Zavrieť

Porady

dohody a prihlášky a odhlášky do soc. poisťovne

ahojte, prosím Vás študenti - dohodári, u nás pracujú už niekoľko rokov, teraz som bola v sociálnej poisťovni a tam mi povedali, že som ich na konci kalendárneho roka mala odhásiť a na začiatku roka znovu prihlásiť. Keď prišli k nám pracovať som ich samozrejme prihásila. ďakujem za odpoveď
Usporiadat
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Neviem síce, akú otázku máš, ale je to tak. Dohody sa uzatvárajú na dobu jedného roka a teda treba ich vždy po roku odhlásiť a zároveň prihlásiť aj keď pokračujú ďalej.
0 0
mojik mojik

mojik je offline (nepripojený) mojik

a je dáky postih, keď som ich na konci roka neodhlásila a na začiatku neprihlásila. idem to spraviť dodatočne.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
mojik Pozri príspevok
a je dáky postih, keď som ich na konci roka neodhlásila a na začiatku neprihlásila. idem to spraviť dodatočne.
Myslím že nie, lebo aj mňa na to upozornili, že je to tak ,ale pokutu sme nedostali.
0 0
mojik mojik

mojik je offline (nepripojený) mojik

moc ti ďakujem
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Aj ja mám dohodárov (študentov aj pracujúcich), ktorí majú dohody urobené na dobu neurčitú.
Vôbec ich neodhlasujem k 31.12. a neprihlasujem k 01.01.

Neviem o tom, žeby to prikazoval nejaký zákon.
Zákonník práce povoľuje uzatvárať dohody na dobu neurčitú.
0 0
mojik mojik

mojik je offline (nepripojený) mojik

no mne to povedali v sociálnej poisťovni, tak to teraz robím dodatočne za štyri roky, čiže prihlášku na začiatku roka, odhlášku na konci roka. vraj by šlo o nelegálnu prácu, tak neviem.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ani ja neodhlasujem dohody o pracovnej činnosti ku koncu roka. Presne ako píše Janinkaaa, v ZP § 228 je uvedené, že dohoda sa uzatvára na dobu určitú alebo neurčitú. A ak mám dohodu na dobu neurčitú, prečo by sa malo odhlasovať?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Tamila Pozri príspevok
Ani ja neodhlasujem dohody o pracovnej činnosti ku koncu roka. Presne ako píše Janinkaaa, v ZP § 228 je uvedené, že dohoda sa uzatvára na dobu určitú alebo neurčitú. A ak mám dohodu na dobu neurčitú, prečo by sa malo odhlasovať?
Tiež som neodhlasovala, ale vytkli mi to pri náhodnej návšteve SP.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

zo stránky www.socpoist.sk:

Povinnosti zamestnávateľa:

  1. prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca
  2. prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
  3. zamestnanca na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch,
  4. zamestnanca na účely úrazového poistenia a garančného poistenia a na účely osobitného predpisu (zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu (zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch
.......atd.

Ja tu nevidím povinnosť odhlasovania dohodárov ku koncu kal. roka
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

www.socpoist.sk
Povinnosti zamestnávateľa:
- prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
zamestnanca na účely úrazového poistenia a garančného poistenia a na účely osobitného predpisu (zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu (zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch ...
0 0
mojik mojik

mojik je offline (nepripojený) mojik

napísala som otázku sociálnej poisťovni, ale tam je čakacia odpoveď do 30 dní
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

mojik Pozri príspevok
napísala som otázku sociálnej poisťovni, ale tam je čakacia odpoveď do 30 dní

To aby si stihli najprv prečítať, čo sa píše na ich vlastnej stránke
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Tamila Pozri príspevok
Ani ja neodhlasujem dohody o pracovnej činnosti ku koncu roka. Presne ako píše Janinkaaa, v ZP § 228 je uvedené, že dohoda sa uzatvára na dobu určitú alebo neurčitú. A ak mám dohodu na dobu neurčitú, prečo by sa malo odhlasovať?
Musím Ťa opraviť - na dobu určitú ( konkretný dátum) alebo na neurčitý čas ( kde je max. jeden rok) Pozri § 224 odst.2, písm. e) kde si povinná viesť dochádzku týmto zamestnancom. Podľa čoho vieš kedy neprekročil týždenný limit ? To isté aj pri dohode o brigádnickej práci študenta. Prihlasovanie a odhlasovanie dohod na konci a začiatku roka platí v SP už dlho.
0 0
mojik mojik

mojik je offline (nepripojený) mojik

pozrela som par. 224, ako si radila, ale tam nie je nič písané o prihláškach a odhláškach, iba o evidencii prac. času. Ale volala som na soc. pos. a tam mi povedali, že každú dohodu treba na konci roka ukončiť, a tým aj poslať odhlášku a na začiatku roka spraviť dohodu a aj prihlášku. nakšie by to brali ako trvalý pracovný pomer
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Daggmar Pozri príspevok
Musím Ťa opraviť - na dobu určitú ( konkretný dátum) alebo na neurčitý čas ( kde je max. jeden rok) Pozri § 224 odst.2, písm. e) kde si povinná viesť dochádzku týmto zamestnancom. Podľa čoho vieš kedy neprekročil týždenný limit ? To isté aj pri dohode o brigádnickej práci študenta. Prihlasovanie a odhlasovanie dohod na konci a začiatku roka platí v SP už dlho.
§ 224 odst. 2 e) píše: viesť evidenciu uzatvorených dohôd a o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v poradí, v akom boli uzatvorené.

Nikde nevidím, že max. 1 rok. Týždenný limit si sledujem z dochádzky. Ak je maximum 1 rok, ako potom môže byť doba neurčitá?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

mojik Pozri príspevok
pozrela som par. 224, ako si radila, ale tam nie je nič písané o prihláškach a odhláškach, iba o evidencii prac. času. Ale volala som na soc. pos. a tam mi povedali, že každú dohodu treba na konci roka ukončiť, a tým aj poslať odhlášku a na začiatku roka spraviť dohodu a aj prihlášku. nakšie by to brali ako trvalý pracovný pomer
Hm, a to je podľa akého zákona ? Pravidlá na ukončenie dohôd ustanovuje Zákonník práce ... ale možno existuje niečo - nám neznáme ...
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Keď som uzátvarala dohodu so študentom napr. v termíne od 01.09.2008 do 31.08.2009 (plavčík) s odpracovaním max. 350 hodín v zmysle ZP tak skutočne nevidím dôvod, prečo by som mala na konci roka odhlasovať a potom znova prihlasovať. Je tu presne stanovený dátum ohraničenia dohody a potom aj rozsah hodín.
A l e.
Keď si pozriete ZP § 226 ods.1 tu sa hovorí o kalendárnom roku. Takže z toho vyplýva, že sa musí odhlasovať ku koncu kalendárneho roka a prihlasovať na začiatku kalendárneho roka.
Ani mňa zatiaľ nikto neupozornil, že robím chybu a dúfam, že už ani neupozorní, lebo plavčíkov už nemáme.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Z § 226 odst. 1 mi vyplýva iba sledovať, aby neprekročili dohody o vykonaní práce 350 hodín v kal. roku. Sčítavajú sa všetky dohody, ktoré mal v danom roku, tak prečo odhlasovať tú konkrétnu ku konci roka, ak si usledujem 350 hodín.
Ale máme dohody o pracovnej činnosti, ktoré sa môžu uzatvoriť na dobu neurčitú.
0 0
Klimentová Viera Klimentová Viera

Klimentová Viera je offline (nepripojený) Klimentová Viera

Ja s tebou súhlasím, veď aj ja som to doteraz chápala tak. Tam vôbec nie je zmienka o uzatváraní dohody na kalendárny rok, ale o odpracovaných hodinách. Vôbec ma nenapadlo, že by to nebolo dobre. Ak by to nebolo dobre, potom by na to upozornila už aj daňová kontrola! A už vôbec si nemyslím, že takáto dohoda by bola braná ako práca na čierno.
Ktovie ako by na to reagovali právnici.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Môj súkromný názor je ten, že teta sociálka robí ďalší pokus, ako malou náplasťou zalepiť svoju veľkú dieru (resp. naplniť prázdnu jamu).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať