Zavrieť

Porady

daňový bonus

dobrý deň!
potrebujem pomoc, moja dcéra študuje na VŠ formou denného štúdia, popri tom poberá invalidný dôchodok, čo znamená, že nedostanem rodinný prídavok, čo zistili len teraz, po troch rokoch, chcem sa opýtať, či je ozaj nutné vyplatené prídavky vrátiť, a ak áno, vzťahuje sa to aj na daňový bonus? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Prídavok na dieťa musíš vrátiť, lebo Tvoja dcéra nie je nezaopatrené dieťa, nakoľko je poberateľkou invalidného dôchodku. (Odkedy poberá vieš Ty)Tu je zákon :
    § 13 Zák. o prídavku na dieťa
    Odňatie a vrátenie prídavku
    (5) Ak oprávnená osoba svojím konaním spôsobila, že platiteľ jej prídavok vyplatil neprávom, je povinná vrátiť prídavok. Nárok na vrátenie prídavku vyplateného neprávom zaniká uplynutím jedného roka odo dňa, keď platiteľ zistil túto skutočnosť, najneskôr uplynutím troch rokov odo dňa poslednej neoprávnenej výplaty prídavku.

    V podstate si nemala nárok ani na daňový bonus a tiež musíš vrátiť.
    Prečítaj si 12. stranu tu:
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ata/zcfp06.pdf

    Ak zamestnávateľ zavinením zamestnanca DB prizná a vyplatí vo vyššej sume, vyberie ho vrátane príslušenstva od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo dane do troch rokov od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k nesprávnemu uplatneniu.
    ---
    Naposledy upravil Andyke : 17.09.09 at 19:59 Dôvod: Doplnenie

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mary76 Pozri príspevok
    dobrý deň!
    potrebujem pomoc, moja dcéra študuje na VŠ formou denného štúdia, popri tom poberá invalidný dôchodok, čo znamená, že nedostanem rodinný prídavok, čo zistili len teraz, po troch rokoch, chcem sa opýtať, či je ozaj nutné vyplatené prídavky vrátiť, a ak áno, vzťahuje sa to aj na daňový bonus? ďakujem
    oznámila si zamestnávateľovi (predložením kopie rozhodnutia o priznaní ID) a sociálnemu odboru Úradu práce, že tvoje dieťa je poberatelom ID ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mary76 Pozri príspevok
    nie, lebo daňový bonus som odpočítala ja pri daňovom priznaní
    v tom prípade musíš podať dodatočné DP a vyplatený DB DU vrátiť.

    A čo PnD - ti sú jej vyplácané ? Tiež si im to neoznámila ?

    Mary76 je offline (nepripojený) Mary76

    Mary76
    nie, neoznámila, lebo som nevedela, myslela som si, že keď ešte študuje, prídavok chodí automaticky, lebo podľa zákona keď ešte študuje, je nezaopatrené dieťa, ale keď poberá ID už ND nie je, také, že študent, ktorý poberá ID podľa toho nemôže byť
    nič mi nezostáva, len všetko vrátiť
    Naposledy upravil Mary76 : 18.09.09 at 12:06

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mary76 Pozri príspevok
    nie, neoznámila, lebo som nevedela, myslela som si, že keď ešte študuje, prídavok chodí automaticky, lebo podľa zákona keď ešte študuje, je nezaopatrené dieťa, ale keď poberá ID už ND nie je, také, že študent, ktorý poberá ID podľa toho nemôže byť
    nič mi nezostáva, len všetko vrátiť
    ano, PnD musíš vrátiť, lebo preplatok vznikol nesplnením tvojej oznamovacej povinnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.