Zavrieť

Porady

invalidný dôchodok

Ahojte poraďáci!
Potrebovala by som odpoveď na túto otázku.
Podala som si žiadosť o invalidný dôchodok. V soc. poisťovni v Rožňave mi ho neuznali, odvolala som sa, bola som znovu na komisií v Košiciach, kde podporili stanovisko z Rožňavy. NA okresnom súde mi to tiež neuznali-ospravedlnila som sa - a napriek tomu mi poslali rozhodnutie o neuznaní inv. dôchodku.
Odvolala som sa a je ticho. Vraj je to na Najvyššom súde v Bratislave. Odvolanie som doručila na Krajský sud v Banskej Bystrici ešte asi 2.12. 2008. Do dnešného dňa mi neprišlo nič. Moja otázka:
Do akej doby od doručenia odvolania by sa malo začať znovu nejaké pojednávanie? Je to pravda, že do jedného roka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V občianskom súdnom poriadku sú doby určené len pre maloleté deti. Posudzovanie prieťahov v konaní je vždy individuálne.
    Treba napísať sťažnosť na prieťahy v konaní predsedovi príslušného súdu, ktorý by mal odpovedať a zjednať nápravu. Nechať im nejaký čas a ak ani potom nevytýčia pojednávanie, môže sa podať sťažnosť na Ústavný súd.
    Ďakujem za odpoveď, pokúsim sa napísať sťažnosť na prieťahy v súdnom konaní. Poobzerám sa ako to treba napísať. Ďakujem šete raz. Zlata
    V tomto pripade doporučujem dat sa zastupovat advokatom. Nerozumiem co s tym ma okresny súd, pretože v týcto pripadoch je prvostupnový krajsky súd.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    zlatica.turisova Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci!
    Potrebovala by som odpoveď na túto otázku.
    Podala som si žiadosť o invalidný dôchodok. V soc. poisťovni v Rožňave mi ho neuznali, odvolala som sa, bola som znovu na komisií v Košiciach, kde podporili stanovisko z Rožňavy. NA okresnom súde mi to tiež neuznali-ospravedlnila som sa - a napriek tomu mi poslali rozhodnutie o neuznaní inv. dôchodku.
    Odvolala som sa a je ticho. Vraj je to na Najvyššom súde v Bratislave. Odvolanie som doručila na Krajský sud v Banskej Bystrici ešte asi 2.12. 2008. Do dnešného dňa mi neprišlo nič. Moja otázka:
    Do akej doby od doručenia odvolania by sa malo začať znovu nejaké pojednávanie? Je to pravda, že do jedného roka?
    Zlatica,
    ak sa naozaj cítiš zle. A máš výsledky horšie ako si mala v čase ked si žiadala o ID, tak ja by som na tvojom mieste nečakala.
    Ale nanovo podala žiadosť o ID s novými výsledkami. Nech ma prehodnotia nanovo. Ak by Ti schválili ID tak k tej novej žiadosti, a ak by si vyhrala ten súdny spor tak by Ti doplatili spätne ID, k dátumu podania prvej žiadosti.
    Ďakujem za informáciu a ospravedlňujem sa za nesprávny výraz. Naozaj jedná sa o Krajský a nie okresný sud.
    ďakujem Zlata
    Ďakujem za radu, ale ja mám informáciu, že dva návrhy na dôchodok nemôžu existovať. Môže byť spísaný, ale bude sa riešiť len vtedy, ak sa niekto vyjadrí k pôvodnému návrhu.Neviem, či som to napísala správne, ale tak mi to vysvetlili.
    Zlatica

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    zlatica.turisova Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, ale ja mám informáciu, že dva návrhy na dôchodok nemôžu existovať. Môže byť spísaný, ale bude sa riešiť len vtedy, ak sa niekto vyjadrí k pôvodnému návrhu.Neviem, či som to napísala správne, ale tak mi to vysvetlili.
    Zlatica
    Osobne som nič také nenašla ani na stránkach SP a ani inde. Tak ak je to tak, tak potom pomôže hádam len ombusman a dobrý právnik.
    Skús zavolať tam kde si doručovala odvolanie, či vôbec evidujú tvoje odvolanie, a kam ho presunuli. Ono občas sa stane, že sa stratia papiere a ty čakáš, a čakáš a lehoty dávno uplynuli.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Môžeš sa informovať o stave tvojho spisu, môžeš nahlidať do spisu, robiť si výpisy, môžeš podať sťažnosť na krajskom súde - ak ti odpovedia alebo odpíšu, že je to na najvyššom súde, podáš sťažnosť tam. Súd však posudzuje rozhodnutie sociálnej poisťovne len v čase zamietnutia návrhu.
    Nechápem, čo znamená "ospravedlnila som sa" (a napriek tomu mi poslali rozhodnutie o neuznaní inv. dôchodku). V čom si sa ospravedlňovala?

    Keď máš podanú žiadosť o invalidný dôchodok a nepriznali ti ho pre nižší pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť ako 40 %, žiadaj o posúdenie znova. O ďalšom postupe sa informuj priamo v sociálke.

    § 71 zák o soc. poistení
    (10) Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav na účely invalidity sa posúdi opätovne, ak sa predpokladá zmena vo vývoji zdravotného stavu a zmena schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
    Naposledy upravil Mária27 : 11.10.09 at 14:56

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.