Zavrieť

Porady

Platobný rozkaz

Chcela by som sa opýtať, ako sa vypočítavajú úroky z omeškania od 01.01.2009. V Nariadení vlády č. 586/2008 som našla , že výška úrokov je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba ECB a že ak sa počas trvania omeškania zmení základná úroková sadzba ECB tak o 7 % bodov, keď je to pre veriteľa výhodnejšie. Keď som pozrela úrokové sadzby ECB tak je tam uvedené : jednodňové refinančné operácie = 1,75%, hlavné refinančné operácie = 1% , jednodňové sterilizačné operácie = 0,25%. Beriem do úvahy tie hlavné refinančné operácie? A ako je to s tými percentuálnymi bodmi?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monča je offline (nepripojený) Monča

    Monča
    No neviem, či si to sudca prepočíta. Môže sa stať, že to vráti.
    Môj prvý konkrétny prípad spred 2 mesiacov:

    1. Faktúra splatná 28.11.2007, uhradená 20.4.2009
    2. Faktúra splatná 28.1.2008, uhradená 20.4.2009

    Súd potvrdil úrok u obidvoch faktúr vo výške 9,5 %. Pritom dohodnutý nebol žiadny. Už prebehla aj exekúcia.
    Pritom sa podľa mňa malo postupovať podľa starých postupov - zákl. úroková sadzba NBS k prvému dňu omeškaniu x 2 - ak postupujeme podľa Občianskeho zákonníka

    Čo Vy na to?

    Môj druhý prípad:
    Poslala som návrh na vydanie platobného rozkazu podľa Obchodníka zákonníka. Prišla mi odpoveď, že súd sa mojím návrhom zaoberať, až keď bude, citujem: petit návrhu riadiac sa uvedeným výkladom OZ v súĺade so smernciou Európskeho parlamentu atď. p r í k l a d m o znieť takto..... tu presne opísané znenie § z Obch. zákonníka aj so všetkými /, vysvetlivkami... Ináč vzor od sudkyne, všade bol dobrý, len na tomto súde nie.

    miriam.1 je offline (nepripojený) miriam.1

    miriam.1
    To znamená faktúra bola splatná 23.03.2009 a od 11.03.2009 do 08.04.2009 bol úrok ECB 1,50%, takže pri platobnom rozkaze môžem žiadať úrok vo výške 9,50% ?

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    miriam.1 Pozri príspevok
    To znamená faktúra bola splatná 23.03.2009 a od 11.03.2009 do 08.04.2009 bol úrok ECB 1,50%, takže pri platobnom rozkaze môžem žiadať úrok vo výške 9,50% ?
    Medzi nami dievčatami, úrok si môžeš žiadať aj 300 %, sudca si ho tak, či tak nechá prepočítať

    aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

    aksas2
    miriam.1 Pozri príspevok
    To znamená faktúra bola splatná 23.03.2009 a od 11.03.2009 do 08.04.2009 bol úrok ECB 1,50%, takže pri platobnom rozkaze môžem žiadať úrok vo výške 9,50% ?
    ano zakonny urok bude 9,5%

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.