Zavrieť

Porady

zahraničná pracovná cesta

Dobrý deň, ak náš zamestnanec ide na zahraničnú pracovnú cestu (ZPC) do nemecka, cez českú republiku, cesta českou republikou od/do prekročenia hraníc mu trvá do šest hodín( cca. 4 hodiny), má zamestnanec nárok na diéty v czk? Podľa zákona patrí zamestnancovi do 6 hodín na ZPC 25% zo zákl. sadzby stravného, avšak nedočítal som sa aká je minimálna doba trvania ZPC, aby zamestnancovi vznikol nárok na stravné, či je to ako pri tuzemskej prac. ceste, od 5 hodín, alebo od prvej minúty ako prekročí hranice? Mohol by mi niekto poradiť? Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    big-apple Pozri príspevok
    Dobrý deň, ak náš zamestnanec ide na zahraničnú pracovnú cestu (ZPC) do nemecka, cez českú republiku, cesta českou republikou od/do prekročenia hraníc mu trvá do šest hodín( cca. 4 hodiny), má zamestnanec nárok na diéty v czk? Podľa zákona patrí zamestnancovi do 6 hodín na ZPC 25% zo zákl. sadzby stravného, avšak nedočítal som sa aká je minimálna doba trvania ZPC, aby zamestnancovi vznikol nárok na stravné, či je to ako pri tuzemskej prac. ceste, od 5 hodín, alebo od prvej minúty ako prekročí hranice? Mohol by mi niekto poradiť? Vopred ďakujem
    Zákon o CN
    § 13
    (1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

    a) do 6 hodín vrátane,
    b) nad 6 hodín až 12 hodín,
    c) nad 12 hodín.

    (4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
    a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
    b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
    c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

    Takže minimum môže byť aj 1 hod., aj 5.-max 6, max. 12., max. 24, ak idemem podľa bodov a, až c.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    big-apple Pozri príspevok
    Ako som spomínal, toto mám naštudovane, ale nie je tam nikde, teda aspon ja som nenašiel, napísané, koľko minimálne má trvať tá zahr. prac. cesta. Pri tuzemskej je to minimálne 5 hodín, a ja by som potreboval vedieť, či je to stanovené aj pre ZPC, alebo hned ako prekročí hranice mu patrí nárok na stravné?
    Ako som už napísala v predch. príspevku, kedže tam nie je taxatívne určená hranica minima, postupujeme až do maxima, tak ako je to v uvedenom §.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    big-apple Pozri príspevok
    Dobrý deň, ak náš zamestnanec ide na zahraničnú pracovnú cestu (ZPC) do nemecka, cez českú republiku, cesta českou republikou od/do prekročenia hraníc mu trvá do šest hodín( cca. 4 hodiny), má zamestnanec nárok na diéty v czk? Podľa zákona patrí zamestnancovi do 6 hodín na ZPC 25% zo zákl. sadzby stravného, avšak nedočítal som sa aká je minimálna doba trvania ZPC, aby zamestnancovi vznikol nárok na stravné, či je to ako pri tuzemskej prac. ceste, od 5 hodín, alebo od prvej minúty ako prekročí hranice? Mohol by mi niekto poradiť? Vopred ďakujem
    Ak väčšina cesty trvala v DE (napr. cez CZ cestoval 4 hodiny a v DE bol 9 hodín), tak nedostane náhradu v CZK. ale berie sa do výpočtu trvanie celej cesty v zahraničí, teda dostane náhrady ako trvanie cesty v DE 13 hodín, t.j. 45 EUR. Pojednáva o tom § 13 ods. 5:

    (5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    big-apple Pozri príspevok
    avšak nedočítal som sa aká je minimálna doba trvania ZPC, aby zamestnancovi vznikol nárok na stravné, či je to ako pri tuzemskej prac. ceste, od 5 hodín, alebo od prvej minúty ako prekročí hranice? Mohol by mi niekto poradiť? Vopred ďakujem
    Presne tak, aj keď v daný deň trvala cesta v zahraničí čo len 15 minút, má nárok na náhrady za ten deň.
    Chobot Pozri príspevok
    Ak väčšina cesty trvala v DE (napr. cez CZ cestoval 4 hodiny a v DE bol 9 hodín), tak nedostane náhradu v CZK. ale berie sa do výpočtu trvanie celej cesty v zahraničí, teda dostane náhrady ako trvanie cesty v DE 13 hodín, t.j. 45 EUR. Pojednáva o tom § 13 ods. 5:

    (5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§ 16).
    ďakujem, toto mi vážne veľmi pomohlo

    zahraničná pracovná cesta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.