Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku?

Prosím o radu ako mám vypočítať zamestnancovi nárok na dovolenku keď nastúpil do práce od 1.7.2009 so skúšobnou dobou 3 mesiace.... Ráta sa to aj so skúšobnou dobou?? Má zamestnanec nárok na dovolenku počas skúšobnej doby a koľko?

Vopred ďakujem pekne
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Babulica Pozri príspevok
Prosím o radu ako mám vypočítať zamestnancovi nárok na dovolenku keď nastúpil do práce od 1.7.2009 so skúšobnou dobou 3 mesiace.... Ráta sa to aj so skúšobnou dobou?? Má zamestnanec nárok na dovolenku počas skúšobnej doby a koľko?

Vopred ďakujem pekne
Áno, samozrejme má nárok na dovolenku aj v SD, a prečo by nemal mať? Vzniká mu nárok na dovolenku za každých odpracovaných 21 dní v jednej dvanástine z ročného nároku.
0 0
Babulica Babulica

Babulica je offline (nepripojený) Babulica

Má zamestnanec nárok na 20 dní alebo 25 dní?
Prosím o radu som úplný začiatočník (musím do programu zadať nárok zamestnanca na dovolenku - inak mi nepôjde vyrátať mzda)....koľko má nárok?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Babulica Pozri príspevok
Má zamestnanec nárok na 20 dní alebo 25 dní?
Prosím o radu som úplný začiatočník (musím do programu zadať nárok zamestnanca na dovolenku - inak mi nepôjde vyrátať mzda)....koľko má nárok?
Tak túto otázku musíš položiť sama sebe, nenapísala si nič o tom, koľko má odpracovaných rokov. Základný nárok sú 4 týždne. Zvýšená dovolenka je pri odpracovaní 15 rokov, po 18. roku veku, skús prosím pozrieť do ZP od § 100.
§ 100
Dovolenka

Zamestnancovi vzniká za podmienok ustanovených týmto zákonom nárok na
a) dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť,
b) dovolenku za odpracované dni,
c) dodatkovú dovolenku.

Dovolenka za kalendárny rok
§ 101
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

§ 102

Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

§ 103
1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov asistentov učiteľov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.

§ 104
Na začiatok

Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (§ 87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.

§ 105
Dovolenka za odpracované dni

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
Naposledy upravil Tweety : 25.09.09 at 06:30
0 0
Babulica Babulica

Babulica je offline (nepripojený) Babulica

..má odpracovaných 11 rokov...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Babulica Pozri príspevok
..má odpracovaných 11 rokov...
Odpoveď máš v prísp. č. 4.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ako ti napísala Tweety, keď má odpracovaných 11 rokov - nárok má na 4 týždne, po dokladovaní odpracovaných 15 rokov - nárok na 5 týždňov. Na 5 týždňov má nárok až po 33 roku života (18+15).
Naposledy upravil Tamila : 25.09.09 at 06:36 Dôvod: preklep
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Babulica Pozri príspevok
..má odpracovaných 11 rokov...
Tých 11 rokov má odpracovaných po skončení školy, bol aj v evidencii úradu práce?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Údaj o odpracovaných rokoch máš zo zápočtu ? Treba zohľadniť aj doby podľa vyššie uvedeného § 103 ods.5 Zákonníka práce.
Ak si začiatočník, pozorne si prečítaj príslušné ustanovenia Zákonníka práce - počítať dovolenku nie je jednoduché .
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Ak má odpracovaných 11 rokov, tak má nárok na 20 dní. Ale musí Ti to zdokladovať.
0 0
Babulica Babulica

Babulica je offline (nepripojený) Babulica

...ďakujem
0 0
Babulica Babulica

Babulica je offline (nepripojený) Babulica

MarcelkaT Pozri príspevok
Ak má odpracovaných 11 rokov, tak má nárok na 20 dní.
..dobre, tak keď má nárok na 20 dní na rok tak koľko má nárok na 4 mesiace?? Vychádza mi blbosť...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Babulica Pozri príspevok
..dobre, tak keď má nárok na 20 dní na rok tak koľko má nárok na 4 mesiace?? Vychádza mi blbosť...
20/12x4
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Za štyri mesiace má nárok 20:12x4
0 0
Babulica Babulica

Babulica je offline (nepripojený) Babulica

VERONIKA6 Pozri príspevok
Tých 11 rokov má odpracovaných po skončení školy, bol aj v evidencii úradu práce?
..áno dva mesiace:
- od 1.1.-30.6.2009 pracoval
- od 1.7.-30.8.2009 úrad práce
- od 1.9. skúšobná doba u nás
0 0
Babulica Babulica

Babulica je offline (nepripojený) Babulica

Tamila Pozri príspevok
Za štyri mesiace má nárok 20:12x4
..toto vyšlo aj mne...6,66 to mu tak mám napísať? Alebo sa to nejako zaokrúhluje, napr. 6,5 dňa?
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

20 : 12 = a potom krát mesiace. Do konca roka ak bude u Vás pracovať má nárok na 10 dní.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Za 4 mesiace 6,5 dňa dovolenky
0 0
Babulica Babulica

Babulica je offline (nepripojený) Babulica

MarcelkaT Pozri príspevok
20 : 12 = a potom krát mesiace. Do konca roka ak bude u Vás pracovať má nárok na 10 dní.
..podľa mňa má nárok 6,5 dňa
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Babulica Pozri príspevok
..podľa mňa má nárok 6,5 dňa
Áno
0 0
Babulica Babulica

Babulica je offline (nepripojený) Babulica

Tamila Pozri príspevok
Áno
a prečo Marcelka napísala, že má nárok na 10?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať