Zavrieť

Porady

Ako je to z DNP a PN ?

Zaujimalo by ma.. od 5.11.2008 si stale platim max. DNP.. + od 1.7.2009 mi vznikla povinnost (ako SZCO) platit do socialnej poistovne. Momentalne som na PN, zaujimalo by ma ci mam narok na vyplatenie nemocenskej z DNP?
Ako to je pocas PN s platenim, ako SZCO teraz nemusim, ako to je DNP. ci sa to zaratava.. ked som napr. na PN?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    § 140 ods.3 a 4 Povinne nemocensky poistená osoba a DNP.
    ako SZČO nemáš povinnost platit za obdobie počas ktorého si uznaná za dočasne práceneschopnú a na DNP nie je povinná platit v období počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.
    Ak ti DNP poistenie trvalo aspon 270dní tak máš nárok na nemocenské.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    § 140 Zák. o soc.poistení
    Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
    a zamestnávateľom

    (3) Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu.50)

    (4) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské.
    ---
    Toľko zákon, a teraz pozerám prečo platíš stále zo stropu ako DNP, keď si súčasne aj povinne nemoc.poistená od 1.7.2009.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    AdrianaA Pozri príspevok
    Zaujimalo by ma.. od 5.11.2008 si stale platim max. DNP.. + od 1.7.2009 mi vznikla povinnost (ako SZCO) platit do socialnej poistovne. Momentalne som na PN, zaujimalo by ma ci mam narok na vyplatenie nemocenskej z DNP?
    Ako to je pocas PN s platenim, ako SZCO teraz nemusim, ako to je DNP. ci sa to zaratava.. ked som napr. na PN?
    Na PN z DNP máš nárok. Výška sa bude počítať z VZ z roku 2008, čiže z maxima, z ktorého si platila od 5.11.2008-31.12.2008. Ako SZČO ešte nárok na PN nemáš.
    Počas PN by si nemala podľa mňa platiť do SP odvody ani ako SZČO, ani ako DNPO.
    A samozrejme, keďže Ti už od 1.7.2009 vznikla povinnosť platiť sko SZČO poistné z minima, zníž si poistné z DNP na rozdiel maximum mínus minimum, zbytočne platíš z maxima. To, čo si zaplatila navyše za mesiace 7-10/2009, pretože si prekročila maximálny VZ, si požiadaj vrátiť. Na SP Ti dajú tlačivo.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    AdrianaA Pozri príspevok
    Zaujimalo by ma.. od 5.11.2008 si stale platim max. DNP.. + od 1.7.2009 mi vznikla povinnost (ako SZCO) platit do socialnej poistovne. Momentalne som na PN, zaujimalo by ma ci mam narok na vyplatenie nemocenskej z DNP?
    Ako to je pocas PN s platenim, ako SZCO teraz nemusim, ako to je DNP. ci sa to zaratava.. ked som napr. na PN?
    jankasm Pozri príspevok
    Na PN z DNP máš nárok. Výška sa bude počítať z VZ z roku 2008, čiže z maxima, z ktorého si platila od 5.11.2008-31.12.2008. Ako SZČO ešte nárok na PN nemáš.
    Počas PN by si nemala podľa mňa platiť do SP odvody ani ako SZČO, ani ako DNPO.
    A samozrejme, keďže Ti už od 1.7.2009 vznikla povinnosť platiť sko SZČO poistné z minima, zníž si poistné z DNP na rozdiel maximum mínus minimum, zbytočne platíš z maxima. To, čo si zaplatila navyše za mesiace 7-10/2009, pretože si prekročila maximálny VZ, si požiadaj vrátiť. Na SP Ti dajú tlačivo.
    No neviem Jankasm idem sa s tebou hádať, bez ohľadu na to, že len z DPN dostane zadávateľka PN z VZ, z roku 2008, tak som presvedčená o tom, že aj zo SZČO má nárok na PN, kedže jej vznikla povinnosť platiť.
    Pri povinnom poistení sa pri PN neskúma obdobie zaplatenia poistného 270 dní, ako pri DPN takže z toho mi vychádza, že má nárok na PN ( teda určite len doplatenie do maxima, čo sa menilo v júly 2009 ).

    Teda ako pár ludí len čo povinne začalo platiť odvody, len tak hučalo ako utekali po prvom zaplatenom mesiaci na PN a marodili rok.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jankasm Pozri príspevok
    Na PN z DNP máš nárok. Výška sa bude počítať z VZ z roku 2008, čiže z maxima, z ktorého si platila od 5.11.2008-31.12.2008. Ako SZČO ešte nárok na PN nemáš.
    Počas PN by si nemala podľa mňa platiť do SP odvody ani ako SZČO, ani ako DNPO.
    A samozrejme, keďže Ti už od 1.7.2009 vznikla povinnosť platiť sko SZČO poistné z minima, zníž si poistné z DNP na rozdiel maximum mínus minimum, zbytočne platíš z maxima. To, čo si zaplatila navyše za mesiace 7-10/2009, pretože si prekročila maximálny VZ, si požiadaj vrátiť. Na SP Ti dajú tlačivo.
    U povinne poistenej SZČO sa pre vznik nároku na nemocenské nevyžaduje splnenie podmienky 270 dní poistenia.

    Ako je to z DNP a PN ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.