Zavrieť

Porady

zaúčtovanie 80% z nákupu pohonných hmôt v JÚ

Akým spôsobom mám zaúčtovať paušál 80% z výdavkov na pohonné hmoty, ktoré platím platobnou kartou a na výpise z banky je celá suma. Treba tuto sumu rozdeliť hneď na 80% a 20% dať do výdavkov neznižujúci zisk, alebo dať celú sumu do výdavkov neznižujúci zisk a na konci roku vyrátať z tejto celkovej sumy 80% , ktoré dám do režie? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    karima Pozri príspevok
    Akým spôsobom mám zaúčtovať paušál 80% z výdavkov na pohonné hmoty, ktoré platím platobnou kartou a na výpise z banky je celá suma. Treba tuto sumu rozdeliť hneď na 80% a 20% dať do výdavkov neznižujúci zisk, alebo dať celú sumu do výdavkov neznižujúci zisk a na konci roku vyrátať z tejto celkovej sumy 80% , ktoré dám do režie? Ďakujem
    Myslím, že v JÚ to nikde nie je presne určené, ako sa to v priebehu roka má účtovať. Ale keď chceš mať prehľad aj z hľadiska očakávaných daní, tak to účtuj tak, ako Ti radí betka v predchádzajúcom príspevku.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Badko Pozri príspevok
    Ja sa chcem spýtať a čo s DPH? aj tú rozdeliť alebo uplatniť celú do nákladov?
    Už je to tu rozoberané, ak si uplatňuješ 80% z ceny PHL, nárok na odpočet DPH nie je, lebo pri tomto spôsobe sa KJ nepíše a tým pádom sa nepreukazuje použitie PHL

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Máme tu návrh zákona o DPH, kt. by mal nadobudnúť účinnosť od 1.1.2010.
    Na tento návrh mám svoj názor, kt. nebudem komentovať

    17. V § 49 ods. 5 tretej vete sa na konci bodka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: „ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b)“.

    Poznámka pod čiarou k odkazu 24b znie:

    24b) § 19 ods. 2 písm. l) bod 3. zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení zákona č. 60/2009 Z. z.“.

    Predsa len poznámka a komentár:

    Akože nemožem preukázať rozsah použitia ... nech ma nes..., zase sa podp..... len kl...., a dop.... sa len kl......, kt. neust... obcha..... za.....

    Janulana je offline (nepripojený) Janulana

    Janulana
    Malá otázočka: musím mať auto prihlásené na daň. úrade, ak si chcem uplatňovať 80% z PHM?

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Janulana Pozri príspevok
    Malá otázočka: musím mať auto prihlásené na daň. úrade, ak si chcem uplatňovať 80% z PHM?
    ... z pohľadu zákona o dani z príjmov - nemusíš
    ... z pohľadu zákona o dani z MV - musíš.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Janulana Pozri príspevok
    Malá otázočka: musím mať auto prihlásené na daň. úrade, ak si chcem uplatňovať 80% z PHM?
    Ano
    Ak je vozidlo zaradené do obchodného majetku a spoločnosť/SZČO si chce uplatňovať PHM + ostatné náklady spojené s prevádzkou vozidla, je nutné ho zaregistrovať pre účely dane z motorových vozidiel na DU.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Janulana Pozri príspevok
    Malá otázočka: musím mať auto prihlásené na daň. úrade, ak si chcem uplatňovať 80% z PHM?
    80% paušálne výdavky na PHm si môžeš uplatniť iba na auto zaradené v obchodnom majetku živnostníka. Auto využívané na podnikanie je predmetom dane z motorových vozidiel.

    zaúčtovanie 80% z nákupu pohonných hmôt v JÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.