Zavrieť

Porady

Výpovedná doba

Dobry den,

v pripade, ak má zamestnanec (učitel) v pracovnej zmluve uvedenú výpovednú dobu 6 mesiacov podla §8 zákona 313/2001 o verejnej službe, je táto časť pracovnej zmluvy stále platná, kedže uvedený zákon bol zrušený. Alebo latí pre zamestnanca výpovedná doba podla Zákonníka práce, t.j. min 2 alebo 3 mesiace?

Vdaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    cmulik Pozri príspevok
    Dobry den,

    v pripade, ak má zamestnanec (učitel) v pracovnej zmluve uvedenú výpovednú dobu 6 mesiacov podla §8 zákona 313/2001 o verejnej službe, je táto časť pracovnej zmluvy stále platná, kedže uvedený zákon bol zrušený. Alebo latí pre zamestnanca výpovedná doba podla Zákonníka práce, t.j. min 2 alebo 3 mesiace?

    Vdaka.
    Ten § 8 bol zrušený zákonom 552/2003. Samotný zákon 313/2001 bol zrušený zákonom č. 553/2003.

    Ani jeden zo zákonov 552/2003 a 553/2003 nerieši výpovednú dobu zamestnanca vo verejnom záujme. Z toho vyplýva, že od účinnosti zákona 552/2003 strácajú títo zamestnanci nárok na 6 mesačnú VD.

    Ak si mal dohodnutú 6 mesačnú VD v pracovnej zmluvy s odvolaním sa na zákon 313/2001, tak zrušením § 8 si nárok na dlhšiu VD stratil. Keby si sa v pracovnej zmluve bol dohodol so zamestnávateľom (teda on s tebou) na 6 mesačnej VD fixne, bez ohľadu na to, čo uvádza zákon 313/2001, tak by si mal nárok na ňu. Vy ste v PZ len odcitovali inak naformulovanú výhodu, ktorú týmto zamestnancom priznával zákon 313/2001.

    To je ako keď sa v PZ uvedie, že podľa ZP má zamestnanec nárok na 2 mes. VD a ak sa v ZP výpovedná doba zruší, neznamená to, že zamestnanci majú nárok na VD, aj keď to majú uvedené v PZ. Zákon je nadriadený pracovnej zmluve.

    cmulik je offline (nepripojený) cmulik

    cmulik
    Super, presne takto som si to myslel, len som si nebol isty vlastnym nazorom a trosku ma najprv zmiatol §14 a 14a zakona 552/2003. Velka vdaka za super rychlu pomoc.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    cmulik Pozri príspevok
    Super, presne takto som si to myslel, len som si nebol isty vlastnym nazorom a trosku ma najprv zmiatol §14 a 14a zakona 552/2003. Velka vdaka za super rychlu pomoc.
    Zrejme máš na mysli toto ustanovenie § 14 ods. 1:

    (1) Ustanoveniami tohto zákona sa spravujú aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré sa do 31. decembra 2003 spravovali zákonom o verejnej službe. Nároky, ktoré z nich vznikli, a právne úkony urobené pred 1. januárom 2004 sa posudzujú podľa predpisov platných do 31. decembra 2003.


    Toto ustanovenie hovorí o tom, že všetky ustanovenia, ktoré sú v zákone uvedené, platia aj pre zmluvy spred 31.12.2003. Mätúca môže byť druhá veta, ktorá akoby priznávala nárok na 6 mesačnu VD pre staré zmluvy aj po zrušení toho § 8. Nie je to tak, pretože ak nebola daná výpoveď, tak nárok na 6 mesačnú VD nevznikol.

    Platilo by to vtedy, keby zamestnanec dostal výpoveď napr. 1.12.2003 a od 1.1.2004 zákon zrušil tú 6 m. VD, ale tým, že jemu nárok na tú VD vznikol ešte pred účinnosťou nového zákona, spravuje sa to podľa starého zákona, teda tú 6 m. VD bude čerpať aj v roku 2004, kedy už to ustanovenie nie je platné. Teda ak mu vznikol nárok na 6 m. VD ešte za účinnosti starého zákona, tak na to má nárok, aj keby VD plynula v roku 2004. Ak ale výpoveď dostane v roku 2004 a neskôr, už nevzniká nárok na 6m. VD podľa starého zákona.

    Bolo by nespravodlivé, keby niekto bol dostal výpoveď napr. 15.11.2003, VD by bola plynula od 1.12.2003 do 31.5.2004. Zrazu by mu niekto v januári povedal, že zmenil sa zákon, preto VD bude nie do 30.4.2004, ale sa ti kráti na 2 mesiace, do 31.1.2004. Raz keď mal na to nárok, tak mal nárok na VD do 31.5.2004. Nárok na 6 m. VD vznikol doručením výpovede. Tento deň bol aj rozhodujúcim pre určenie dĺžky VD. AK bola výpoveď doručená do 31.12.2003, tak VD = 6 m., ak po 1.1.2004, tak VD = 2 resp. 3 mesiace.

    Teraz je to už jedno, nárok na 6 m VD vzniknúť nemôže.

    Dúfam, že som ťa tým nedomotal.
    Naposledy upravil Chobot : 25.09.09 at 11:14

    cmulik je offline (nepripojený) cmulik

    cmulik
    Ano, vystihol si to uplne presne. nebol som si isty presnym vyznamom tej druhej casti vety uvedenej v §14,ods.1. Cital som to povodne tak, ze "naroky, ktore z nich vznikli"........"sa posudzujú podľa predpisov platných do 31. decembra 2003" . Zdalo sa mi, ze tym narokom je aj vypovedna doba a kedze existovala uvedena v zmluve este pred 01.01.2004, tak by to viedlo k zaveru, ze plati aj dnes. Ale uplne suhlasim s tvojim zaverom, je to logicke. Este raz vdaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.