Zavrieť

Porady

Odlomený konár

Na mladej 3-ročnej jonatánke sa na jar nalomil konár na styku s kmeňom asi do 2/3-ín hrúbky. Chcela som ho zachrániť tak som ho omotala obväzom a priviazala som ho ku kmeňu ako ku opore.Počas vegetácie som ho párkrát skontrolovala či sa hojí -priťahuje ku kmeňu ale nenastala podstatná zmena, konár bol od kmeňa stále dosť oddelený. Chcem sa opýtať či sa môže plnohodnotne zrásť s kmeňom alebo vždy bude slabší, s rizikom že sa zlomí pod oberačmi?
Druhá moja otázka- máme na dvore veľmi starú jabloň, zvláštna odroda akú som nikde nevidela, v kmeni je diera veľkosti asi tenisovej loptičky. Kmeň je mohutný, diera mu asi veľmi nevadí ale predsa by som radšej niečím zapchala aby tam nestekal dážd´ a v zime voda nezamrzala. Poraďte mi prosím čím by som ju mohla upchať a či to má zmysel.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Presne si to vystihla. Je treba dať pozor aby do zranení nevtekala v zime voda, ktorá by potom mohla zamrznúť. V záhradkárskych potrebách sa dá zakúpiť stromový balzám, ktorým je možné škáry upchať a ochrániť pred vodou a škodcami a hubami drevokaznými.
    Aká je tá stará zvláštna jabloň a aké má ovocie? Kde je záhrada?

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    Stromom konáre väčšinou nezrastajú, ako ľuďom kosti, ale prirastaním nových vrstiev sa zakryje poranenie a spevní sa konár. Často zároveň staršie pletivá napadnú huby a rozpadajú sa - vnútri vzniká dutina. Kondícia a pevnosť konára závisí od rýchlosti týchto dvoch procesov.
    Pri ošetrovaní dutín väčšinou vznikne väčšia škoda, než je dutina. Väčšinou je najlepšie nechať to tak.
    Držím palce.

    Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

    Silvernola
    Na tak mladom stromčeku by možno bolo lepšie pokúsiť sa zapestovať nový konár - časovo by to vyšlo narovnako a výsledky by boli istejšie. než ratovať "starý"

    mandyla je offline (nepripojený) mandyla

    mandyla
    Záhrada je na Spiši, jabloň môže mať 60 rokov ale je zdravý, ovocie dozrieva v auguste, naoberané vydrží tak mesiac, chuťovo mi pripomína ananás, sú šťavnaté, nerovnomerne zafarbené, strakaté červeno-žlté.Je vždy obsypaná plodmi, niektoré roky sme mali viac než 200 kg, strom je ale vysoký možno 7-8 m.
    A k stromčeku- ten konárik je na správnom mieste, pekne symetricky, náhrada sa zatiaľ neukazuje, preto sa ho snažím zachrániť.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    V zahraničí sa na jabloniach konáre schválne nalomia aby nerástli tak bujne, ale viacej rodili, je to rozumnejšie, než rezanie, pretože to potom vyprovokuje bujný rast. V skutočnosti ohýbanie a nalamovanie je dobrý spôsob.
    Neuvedomil som si, že je stromček tak mladý, pri takto mladom stromčeku ak konár poriadne stiahnete tak po niekoľkých rokoch iste zrastie. V lete treba dať však pozor aby sa uväzok nezarezal hlboka a tak ho je potrebné uvoľniť.

    karino je offline (nepripojený) karino

    karino
    stromcek ak sa na nom zlomi haluzka tak co najskor uviazem paskou z folie a to co najviac stiahnut aby sa tam do rany nedostal vzduch a hlavne voda ,dazd alebo pri zalievani a ona sa krasne zrastie ale neviem ci uz nie je neskoro

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.