Zavrieť

Porady

finančná krátkodobá výpomoc spriaznenej osobe

Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu:
ide o predpis na zaúčtovanie poskytnutej krátkodobej finančnej výpomoci spriaznenej osobe :

predpis u dlžníka : 211 / 249

predpis u veriteľa: 378 / 211

je to správne? ide o spriaznenú osobu.... môžme uvedenú pôžičku poskytnúť bezúročne? Vopred ´dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    Ahojte, otvorím túto tému, hoci vidím, že nikto neodpovedal. Dúfam, že budem mať viac šťastia.
    SROčka ako spoločník v inej sročke poskytne tejto na základe rozhodnutia VH "operatívnu bezúročnú finančnú výpomoc". Táto má byť vrátená zo ziskového hospodárenia firmy.
    1. Prosím ako zaúčtujem túto výpomoc jednak u veriteľa a tiež u dlžníka?
    2. Neviem sa tiež rozhodnúť či ide o krátkodobú alebo dlhodobú výpomoc, keďže neviem predpokladať či dosiahne na rok 2010 zisk aby mohla výpomoc vrátiť.

    Ďakujem

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Na účtovanie pôžčky použi účty 355 a 365.
    Poskytnutá pôžička u veriteľa....355/221
    Úrok...355/662
    Inkaso splatenej pôž a úrokov...221/355

    u dlžníka
    221/365..príjem pôžičky
    562/365 úrok
    365/221 splátka pôžičky

    zatiaľ sa nemusíš rozhodnúť, môžeš účtovať o krátkodobej FV a na konci roka pohľadávku môžeš preklasifikovať z krátkodobej na dlhodobú. Keď Ti nahlásia predpokladaný VH.

    Je veľmi dôležité, ako je postavená zmluva o pôžičke. Lebo slovné spojenie zo zisku firmy, je relevantný pojem. Ak 10 rokov nevykáže zisk, tak vlastne nemusí nič splácať. Bezúročná medzi spriaznenými osobami, to sa mi tiež nepozdáva.
    Naposledy upravil účtovník 007 : 12.04.10 at 08:20 Dôvod: zmazaný text, nevšimla som si, že ide o bezúročnú pôžičku

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    Ďakujem za rýchlu odpoveď. Zmluva o pôžičke nie je. Všetko je uvedené iba v zápisnici z rokovania VH. Dúfam, že to stačí.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    certik Pozri príspevok
    Ahojte, otvorím túto tému, hoci vidím, že nikto neodpovedal. Dúfam, že budem mať viac šťastia.
    SROčka ako spoločník v inej sročke poskytne tejto na základe rozhodnutia VH "operatívnu bezúročnú finančnú výpomoc". Táto má byť vrátená zo ziskového hospodárenia firmy.
    1. Prosím ako zaúčtujem túto výpomoc jednak u veriteľa a tiež u dlžníka?
    2. Neviem sa tiež rozhodnúť či ide o krátkodobú alebo dlhodobú výpomoc, keďže neviem predpokladať či dosiahne na rok 2010 zisk aby mohla výpomoc vrátiť.

    Ďakujem
    certik, záznam z VH by mal obsahovať aj dátum splatnosti pôžičky, totiž podľa toho dátumu splatnosti sa určuje dlho- alebo krátko-dobosť záväzku. Vhodná by bola dlhšia doba splatnosti (najmä pre prípad, že sa v prvých rokoch nedosiahne zisk v potrebnej výške na splatenie záväzku).
    Právnik by určite doporučil zmluvu o pôžičke, z ktorej by bolo všetko jasné.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Doplním, vhodné by bolo dať aspoň symbolický úrok, dnes má ECB veľmi nízke úrokové sadzby /zvoľte si "Hlavné refinančné operácie" tam platí 1%/
    Hlavne keď ide o dlhodobú "pôžičku", úroky sa časom zvýšia a nechcela by som byť v koži obhajcu pred DÚ prečo je to bezúročná pôžička, hlavne ak jedna sro bude mať zisk a druhá dlho-dlho nie.

    finančná krátkodobá výpomoc spriaznenej osobe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.