Zavrieť

Porady

Tvorba cien - kalkulačný list

Ahojte, chcela som poprosiť skúsenejších poraďákov, či by sa mi niekto nemohol pozrieť na vzor kalkulačného listu (v prílohe), ktorý som urobila, či je v poriadku. Predávam výp. techniku a na každý tovar si stanovím inú cenu. Cenu tvorím tak, že si k obst. cene pripočítam svoju prirážku. Môžem to tak robiť? lebo som dopletená z tvorby cien (tých prepočtov kadejakých podľa nákladov....), ja predávam len tovar, takže nič nevyrábam.
Prosím poraďte, či je postup tvorby ceny správny a či je v poriadku ten kalkulačný list.
Budem Vám veľmi vďačná.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    mbabicova Pozri príspevok
    Ahojte vedel by mi niekto poslať vzor kalkulačného listu najlepšie by bolo aj vyplnený...Vopred Ďakujem
    http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=936

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    Čakal som, že odpovie niekto kompetentnejší :-)
    Ceny si môžeš dať, aké chceš, čo znesú zákazníci a pustí konkurencia. Použil by som cit pre bizňis miesto tabuliek.
    Držím palce.

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    A k čomu to vlastne potrebujete? Tvorba cien je plne v kompetencii predávajúceho (cieľom predávajúceho je zisk=predávať čo najdrahšie a čo najviac). Výška marže je len na Vás.
    PS: Osobne si neviem predstaviť vytvárať na všetky tovary kalkulačné listy v obchodných reťazcoch pri neustále sa meniacich cenách. K čomu je to vlastne dobré?

    monika306 je offline (nepripojený) monika306

    monika306
    no bola som tu na porade upozornená, že musím viesť cenovú evidenciu podľa Zákona o cenách a uchovávať ju 3 roky (SOI).
    (1) Predávajúci je povinný viesť a uchovávať evidenciu o cenách tovaru (ďalej len "cenová evidencia") vrátane kalkulácií nákladov a zisku tri roky po predaji tovaru.

    (2) Za cenovú evidenciu sa považujú doklady obsahujúce vymedzenie predávaného tovaru, spôsob vytvorenia ceny a výšku ceny tohto tovaru.

    (3) Za kalkuláciu nákladov a zisku sa považuje
    a) kalkulácia ekonomicky oprávnených nákladov a primeraného zisku podľa § 2 ods. 3 alebo v rozsahu ustanovenom cenovým orgánom podľa § 11 ods. 1, pri tovare, na ktorý sa vzťahuje regulácia cien, a pri tovare predávajúceho podľa § 12 ods. 1,

    b) taký prepočet ceny alebo postup jej tvorby, ktorý umožňuje porovnanie s cenou, za ktorú sa tovar predávajúceho ponúkal alebo predával, pri tovare, na ktorý sa nevzťahuje regulácia cien.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Monika, myslím si, že dôležitejšie a zo zákona povinné je viesť skladovú evidenciu.
    Kalkulačné listy sú dôležité napríklad v reštauráciách, na základe ktorých potom vieš vypočítať spotrebu surovín za určité obdobie.
    Prečo si zaťažuješ hlavičku práve takouto byrokraciou, máme inej povinnej byrokracie málo?

    monika306 je offline (nepripojený) monika306

    monika306
    ďakujem za názor, skladovú evidenciu vediem poctivo (dúfam, že dobre), každý príjem a výdaj evidujem na príjemke a výdajke v deň, kedy tovar prijmem alebo vydám. V tejto súvislosti sa ešte chcem opýtať - je povinná Kniha zásob - stačia mi vytlačené skladové karty alebo treba viesť ešte nejakú špeciálnu knihu zásob?
    Takže podľa vás je tá evidencia cien zbytočná? Veď tiež je to v zákone....

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    danushka Pozri príspevok
    Monika, myslím si, že dôležitejšie a zo zákona povinné je viesť skladovú evidenciu.
    Kalkulačné listy sú dôležité napríklad v reštauráciách, na základe ktorých potom vieš vypočítať spotrebu surovín za určité obdobie.
    Prečo si zaťažuješ hlavičku práve takouto byrokraciou, máme inej povinnej byrokracie málo?
    Plne súhlasím.

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    Ja osobne som sa stretol so skladovou evidenciou vedenou len v PC. Z PC nebol problém v prípade kontrol čokoľvek dohľadať aj niekoľko rokov dozadu (či už nákupne ceny alebo predajné ceny tovarov).
    Tiež mám skúsenosť zo SOI keď prišli skontrolovať či sme s prechodom na euro nezvýšili predajné ceny. Viem že im postačovali aktuálne ceny a vývoj predajných cien za posledné 3 roky na vybraných tovaroch (zaujímalo ich hlavne či sme dané tovary zlacňovali alebo zdržovali a hlavne kedy). A to v mojom prípade nebol problém dohľadať v PC. Osobne do poručuje staré cenníky nevyhadzovať ale archivovať.
    PS/ Osobne môžem len odporučiť vedenie skladového hospodárstva v PC (ideálne je v jednom programe evidovať nákupy a tiež predaje cez RP).
    Ahojte chcela by som sa spýtať či tu niekto náhodou nemáte Vzor kalkulačného listu (potrebujem do obchodu) najlepšie by bol aj vyplnený
    Ahojte vedel by mi niekto poslať vzor kalkulačného listu najlepšie by bolo aj vyplnený...Vopred Ďakujem

    12janci12 je offline (nepripojený) 12janci12

    Svet je čím ďalej čudnejší. Vadí mi, že ak rozprávam spisovne, tak mi ľudia nerozumejú, že ja nerozumiem tej spúste angličtiny čo miešajú do slovenčiny, vadí mi reklama na každom kroku. Nerozumiem ľudom čo si myslia že peniaze sa "zarobia" nejakým vkladom do fondu či akcií a nie prácou. Ďakujem ľuďom čo sú ešte stále normálny a bojujú za správne veci. ...viac 12janci12
    My u nás nerobíme žiadne kalkulačné listy, pri 3000 položkách si to neviem predstaviť. Čo je dôležité, je že máme tovar rozdlený do tovarových skupín a na tie máme nakalkulované rabaty. V zásade, čím drahší tovar, tým menší rabat, na úplne lacných aj 100% (ND), potom zohľadňujeme riziko reklamácií, čím vyššie riziko, tým väčší rabat a nakoniec obrátkovosť tovaru, (máme veci že predáme 1 ks za dva roky ale musím to mať na sklade). Na konkurenciu pozeráme len veľmi okrajovo - mám pocit, že dosť podnikateľov to rieši (aspoň v našom odvetví tak, že daú cenu o 3% nižšiu ako konkurencia, a po čase predávajú pod cenu). Čo sa týka prác (aj pri počítačoch musí byť nejaký servis), tak tam robíme poctivé kalulácie na výrobnú a správnu réžiu, vypočítame si hodinovku a znormovali sme si činnosti. Musím priznať, že po podstivom urobení takéto cenníka sme aj značne zmenili ceny a mnoho našich obchodných parterov náš cenník skopírovalo, nakoľko je s tým veľa roboty. Avšak ak nemám cenník skopírovaný od niekoho kto to naozaj vypočítal, alebo si ho nevypočítam sám a dávam ceny len od oka, nevhnutne budem na tejto činnosti stratový.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.