vyplýva, že musím počkať za právoplatným rozhodnutím a potom spätne poupravovať odvody.

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    Prosím vás, ak je zamestnanec invalidný - s poklesom schopnosti menej ako 70%, platí si všetky odvody do sociálnej poisťovne normálne? Na zdravotné 2% a 5%, ale ako je to do SP? Ďakujem.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Prepáč Endrju. Upresňujem môj príspevok č.13 :
    Odvody za inval.zamestnanca s poklesom schopnosti menej ako 70 %
    sa rovnajú odvodom ako za zamestnancov v pracovnoprávnom vzťahu na
    základe pracovnej zmluvy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.