Zavrieť

Porady

studňa

Ahojte.Prosím Vás poraďte. Od nového roka má platiť nový stavebný zákon. Ako sa dotkne vykopania studne na mojom pozemku? Bude to nejak zjednodušené? Teraz treba projekt - platiť a dosť veľa, schvaľovanie stavebným úradom - behačky a poplatky. Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Šváro je offline (nepripojený) Šváro

    Šváro
    To by ma naozaj prekvapilo až sa niečo zjednoduchší. Dnes je celý problém v tom, ako budete zo studne vodu čerpať. Pokiaľ uvediete ako spôsob čerpania len ručnú pumpu, netreba projekt, stačí len ohlásenie a situačný náčrt. Ak ale budete chcieť vodu čerpať el.čerpadlom, je to už vodná stavba a podlieha to vodoprávnemu konaniu a hydrogeológ bude musieť vypracovať projekt. Dá sa postupovať aj prvým spôsobom a povolenie na čerpanie vybaviť dodatočne, keď bude overená využiteľnosť vodného zdroja. U vŕtanej studne sa to robí ako prieskumný vrt.
    WEB:studne-vrty.nazory.eu

    entonyl je offline (nepripojený) entonyl

    entonyl
    Ak studňu nespomenieš v projekte a máš iný zdroj na dodávku pitnej vody napr. verejný vodovod ..???........ a po kolaudácií si v záhrade urob čo potrebuješ.Ak nič nežiadaš nemajú Ti čo povoliť.Alebo do projektu by som dal,že dažďové vody zo striech budeš odvádzať do vsakovacej jamy,čiže bude tam voda a že dáš tam čerpadlo to je tvoja vec.Poplatky za odber podzemnej vody sú ale až pri takých množstvách ktoré nemôžeš odčerpať ináč je zadara.

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    Prosím vás viete mi poradiť. Chcem ku domu kopanú studňu. Majster čo to robí (neraďte mi vymeniť, u nás je s tým strašný problém niekoho nájsť) VS - spiš, tvrdí, že v živote projekt ku studni nedával. Na sú ale projekt chcú. Firma od kt. mám kat. PD mi tiež projekt na studňu nevie zabezpečiť. A na nete som nič nenašla. Kto by mi vedel tento projekt spraviť? Sú aj katalógové ? Je to len formalita. Alebo ako postupovať?

    mvlko je offline (nepripojený) mvlko

    mvlko
    Potrebujes hydrogeologa. Ten ti spravi posudok, najde pramen, povie v akej je hlbke a aky silny. Da ti na to okruhlu peciatku a s tym pojdes k projektantovi vodnych stavieb. Ten ti vypracuje vodopravny projekt a ten das spolu so ziadostou na urad zivotneho prostredia, ktory ti da stavebne povolenie a urci podmienky pre realizaciu.

    Potom to mas vsetko tak ako ma byt podla zakona a mozes vrtat/kopat studnu.

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    tak bol jeden čo vŕtal susedovi , že vraj je u nás len štrbinová voda. ale že on má také 2 medené palice a tými to presne zameria. to si myslel? len škoda bo oni nekopú len vŕtajú, tak ktovie či mi to zameria.
    Neviete niekto kontakt n a hydrogeológa v okr. Gelnica?

    mvlko je offline (nepripojený) mvlko

    mvlko
    No su ludia ktori na to maju auru a ludia co na to maju auru a certifikat. Ak chces mat na to aj papier tak potrebujes tu druhu skupinu...

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    A ako je to v pripade, ze mam na pozemku pramen s malou vydatnostou, ktory sa postupne straca. Vykopal som jamu a v nej sa mi zhromazdila voda az po okraj. Chcel by som ju vyuzit ako uzitkovu vodu pre chatu. Na zachytenie pramena tiez potrebujem povolenie ako pre vodnu stavbu?

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    dakujem, zoznam je super, podrobný. len neviem to mám akože zaradom volať dvesto ľuďom a dúfať že dakto bude z okolia GL? Pričom s veľkou prevdepodobnosťou sú takmer všetci z BA a okolia? neviem nezdá sa mi to. nie som firma

    mvlko je offline (nepripojený) mvlko

    mvlko
    To uz je otazka na toho geologa, ktory ti to tam cele zhodnoti...

    Co sa tyka zoznamu... staci troska hladat a najdes aj adresy vsetkych z toho zoznamu.

    www.enviro.gov.sk/servlets/files/22857 strana 48 a >

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    mvlko Pozri príspevok
    To uz je otazka na toho geologa, ktory ti to tam cele zhodnoti...

    Co sa tyka zoznamu... staci troska hladat a najdes aj adresy vsetkych z toho zoznamu.

    www.enviro.gov.sk/servlets/files/22857 strana 48 a >
    ďakujem

    entonyl je offline (nepripojený) entonyl

    entonyl
    V okolí Gelnice nemôžeš mať problém s najdením vody dookola sama voda /rieka Hornád/ a lesy.Kde by si chcela nájsť vodu lepšie ako tam

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    heej? ja nevravím o vode ale o hydrológoch, projektantoch vodných stavieb a o kopáčoch. Hádam si nemyslíš, že viem spraviť projekt studna alebo geol rozbor podložia

    entonyl je offline (nepripojený) entonyl

    entonyl
    Projektant nech Ti napíše Technickú správu o studni,že bude kopaná ,vyhotovená zo žel.bet. skruží,odber bude jednoduchým zariadením a denný odber nepresiahne 10m3 vody za deň a bude používaná na závlahu.K tomu nech priloží nejaký vý kres napr. rez s popisom a zakresli do situácie,malo by im to stačiť . Ešte Ťa môžu požiadať k predloženie vyjadrenia vodohospodarského orgánu k studni.To je všetko.Aj tak sa radšej opýtaj presne na stavebnom úrade čo presne vyžaduju k povoleniu tej studne.Veď je blbosť ak chcem studňu na závlahu aby som robil hydrogeologický prieskum a ak by preukázal, že nemáš vodu na tvojom pozemku tak potom čo.Hydrogeologické prieskumy ale aj geologické prieskumy sa robia len pri veľkých náročných stavbách a nie pri výstavbe rodinných domov.

    Mgabris je offline (nepripojený) Mgabris

    Mgabris
    My sme tiež uvažovali o studni, ale odradili nás úrady a neskór sme zistili, že sme dobre urobili a napojili sa na vodovod, ktorý je síce ďalej od pozemku. Keďze v okoľi pozemku sa ťažila ortuť a sú tam aj bane tak nás ľudia upozorňovali na možnú kontamináciu vody touto ortuťou. Dakedy je naozaj lepšie počúvnuť tých, ktorý tam už dlhšie bývajú a majú viac informáciá ako urady a poznajú históriu okolia.

    hydrogeolog je offline (nepripojený) hydrogeolog

    hydrogeolog
    najlepsi prutikari su ti bez aury ale s bohatou slovnou zasobou
    Kopanie tej studne by som konzultoval radsej aj s hydrogeologom, aby ste nahodou neplatili 10-metrovvu dieru na zemiaky. Spravi vam aj dokumentaciu k vykopanej studni.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.