Zavrieť

Porady

sťažnosť na postup sudcu

Máme sudcu, ktorý keď sme podali návrh na zníženie výživného, lebo nastali nové skutočnosti tak sme mali pojednávanie o rok, teraz keď podala protistrana návrh na zvýšenie je pojednávanie do 2 mesiacov, môžme sa niekde na to sťažovať. Je jednoznačné že sudca je na strane protistrany, dá sa s tým niečo robiť v tom našom právnom štáte?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

    adriana126
    ako by sa dala preukázať zaujatosť, je to dosť evidentné pri rozhodnutiach, už dva krát nám krajský súd zrušil jej rozhodnutia, čo ešte je potrebné k tomu dodať

    adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

    adriana126
    To si nemyslím len ja, je to evidentné podľa rozhodnutí, keď som ešte pracovala pred materskou tak sme platili výživné 9.000,- Sk, keď som bola na rodičovskom príspevku a príjem sa nám znížil tak nám dala platiť výživné 10.000,- Sk, pričom manželov príjem sa zvýšil približne o 1.000,- Sk, ale tým že som poberala len rodičovský príspevok tak nôj príjem klesol o vyššiu čiastku, matematika tam nefungovala vôbec.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    1. Právna úprava



    2. Čo je to sťažnosť

    Sťažnosť je podanie fyzickej osoby alebo právnickej osoby (ďalej len „sťažovateľ“) na postup súdu v týchto veciach:

    • porušovanie práva na verejné prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov
    • porušovanie zásad dôstojnosti súdneho konania sudcami, súdnymi úradníkmi (vyšší súdny úradník, súdny tajomník, probačný a mediačný úradník) alebo zamestnancami súdu, ktorí plnia úlohy pri výkone súdnictva (asistent, súdny doručovateľ, zamestnanec podateľne, technický asistent, dozorný úradník,justičný čakateľ).

    Podanie sťažnosti nesmie byť sťažovateľovi na ujmu, to však neplatí, ak sa obsahom svojej sťažnosti dopustí trestného činu alebo priestupku.
    3. Ako a kde podať sťažnosť

    Sťažnosť s podáva hlavne písomne, ale možno ju podať aj ústne priamo na súde, o čom sa spíše záznam, na požiadanie vydá súd sťažovateľovi rovnopis záznamu.
    Sťažnosť musí obsahovať:

    • meno, priezvisko, adresu fyzickej osoby alebo názov a sídlo právnickej osoby (podľa § 62 ods. 2 zákona o súdoch „Anonymné sťažnosti sa nevybavujú“)
    • predmet sťažnosti (pozri bod 2)
    • čoho sa sťažovateľ domáha

    Ak sťažnosť neobsahuje uvedené náležitosti a sťažovateľ neposkytne náležitú súčinnosť na odstránenie týchto nedostatkov, môže to mať za následok nevybavenie sťažnosti.
    Sťažnosť sa podáva na súde, ktorého predseda je príslušný sťažnosť vybaviť (pozri bod 4).
    4. Kto vybavuje sťažnosti

    Predseda okresného súdu, ak sťažnosť smeruje proti sudcom (vrátane podpredsedu okresného súdu), súdnym úradníkom alebo zamestnancom tohto okresného súdu, ktorí plnia úlohy pri výkone súdnictva.
    Predseda krajského súdu, ak sťažnosť smeruje proti:

    • sudcom (vrátane podpredsedu krajského súdu), súdnym úradníkom alebo zamestnancom tohto krajského súdu, ktorí plnia úlohy pri výkone súdnictva
    • predsedovi okresného súdu (v obvode príslušného krajského súdu).

    Predseda Špeciálneho súdu, ak sťažnosť smeruje proti sudcom (vrátane podpredsedu Špeciálneho súdu), súdnym úradníkom alebo zamestnancom Špeciálneho súdu, ktorí plnia úlohy pri výkone súdnictva.
    Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ak sťažnosť smeruje proti:

    • sudcom (vrátane podpredsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky), súdnym úradníkom alebo zamestnancom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorí plnia úlohy pri výkone súdnictva
    • predsedovi krajského súd
    • predsedovi Špeciálneho súdu
    • predsedovi Vyššieho vojenského súdu.

    5. Lehoty na vybavenie sťažnosti

    Sťažnosť musí byť vybavená do 30 dní odo dňa jej doručenia orgánu príslušnému na jej vybavenie. To znamená, že ak sa doručí sťažnosť na predsedu okresného súdu na tento okresný súd, tak lehota začína plynúť až od doručenia tejto sťažnosti na krajský súd, ktorý je príslušný na jej vybavenie (pozri bod 4).
    Lehotu možno v zákonom určených prípadoch predĺžiť, a to aj opakovane (§ 65 ods. 2 zákona o súdoch). Avšak celkový čas vybavovania sťažnosti, vrátane prípadného hoci aj opakovaného predĺženia lehoty na jej vybavenie, nesmie presiahnuť 3 mesiace.
    O predĺžení 30 dňovej lehoty na vybavenie sťažnosti musí súd sťažovateľa upovedomiť, a to ešte pred uplynutím tejto 30 dňovej lehoty.
    6. Vybavovanie sťažnosti

    Orgán, ktorý je príslušný na vybavenie sťažnosti, musí zistiť, či je sťažnosť dôvodná alebo nedôvodná. Na tento účel je oprávnený vykonať všetky potrebné šetrenia. Sťažovateľ je zároveň povinný poskytnúť tomuto orgánu súčinnosť potrebnú na objasnenie skutkového stavu.
    Ak orgán poverený vybavovaním sťažnosti zistí, že sťažnosť je hoci len z časti dôvodná musí prijať a vykonať potrebné opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov, prípadne vyvodiť voči zodpovedným osobám zákonné dôsledky.
    O spôsobe vybavenia sťažnosti, ako aj o prijatých opatreniach, či vyvodených dôsledkoch musí súd sťažovateľa písomne upovedomiť. To však neplatí, ak sťažovateľ na písomnom upovedomení netrvá alebo ak sťažovateľ zomrel, stal sa nezvestným alebo je pre trvalý pobyt v cudzine nedosiahnuteľný.
    7. Čo v prípade, že vybavenie sťažnosti je podľa sťažovateľa nedostatočné

    Ak je sťažovateľ toho názoru, že sťažnosť, ktorú podal na príslušnom orgáne súdu, nebola ním riadne vybavená, môže požiadať o prešetrenie vybavenia sťažnosti.
    Žiadosť o prešetrenie vybavenia sťažnosti je potrebné adresovať:

    • predsedovi krajského súdu, ak ide o prešetrenie vybavenia sťažnosti predsedom okresného súdu
    • predsedovi Vyššieho vojenského súdu, ak ide o prešetrenie vybavenia sťažnosti predsedom vojenského obvodového súdu
    • Ministerstvu spravodlivosti Slovenskej republiky, ak ide o prešetrenie vybavenia sťažnosti predsedom krajského súdu, Špeciálneho súdu alebo Vyššieho vojenského súdu

    justice.gov

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Adriana126,
    držím Ti palce v boji proti nenažranej exke (použila som ten výraz, z inej témy, lebo ma nič iné v tomto prípade nenapadlo ). Aby súd konečne pochopil, že aj vy aj Vaše dieťa musí z niečoho žiť. A že vyživovaciu povinnosť má tvoj mng. aj voči tebe a vášmu dieťaťu, nielen k dieťaťu z prvého vzťahu.
    Drž sa, čaká ťa ťažký boj.

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    neviem ako to presne funguje.mne sa tiez nepacilo ako rychlo a bez dokazovania rozhodla sudkina v moj neprospech.pravnicka mi povedala,ze ak ju dostaneme pri nejakom dalsom sude o vyzivnom,tak budeme ziadat zmenu sudcu .

    adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

    adriana126
    Mne zase právnici vraveli že pri výživnom sa nedá zmeniť sudca, iba ak by sme sudcovi dokázali príbuzenský vzťah, tak neviem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.