Zavrieť

Porady

vedúci vychovávateľ

Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, aké vzdelanie má mať vedúci vychovávateľ? Musí to byť vysoká škola? A kto potom vykonáva tie funkcie, veď vychovávateľstvo sa dlho študovalo len na strednej,nie? Ďakujem
Usporiadat
vazuv vazuv

vazuv je offline (nepripojený) vazuv

Pedagóg, ktorého napriek všetkému čo sa v školstve deje, práca baví. ...viac
Dobrý večer. Kedže ste neuviedli o vychovávateľa akého zariadenia sa jedná, tak neviem či Vás uspokojí moja odpoveď. Ak ste vychovávateľom v školskom klube deti, tak pre výkon funkcie vedúceho vychovávateľa nie je požadované iné vzdelanie ako to, ktoré je potrebné pre vychovávateľa bez tejto funkcie.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
gerda gerda

gerda je offline (nepripojený) gerda

Ďakujem,pracujem ako ved. vych ŠKD a teraz podľa nového z. nemám vzdelanie na vykonávanie tejto funkcie,nakoľko potrebujem dvojst. vysokošk. s I. atestáciou. Robím v školstve už 30 rokov a túto funkciu už 15 rokov . Odrazu nemám vzdelanie, je to čudné. Ešte raz ďakujem.
0 0
Lelinka59 Lelinka59

Lelinka59 je offline (nepripojený) Lelinka59

Zdravím kolegyňu, pracujem ako vedúca už 17 rokov, a zatiaľ mi nikto nepovedal, že vedúcu nemôžem vykonávať .Keďže nemám vysokú školu. Čo mi riaditeľ navrhoval je, že bysom si mala uroviť funkčné vzdelávanie. A vraj od 1.11.09 nemôžem uvádzať do praxe začínajúce vychovávateľky lebo nemám atestačnú skúšku. Len teda neviem,kto to bude robiť. Hádam učitelia s atestačnou skúškou?
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Lelinka59 Pozri príspevok
Zdravím kolegyňu, pracujem ako vedúca už 17 rokov, a zatiaľ mi nikto nepovedal, že vedúcu nemôžem vykonávať .Keďže nemám vysokú školu. Čo mi riaditeľ navrhoval je, že bysom si mala uroviť funkčné vzdelávanie. A vraj od 1.11.09 nemôžem uvádzať do praxe začínajúce vychovávateľky lebo nemám atestačnú skúšku. Len teda neviem,kto to bude robiť. Hádam učitelia s atestačnou skúškou?
Pozri si 317/2009, tam je presne napísané kto môže vykonávať činnosť uvádzajúceho učiteľa - v tomto prípade vychovávateľa, ale je to naozaj tak, uvádzajúceho pedagogického zamestnanca, môže vykonávať len pedagogický zamestnanec s I. atestáciou. Skúsim stiahnuť 317-ku a prilepiť ju sem.

Ps: podarilo sa tak ti to prikladám a
Naposledy upravil Sabadka : 07.11.09 at 17:36
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

gerda Pozri príspevok
Ďakujem,pracujem ako ved. vych ŠKD a teraz podľa nového z. nemám vzdelanie na vykonávanie tejto funkcie,nakoľko potrebujem dvojst. vysokošk. s I. atestáciou. Robím v školstve už 30 rokov a túto funkciu už 15 rokov . Odrazu nemám vzdelanie, je to čudné. Ešte raz ďakujem.
Atestáciu 1. stupňa si budeš môcť urobiť aj pri USO vzdelaní, bližšie podrobnosti zatiaľ o tom neviem, pozri si link, ktorý som priložila k odpovedi 1.kvalifikačná skúška.
0 0
mia0 mia0

mia0 je offline (nepripojený) mia0

Vedúci vychovávateľ môže byť ten, kto má: úplné stredoškolské vzdelanie, bakalár alebo magister. Do 31.12.2016 musia mať všetci vedúci pedag. pracovníci 1. kvalifikačnú skúšku. Najneskôr do 3 rokov od ustanovenia kariérovej pozície - teda do 1.11.2011 musí začať a do 4 rokov ukončiť inovačné funkčné vzdelávanie. Inovačné funkčné vzdelávanie nekončí skúškou , končí nejakou prácou, či prezentáciou, pohovorom pri nejakej možno3-4 člennej komisii.
Naposledy upravil mia0 : 08.11.09 at 21:13
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

Vedúci vychovávateľ so SŠ vzdelaním si do 31.12.2016 musí urobiť 1. atestáciu, inak nebude môcť funkciu naďalej vykonávať. Podľa vyjadrenia MŠSR môže robiť aj uvádzajúceho vychovávateľa a v tomto prípada sa hľadí naňho ako by ju mal. Moja otázka teraz znie zaradiť ho do 8. triedy ako samostatného alebo do 9. triedy s 1. atestáciou ? Aký máte nato názor ?
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
susann2 Pozri príspevok
Vedúci vychovávateľ so SŠ vzdelaním si do 31.12.2016 musí urobiť 1. atestáciu, inak nebude môcť funkciu naďalej vykonávať. Podľa vyjadrenia MŠSR môže robiť aj uvádzajúceho vychovávateľa a v tomto prípada sa hľadí naňho ako by ju mal. Moja otázka teraz znie zaradiť ho do 8. triedy ako samostatného alebo do 9. triedy s 1. atestáciou ? Aký máte nato názor ?
Ja by som ho do 9 PT nedávala, nechala by som v 8 PT, pretože zatiaľ nemá I. atestáciu, aj keď ako hovoríš sa hľadí na neho ako keby ju mal, teda môže vykonávať tú činnosť, teda činnosti, vedúci vychovávateľ + uvádzajúci vychovávateľ, ale kariérny stupeň by som mu nechala samostatný kým si nedoplní potrebnú kvalifikáciu.
0 0
555555 555555

555555 je offline (nepripojený) 555555

zaujímalo by ma okiaľ máš tieto info.Tiež som bola vedúca , ale už nie som.Vraj nemám vysokoškolské vzdelanie a prevú atestaciu.Vďaka
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
555555 Pozri príspevok
zaujímalo by ma okiaľ máš tieto info.Tiež som bola vedúca , ale už nie som.Vraj nemám vysokoškolské vzdelanie a prevú atestaciu.Vďaka
Zákon 317/2009 Z. z. platný od 1.11.2009
0 0
julia2 julia2

julia2 je offline (nepripojený) julia2

Pri kolkých oddeleniach klubu je určená ved. vych?? U nás na škole sú dve oddelenia, a nemáme ved. vych., kto nás teda má vôbec riadiť, alebo nám poskytovať nové info..
Na školenia ved. pedag. zamestnancov nás však posielajú, čo my odmietame, lebo niesme ani jedna vedúca

Je za to nejaký príplatok???
0 0
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
to by zaujímalo aj mňa. U nás na škole sú 3 oddelenia ŠKD,na zasadnutia chodím ja, dokumentáciu za celú ŠKD robím tiež a žiadnu úľavu na úväzku nemám o príplatku ani nehovorím.
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Celú činnosť školy riadi a v konečnom dôsledku za ňu zodpovedá riaditeľ školy . V ŠKD nemusíte mať vedúceho. Organizáciou a riadením ŠKD môže riaditeľ poveriť zástupcu riaditeľa školy, prípadne vedúceho MZ.
1 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
pochemi Pozri príspevok
to by zaujímalo aj mňa. U nás na škole sú 3 oddelenia ŠKD,na zasadnutia chodím ja, dokumentáciu za celú ŠKD robím tiež a žiadnu úľavu na úväzku nemám o príplatku ani nehovorím.
Vedúci vychovávateľ je v zmysle zákona vedúcim pedagogickým zamestnancom. Čiže mu náleží táto kariérová pozícia. Ale o štruktúre kariérových pozícií v škole, alebo školskom zariadení rozhoduje riaditeľ vo vnútornom predpise po prerokovaní v ped. rade a po prerokovaní so zriaďovateľom (§32 odst.3 zákona 317). A kedže vedúcemu ped. zamestnancovi náleží príplatok za výkon funkcie, a ak máte v škd viac ako 50 detí (ak ste škd pri zš) taktiež zníženie úväzku...takáto funkcia znamená zvýšenie mzdových nákladov. A tam môže byť pes zakopaný. Prelustroval som dvadsať tridsať zákonov a zákončekov, ale naozaj som sa nedopátral k odpovedi, kedy sa povinne obsadzuje funkcia vedúceho vychovávateľa. A zrejme vyššie uvedeného sa zriaďovateľ drží. Neobstoja zrejme žiadne argumenty o vzdelaní, pretože vedúci ped. zamestnanec musí spĺňať kvalifikačný predpoklad tak, ako radový zamestnanec a ani argument o 1. atestácii, tak ako už niekto písal vyššie, ak nebola požiadavka 1.KS na výkon funkcie pred 1.11.2009, platí výnimka na doplnenie atestácie až do konca roka 2016.
Takže je to ozaj asi len o peniazoch...
0 0
Lelinka59 Lelinka59

Lelinka59 je offline (nepripojený) Lelinka59

Prepáč, že reagujem až teraz, ale sama tomu všetkému už nerozumiem. Som ved.vychovávateľka už dlhú dobu, robila som uvádzajúcu vych.množstvu začínajúcim vychovávateľkám a podotýkam, že zadarmo. A teraz , keď sa to má zaplatiť, vraj to robiť nemôžem,lebo nemám atestáciu. Ale ty píšeš, že platí nejaká výnimka, prosím ťa napíš mi konkrétne aká. Alebo je to na rozhodnutí riaditeľa? Môže udeliť výnimku či nie?
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Lelinka59 Pozri príspevok
Prepáč, že reagujem až teraz, ale sama tomu všetkému už nerozumiem. Som ved.vychovávateľka už dlhú dobu, robila som uvádzajúcu vych.množstvu začínajúcim vychovávateľkám a podotýkam, že zadarmo. A teraz , keď sa to má zaplatiť, vraj to robiť nemôžem,lebo nemám atestáciu. Ale ty píšeš, že platí nejaká výnimka, prosím ťa napíš mi konkrétne aká. Alebo je to na rozhodnutí riaditeľa? Môže udeliť výnimku či nie?
Ahoj,

táto výnimka sa týka len podmienky 1. atestácie pre vedúceho PZ. Od 1.11.2009 musí mať každý vedúci PZ 1. atestáciu. Ale pred 1.11.2009 táto podmienka nebola predpísaná pre všetkých vedúcich PZ, logicky muselo dôjsť k ošetreniu tohto stavu, tak podľa §61 ods. 11 317-ky do 31.12.2016 platí výnimka z 1. atestácie pre tých vedúcich PZ, u ktorých sa podľa predpisov pred 1.11.2009 neuplatňovala požiadavka 1. kvalifikačnej skúšky. Pre Teba to znamená, že do uvedeného termínu musíš 1. atestáciu získať. Rovnako je ale možné, že zriaďovateľ vypíše výberové konanie skôr a ak sa nájde niekto s 1. atestáciou...máš smolu.
Pokiaľ ide o uvádzanie začínajúceho PZ, keďže nemáš 1. atestáciu, čo je podmienka pre uvádzajúceho učiteľa, môže funkciu uv. uč. mať aj iný zamestnanec s 1. atestáciou, najmä člen vedenia školy.
0 0
Lelinka59 Lelinka59

Lelinka59 je offline (nepripojený) Lelinka59

Je mi to jasné, povedal mi to aj môj šéf-teda čo sa týka uvádzania. Len je smiešne, že uvádzať bude človek čo nemá ani páru o našej práci. Čiže po slovensky povedané, ja budem robiť a iný budú brať peniaze. Paráda.
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

Lelinka59 Pozri príspevok
Je mi to jasné, povedal mi to aj môj šéf-teda čo sa týka uvádzania. Len je smiešne, že uvádzať bude človek čo nemá ani páru o našej práci. Čiže po slovensky povedané, ja budem robiť a iný budú brať peniaze. Paráda.
Keď pozriem do príručky, ktorú vydalo MŠSR k zákonu 317/2009 Z.z. tak k § 28 dali takéto vysvetlenie:

Zákon pamätá aj na skutočnosti, ktoré sa v praxi ukazujú a budú ukazovať najmenej do roku 2016, že škola nebude mať zamestnanca s prvou atestáciou /len riaditeľ základnej umeleckej školy, materskej školy, poradenského alebo účelového školského zariadenia/. V takomto prípade, až do roku 2017 sa bude na týchto riaditeľov pozerať, ako keby I.atestáciu mali a môžu vykonávať uvádzajúcich zamestnancov.

Je zaujímavé, že sa nespomínajú vedúci vychovávatelia, podľa mňa by sa to malo vzťahovať aj na nich, pretože takisto sa mi zdá postavené na hlavu, aby začínajúceho vychovávatela uvádzal do praxe a riešil odborné problémy v ŠKD pedagóg z iného odboru.

Bohužial, ale mnohé § tohto zákona sú tak najasné a v praxi problematické, že ho bude asi každý aplikovať tak ako si ho vyloží.
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
susann2 Pozri príspevok
Keď pozriem do príručky, ktorú vydalo MŠSR k zákonu 317/2009 Z.z. tak k § 28 dali takéto vysvetlenie:

Zákon pamätá aj na skutočnosti, ktoré sa v praxi ukazujú a budú ukazovať najmenej do roku 2016, že škola nebude mať zamestnanca s prvou atestáciou /len riaditeľ základnej umeleckej školy, materskej školy, poradenského alebo účelového školského zariadenia/. V takomto prípade, až do roku 2017 sa bude na týchto riaditeľov pozerať, ako keby I.atestáciu mali a môžu vykonávať uvádzajúcich zamestnancov.

Je zaujímavé, že sa nespomínajú vedúci vychovávatelia, podľa mňa by sa to malo vzťahovať aj na nich, pretože takisto sa mi zdá postavené na hlavu, aby začínajúceho vychovávatela uvádzal do praxe a riešil odborné problémy v ŠKD pedagóg z iného odboru.

Bohužial, ale mnohé § tohto zákona sú tak najasné a v praxi problematické, že ho bude asi každý aplikovať tak ako si ho vyloží.
Súhlasím, že mnohé § sú problematické, nesúhlasím s tým že práve tento je nejasný.
Zákon jasne hovorí, že uvádzajúceho učiteľa môže robiť len PZ s 1. atestáciou. ŠKD je zriaďovaná pri ZŠ a v ZŠ musí byť minimálne jeden PZ s 1. atestáciou, a to riaditeľ.
Citácia z príručky hovorí o šk. zariadeniach, kde sa reálne, vzhľadom na staré normy, nemusel PZ s 1. atestáciou vyskytovať.

Hej, je namieste pochybnosť o uvádzaní pedagogickým zamestnancom, ktorý má vyštudovaný iný odbor, ale vôbec sa nedivím, že zákon nestanovuje bližší kvalifikačný predpoklad, pretože potom by v škole museli byť atestovaní učitelia pre všetky kategórie PZ či pre predmety. A to už môže byť problém.
Nechcem týmto vyjadriť súhlas s takouto formou legislatívneho ošetrenia tejto problematiky, len chcem poukázať na to, že aj ak sa nám to nepáči, musíme, snáď dočasne, toto znenie zákona rešpektovať a nie ho vykladať po svojom. Nič v zlom.
1 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

pe.pe Pozri príspevok
Súhlasím, že mnohé § sú problematické, nesúhlasím s tým že práve tento je nejasný.
Zákon jasne hovorí, že uvádzajúceho učiteľa môže robiť len PZ s 1. atestáciou. ŠKD je zriaďovaná pri ZŠ a v ZŠ musí byť minimálne jeden PZ s 1. atestáciou, a to riaditeľ.
Citácia z príručky hovorí o šk. zariadeniach, kde sa reálne, vzhľadom na staré normy, nemusel PZ s 1. atestáciou vyskytovať.

Hej, je namieste pochybnosť o uvádzaní pedagogickým zamestnancom, ktorý má vyštudovaný iný odbor, ale vôbec sa nedivím, že zákon nestanovuje bližší kvalifikačný predpoklad, pretože potom by v škole museli byť atestovaní učitelia pre všetky kategórie PZ či pre predmety. A to už môže byť problém.
Nechcem týmto vyjadriť súhlas s takouto formou legislatívneho ošetrenia tejto problematiky, len chcem poukázať na to, že aj ak sa nám to nepáči, musíme, snáď dočasne, toto znenie zákona rešpektovať a nie ho vykladať po svojom. Nič v zlom.
Budem oponovať, tiež to neber v zlom. Zákon nemôže nikto vykladať tak, že bude platiť len pre tých, kde z takých či onakých dôvodov, nikto nemá I. atestáciu. Zákon musí platiť pre všetkých rovnako. Buď sa bude na všetkých hladieť do r. 2016, dokedy si ju musia vedúci zamestnanci doplniť, akoby ju mali, alebo naozaj môže vykonávať uvádzajúceho pedagóga len pedagóg s 1. atestáciou. V zákone je uvedené, že uvádzajúceho ped. zamestnanca môže vykonávať aj zamestnanec z druhej školy. V praxi si to neviem predstaviť, ale na tom vôbec nezáleží.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať