Zavrieť

Porady

Hrubá mzda

Aký je rozdiel medzi hrubou mzdou a hrubým príjmom?
AK účtujem ID - mzdy za daný mesiac, a zamestnanec bol 6 dní PN, ako sa to účtuje?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Hrubá mzda a hrubý príjem je vlastne to isté. Je presnejšie používať pojem príjem, pretože pod tento pojem spadá mzda (odmeňovanie podľa Zákonníka práce) a plat (odmeňovanie podľa Zákon o štátnej službe). Ak sa v tomto mýlim, prosím, opravte ma.
    Účtovanie:
    hrubá mzda sa účtuje 521/331
    náhrada príjmu PN 527/331

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    alušik Pozri príspevok
    Hrubá mzda a hrubý príjem je vlastne to isté. Je presnejšie používať pojem príjem, pretože pod tento pojem spadá mzda (odmeňovanie podľa Zákonníka práce) a plat (odmeňovanie podľa Zákon o štátnej službe). Ak sa v tomto mýlim, prosím, opravte ma.
    Účtovanie:
    hrubá mzda sa účtuje 521/331
    náhrada príjmu PN 527/331
    mám však rekapituláciu miezd (rekonštrukcia účtovníctva), kde HM a HP sú rôzne sumy..

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    mirhu Pozri príspevok
    mám však rekapituláciu miezd (rekonštrukcia účtovníctva), kde HM a HP sú rôzne sumy..
    HM + cestovné,diéty = Hrubý príjem

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Myslím, že do HM sa započítava aj príspevok zamestnávateľa na individuálne dôch. či životné poistenie.

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Áno, do HM sa započítava aj príspevok zamestnávateľa napr. na doplnkové dôch. poistenie.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Neviem, z akého sofvéru sú tie výstupy, ale podľa otázky teda usudzujem, že rozdiel medzi mzdou a hrubým príjmom už bol asi v tomto prípade teda identifikovaný a je to práve suma náhrady príjmu.
    Celý problém podľa mňa vzniká v tom, že nikde v Zákonníku práce nie je definovaný pojem hrubá mzda... Preto si tvorcovia softvéru vykladajú tento pojem rôzne.

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    alušik Pozri príspevok
    Neviem, z akého sofvéru sú tie výstupy, ale podľa otázky teda usudzujem, že rozdiel medzi mzdou a hrubým príjmom už bol asi v tomto prípade teda identifikovaný a je to práve suma náhrady príjmu.
    Celý problém podľa mňa vzniká v tom, že nikde v Zákonníku práce nie je definovaný pojem hrubá mzda... Preto si tvorcovia softvéru vykladajú tento pojem rôzne.
    práve som došla na to, že je to náhrada príjmu za PN a vyplatený daňový bonus

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Tak rozúčtuješ ešte daňový bonus 342/331.
    Ja niekedy žasnem, čo všetko do "hrubého príjmu" zarátajú...

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Toto by som reklamovala u dodávateľa softu, náhrada príjmu a bonus do hrubého príjmu nemôžu počítať.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Prepáčte, možno zbytočne otravujem. Ale bývalá kolegyňa - tiež učiteľka dnes prišla s tým, že "niekde" našla, že náhrada príjmu pri DPN sa účtuje "najnovšie" na 521 a nie na 527. Z našich knižiek sme vyčítali tú 527. Ušlo nám niečo? Vopred ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.