Zavrieť

Porady

nesprávne odvody do poisťovne

Vo firme zamestnáveme dvoch zamestnancov so zníženou schopnosťou vykonávať PČ o viac ako 70%. Mzdové účtovníčky však nezachytili zmenu od 1.1.2008 a naďalej neodvádzali za nich odvody na invalidné poistenie a fond zamestananosti. Môžeme urobiť správne odvody od 1.1.2008 bez súhlasu zamestnanca v najbližšej výplate? Alebo to bude komplikovanejšie a budeme si to musieť od nich vymáhať súdnou cestou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    barbara6 je offline (nepripojený) barbara6

    barbara6
    no ja by som im to prinajmenšom dala vedieť a uvidíte ako sa zachovajú, ale zákon je zákon, tak by s tým snáď nemali mať problém.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    benceová Pozri príspevok
    Vo firme zamestnáveme dvoch zamestnancov so zníženou schopnosťou vykonávať PČ o viac ako 70%. Mzdové účtovníčky však nezachytili zmenu od 1.1.2008 a naďalej neodvádzali za nich odvody na invalidné poistenie a fond zamestananosti. Môžeme urobiť správne odvody od 1.1.2008 bez súhlasu zamestnanca v najbližšej výplate? Alebo to bude komplikovanejšie a budeme si to musieť od nich vymáhať súdnou cestou?
    ale veď keď je znížená prac.schopnosť o viac ako 7O % tak odvody na IP a PvN sa neodvádza, nie?

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Za zamestnanca so zníženou PS o viac ako 70% sa od 1.1.2008 odvádza aj nemocenské poistenie aj invalidné poistenie. Neodvádza sa len poistenie v nezamestnosti.
    Doporučujem podať opravné výkazy do sociálnej poisťovne za všetky mesiace od. 1.1.2008 a vzniknutý nedoplatok doplatiť.
    Na vyrovnanie vzniknutého nedoplatku zamestnanca by som sa odvolala na Zákonník práce § 131 .
    Ak je jeho mzda nízka, dohodla by som sa s ním na splátkach.

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    drobeceva Pozri príspevok
    ale veď keď je znížená prac.schopnosť o viac ako 7O % tak odvody na IP a PvN sa neodvádza, nie?
    V r. 2007 zam-c s poklesom schopnosti vykonávať zárobk. činnosť o viac ako 70% platil iba 2 % ZP a 4% SP.
    Od 1.1.2008 pribudli 1,4% NP a 3% IP (zam-c aj zam-ľ). PvN sa neodvádza.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    drobeceva Pozri príspevok
    ale veď keď je znížená prac.schopnosť o viac ako 7O % tak odvody na IP a PvN sa neodvádza, nie?
    jasné, tak ako píšeš, Tina, ja som to splietla so SD, PSD

    nesprávne odvody do poisťovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.