Zavrieť

Porady

alkohol na pracovisku

Ahoj, prosím poradiť. Ide o zamestnanca, ktorý počas pracovnej doby mal nameraný alkohol v krvi. Prepustiť ho nechceme, ale nejako "potrestať" áno. Zamestnanec má minutú dovolenku a nemá žiadne odmeny či prémie, ktoré by sme mu mohli z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny strhnúť. Je možné, mu nejako siahnúť na plat? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    ja by som navrhovala výstrahu, na mzdu mu siahnuť nemôžete, jedine na pohyblivú zložku. Alebo keď je dobrý a bolo to len ojedinelé zakopnutie, pokuste sa to zmazať a začať odznovu.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Dobrý deň. K tejto téme by som sa chcela spýtať nasledovné:
    Máme externého technika BOZP, tiež vypracovanú internú smernicu o požívaní alkoholu na pracovisku. Ak pri kontrole zamestnancov na alkohol zistí BOZP požitie alkoholu u zamestnanca a spíše o tom zápisnicu, ide o zvažné porušenie pracovnej disciplíny (tiež definované v internej smernici). Podľa ZP § 68 môže na základe uvedeného zamestnávateľ okamžite skončiť s uvedeným zamestnancom pracovný pomer v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o uvedenom dôvode dozvedel. Mám to teda tak chápať, že ak napr. dnes zamestnanec "nafúka" zamestnávateľ môže s ním okamžite skončiť pracovný pomer napr. dňom 2. 10. 2009? Pri okamžitom skončení pracovného pomeru podľa uvedeného § nie je výpovedná doba dva mesiace. Chápem to správne? Ďakujem.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    rodina1 Pozri príspevok
    Dobrý deň. K tejto téme by som sa chcela spýtať nasledovné:
    Máme externého technika BOZP, tiež vypracovanú internú smernicu o požívaní alkoholu na pracovisku. Ak pri kontrole zamestnancov na alkohol zistí BOZP požitie alkoholu u zamestnanca a spíše o tom zápisnicu, ide o zvažné porušenie pracovnej disciplíny (tiež definované v internej smernici). Podľa ZP § 68 môže na základe uvedeného zamestnávateľ okamžite skončiť s uvedeným zamestnancom pracovný pomer v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o uvedenom dôvode dozvedel. Mám to teda tak chápať, že ak napr. dnes zamestnanec "nafúka" zamestnávateľ môže s ním okamžite skončiť pracovný pomer napr. dňom 2. 10. 2009? Pri okamžitom skončení pracovného pomeru podľa uvedeného § nie je výpovedná doba dva mesiace. Chápem to správne? Ďakujem.
    Ak to máte tak ošetrené, je možné okamžite ukončiť PP. Treba to však prejednať s odbormi, resp. zástupcom zamestnancov. PP končí dňom prevzatia písomnosti.

    peter66 je offline (nepripojený) peter66

    peter66
    Mám nasledovný problém: zamestnanec zjavne pod vplyvom alkoholu sa odmietol podrobiť dychovej skúške. Podľa zákona je zamestnávateľ povinný kontrolovať požívanie alkoholu na pracovisku a zamestnanec je povinný podrobiť sa skúške. Nikde som však nenašiel, čo v hore uvedenom prípade. Poraďte , prosím.

    Druhý problém: zamestnanec hrubo porušil prac. disciplínu, čo som povinný ako zamestnávateľ mu to ísomne oznámiť do dvoch mesiacov. Problém je v tom, že sa hodil na maródku, a pošta adresovaná na adresu uvedenú v prac. zmluve /podľa OP/ sa vracia ako adresát neznámy.

    Ď. za odpovede

    alkohol na pracovisku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.