Zavrieť

Porady

Oprava

Poradte mi! Sme autodielna, uctujeme v PU a sme platcami DPH. Opravovali sme vlastné motorové vozidlo po autonehode. Oprava nás stála 52000,- Sk (účtovala som to bez DPH). Poisťovňa nám uhradila 47000,- Sk bez DPH. Ako spoluúčasť nám odrátala 5000,- (52000-5000=47000). Ako to mám zaúčtovať???Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Vy ste vystavili sami sebe faktúru za službu, ktorú Vám poisťovňa preplatila ?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Náhrada od poisťovne:
    378/648 - predpis náhrady od poisťovne
    221/378 - prijatá náhrada
    Tým končíš - ak ste opravovali vlastné vozidlo a nejednalo sa o jeho technické zhodnotenie. Ak by sa jednalo o TZ vozidla, účtovala by si aktiváciu. Ale v prípade služby/opravy ... sa ťa to netýka. Všetky súvisiace náklady s výnosom máš obsiahnuté v účtovníctve za servis (materiál, mzdy ...)

    AďaK je offline (nepripojený) AďaK

    AďaK
    Ďakujem pekne. Ja som si myslela, že to bude účet 511.
    Ale tých 5000,- Sk mi bude vysieť! Ako ich mám zaúčtovať?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    AďaK
    Ďakujem pekne. Ja som si myslela, že to bude účet 511.
    Ale tých 5000,- Sk mi bude vysieť! Ako ich mám zaúčtovať?
    Suma 5000 Sk pre daňovo uznaný náklad. Ak si predpis voči poisťovni zaúčtovala v plnej výške 52 tis. Sk, tak ho treba znížiť tým istým zápisom 378/648 mínus 5000 Sk. Podklad pre tento zápis máš Oznámenie poisťovne o spoluúčasti.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    liba2
    Suma 5000 Sk pre daňovo uznaný náklad. Ak si predpis voči poisťovni zaúčtovala v plnej výške 52 tis. Sk, tak ho treba znížiť tým istým zápisom 378/648 mínus 5000 Sk. Podklad pre tento zápis máš Oznámenie poisťovne o spoluúčasti.
    Nemala by účtovať v plnej výške, nakoľko nebola priznaná náhrada vo výške spoluúčasti.
    Spoluúčasť sa nemusí premietnuť v konkrétnom účtovaní. Je premietnutá v prvotných nákladoch servisu.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    AVO
    Nemala by účtovať v plnej výške, nakoľko nebola priznaná náhrada vo výške spoluúčasti.
    Spoluúčasť sa nemusí premietnuť v konkrétnom účtovaní. Je premietnutá v prvotných nákladoch servisu.
    Išlo o opravu auta po autonehode. Teda všetky náklady, ktoré subjektu s opravou vozidla vznikli, sú oprava (v úvahách sme doteraz vychádzali z toho, že nejde o techn. zhodnotenie). Radila som znížiť predpis na účtoch 378 a 648, aby sa týmto zápisom vysporiadali. Neradila som sumu 5000 Sk zaúčtovať do nákladov. Aj mne je jasné, že tam už zaúčtovaná je. Chcela som len vyzdvihnúť, že napriek tomu, že poisťovňa neposkytla náhradu, táto časť nákladov je daňovo uznaná, lebo ide o opravu. Spoluúčasť neznamená daňovo neuznaný náklad.

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Len toľko:
    spoluúčasť znamená, že o toľko vám vyplatia menej, čiže inak povedané: toľko som ochotná byť stratová v prípade havárie
    Čo sa týka účtovania, súhlasím s AVOm

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.