Zavrieť

Porady

šalvia

Prosim o radu. Sused mi ponukol, ze si mozem od neho presadit salviu - ma ju ozaj krasnu. Ale ja neviem, ako na to - bojim sa, aby som mu ju neznicila, je to vysoky kricek, konariky ma aj pri zemi. Ako na to? Mam tie prizemne konariky zasypat zemou a oni pustia korienky alebo si kusok odtrhnut a dat do vody? A mam sa do toho pustat este teraz alebo pockat na jar?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Beella je offline (nepripojený) Beella

    Beella
    Pred dvomi rokmi som si brala na jar od babky. Tiež ju mala a má nádhernú. Zobrala malý rýľ a "surovo" mi s ním odkrojila z jej pôvodnej rastlinky, aj so zemou. Krásne sa mi ujal a tento rok som ho už viackrát strihala. Snáď prispejú aj ostatní radami, ja odborník teda určite nie som

    casch je offline (nepripojený) casch

    casch
    Súhlasím s Beella, ja mám rastlinu starú asi 8 rokov, vždy na jar ju celkom ostrihám a v lete je potom veľmi pekná. Rozmnožovať je najlepšie koreňmi. A čerstvé listy môžeš usušiť a použiť potom na čaj, alebo ako dezinfekčný prostriedok.

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    Odrýľuj si z trsu, nič sa jej nestane, len potom hodne zalej, najlepšie posadiť aj s pôvodnou zeminoudo dfo novej diery do blata, aby sa dobre zakorenila. Na slnečné stanovište. Potom keď vyženie zalievať už nie. Tiež som minulý rok rozsádzala.
    Kúpila som pred 3 rokmi takého špunta 20cm v kvetináči, ale nedarilo sa jej, tak som ju po roku vysádzala vonku. O ďalší rok presádzala lebo sme záhradku menili na trávnik a tohto roku už rozsádzala. Normálne rýľom.
    Len zvyknem vždy pred zimou vňať zostrihať. Dosť nízko a na zimu zakryť čačinou, bo u nás mrzne dosť. Neviem či je to podľa knižky, ale rastie naozaj nádherne. Som spokojná. Dúfam, že sa podarí.

    Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

    Anna123
    Poprosím o informáciu, do akej nadmorskej výšky možno šalviu pestovať, aby nevymrzla. Ďakujem.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Najprv ešte k tomu kedy urobiť to drastické odkopnutie rýľom. Najlepšie na jar. Materskú rastlinu by to však iste nepotešilo a keby vedela čítať tak sa jej zježia všetky listy. Inak videl som aj zaujímavé šalvie s žlto panašovanými listami, alebo s fialovými listami, môžu mať tiež rôzne kvety.
    Ale na jeseň by som sa napríklad vôbec nebál odstrihnúť konárik tesne pri zemi. alebo až pod ňou s kúskom koreňa a zakoreniť, hoci aj skromne a nenápadne za oknom. Keď však už budeš robiť vianočnú výzdobu asi by to zavadzalo, tak potom daj pri prvom odmäku rastlinku von a prikry kvetináčom alebo čečinou z adventného venčeka. Najneskôr na jar sa potom vysadí von.
    Najúčinejšie je samozrejme potápanie (nie šnorchel nepotrebuješ) - čiže konárik ohnúť až pod zem a zahrnúť. On pustí korene. Môžeš aj teraz ihneď, len teda zakorení až na jar a čím dlhšie ho necháš zo susedom na pokoji pri mamičke tým bude mocnejší a lepšie zakorenený. Neponáhľaj sa ho odstrihnúť, pretože takto bude cicať nielen z vlastných koreňov, ale aj od "mamičky" a takto ti ušetrí rok pestovania a bude veľký a pekný vlastne hneď po presadení.

    Po celý ten čas bude treba ale dobre vychádzať zo susedom a plniť všetky jeho priania a túžby a to by mohla byť nevýhoda. Ak sa nedohodnete tak máš po šalvii. Ale to nič ty by ste sa mu už iste najako rafinovane pomstila a on si to iste včas uvedomí a splní čo prisľúbil bez ďalších nárokov. Prinajhoršom mu ako výstrahu dáš prečítať túto uletenú radu s realnym a dobre mieneným základom.
    Mimochodom šalvia sa dá pestovať v akejkoľvek nadmorskej výške podobne ako sused. V prípade že ste na Gerlachovskom štíte a susedom je iba orol skalný tesne pred vyhynutím a svišť tatranský tak beriem radu radšej späť V takom prípade závetrie a južná stena metoorologickej stanice a na zimu prikriť čečinou z kosodreviny alebo aspoň machom, a lišajníkom.
    Naposledy upravil wabi : 16.09.09 at 09:06

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Ja sa o pestovaní byliniek len učím, ale šalvia mi rastie ako divá. Som ju naposledy nezostrihla a utlačila mi pažítku. ))

    Ale musím spomenúť, že ja čerstvú šalviu používam pri varení. Najmä červeného mäsa, pri pečení. Ale dala som ju už nadrobno pokrájanú aj do pečeňových halušiek (do polievky). A bolo to veeeeeľmi mňam.
    A dala som ju aj do zemiakových placiek. No mňam. Už to dávno nebolo tak možno dnes urobím. ) Sa mi riadne sliny zbehli. )))

    gabikao je offline (nepripojený) gabikao

    gabikao
    Velka vdaka za vsetky rady, niektore po narocnom dni aj rozosmiali :-) vdaka,wabi.
    2 konare su uz potopene a skusim aj ten kusok supnut do kvetinaca pre istotu.
    so susedom sme za dobre: robieva rezniky so salviovimi listami a odo mna ma povolene si strihat rozmarin, aby ich este vylepsil

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    akurát som zostrihala palinu - božie drievko, ale len tretinu, ďaľšiu tretinu zostrihnem na jar


    wabi krásna rada, teba by som chcela za suseda, akurát mi treba navláčiť kamene na chodník

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    musím si ju obzrieť, mám ju v "húštine" a dážď ma odohnal, nedokončila som robotu, skôr si myslím, že na jar

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.