Zavrieť

Porady

ODCHODNE

Dobrý den,


poprosím o radu - pri prvom odchode zamestnanca do dôchodku- zamestnávateľ automaticky vypláca odchodné- alebo až po napísaní žiadosti zamestnanca.



vopred dakujem


jana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    9janka9 Pozri príspevok
    Dobrý den,


    poprosím o radu - pri prvom odchode zamestnanca do dôchodku- zamestnávateľ automaticky vypláca odchodné- alebo až po napísaní žiadosti zamestnanca.



    vopred dakujem


    jana
    Je naň zákonný nárok, takže žiadna žiadosť.

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    Aj ja Vás poprosím o radu, zamestnankyna bola dlhodobo pn, Pn jej ukončil lekár 8.9.2009, v ten istý den bol ukončený i PP dohodou, tak požiadala. Nedoniesla ani papier o priznaní invalidného dôchodku, ani koľko % má pokles. nič. Dnes sa prišla opýtať či má nárok na odchodné. Doniesla papiere že má viac ako 70% pokles a ešte mi chýba papier odkedy jej invalidný dôchodok bol priznaný.
    Chcem sa opýtať:
    1. ak jej bol priznaný až po 8.9.2009 má nárok na odchodné?
    2. ak áno môžem jej ho vyplatiť i teraz, zrazím z toho daň a aký papier jej k tomu dám, keď ju už nevediem v žiadnej personalistike medzi zamestnancami, kedže prac. pomer, bol ukončený ešte 8.9.
    či ručne to zaučtujem ako 527/331 odchodne
    331/342 dan z odchodného

    (bez nároku na NČZD) keďže už nie je naším zamestnancom

    a ručne vypíšem potvrdenie o zdaniteľnom príjme??? alebo ako?

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Nech Ti donesie výmer o priznaní dôchodku. Ak oň požiadala ešte pred výstupom, resp. bezprostredne po ňom - nárok na odchodné má. Ak ho požiadala neskôr, nárok na odchodné nevzniká.

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    Požiadala ešte pred. Ale dám si to doniesť. a ako to potom bude s tým ďalej čo som sa pýtala. s tým zaúčtovaním a s tým potvrdením.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Tina855 Pozri príspevok
    Požiadala ešte pred. Ale dám si to doniesť. a ako to potom bude s tým ďalej čo som sa pýtala. s tým zaúčtovaním a s tým potvrdením.
    Ak by to bola pravda, že ešte pred výstupom, tak nárok na odchodné by vznikol. Odchodné by sa zdanilo. Ak robíš v programe, tak aj potvrdenie sa dá vytlačiť zo systému, nemusíš ho robiť ručne.
    Odchodné je nákladom firmy, ale čo sa týka zaúčtovania, snáď bude reagovať nejaký účtovník.

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    áno to viem, že to robí program, ale celá jej karta už bola uzavretá dátumom 8.9.2009, kedy skončil pracovný pomer, to znamená, že už sa mi nedá k nej dopísať že sme jej vyplatili to odchodné dodatočne. Musím to ručne zaúčtovať do nákladov i záväzkov.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Tina855 Pozri príspevok
    áno to viem, že to robí program, ale celá jej karta už bola uzavretá dátumom 8.9.2009, kedy skončil pracovný pomer, to znamená, že už sa mi nedá k nej dopísať že sme jej vyplatili to odchodné dodatočne. Musím to ručne zaúčtovať do nákladov i záväzkov.
    neviem, lebo mne aj keď zamestnanec vystúpi, mám možnosť mu "vstúpiť", opýta sa, že z-c vystúpil, či chcem vo výpočte pokračovať.

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    no neviem o tom že by niečo také pohoda v ktorej pracujem ponúkala, jedine asi iba ked zmažem dátum odchodu , čiže skončenia pracovného pomeru. nevyjadrí sa niekto kto tiež pracuje s pohodou?

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    9janka9 Pozri príspevok
    Dobrý den,


    poprosím o radu - pri prvom odchode zamestnanca do dôchodku- zamestnávateľ automaticky vypláca odchodné- alebo až po napísaní žiadosti zamestnanca.



    vopred dakujem


    jana
    Žiadosť sa nepíše, vyplýva zo zákona.

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    Idem dodatočne doplatiť odchodné zamestnancovi, ktorý u nás ukončil prac. pomer 8.9.2009, čiže už nemá podpísané vyhlásenie, to znamená že mu z odchodného zrazím celých 19%?

    A ešte sa chcem spýtať, keď mu to vyplatím a zrazím spravím mu nové potvrdenie o zdaniteľnej príjmoch za celý čas čo u nás zarobil + aj s týmto odchodným? Lebo pri skončení prac. pomeru som mu už jedno vystavila, ale bolo bez toho odchodného. alebo mu vystavím ďalšie kde bude len toto odchodné a zrazená daň.

    Ďakujem.

    J+K je offline (nepripojený) J+K

    J+K
    Myslím, že na pôvodnom vyhlásení už máš vypísaný dátum skončenia platnosti , takže kľudne celé zdaniť /veď v ročnom zúčtovaní dostane daň vrátenú ak nebol dôchodcom od 1.1.2009/.

    Potvrdenie by som vystavila teraz tak, že tam bude úhrn všetkých príjmov /teda "mzda" počas trvania prac.pomeru a aj teraz vyplatené odstupné/ a odovzdala zamestnancovi alebo poslala poštou aj s vysvetlením, že to pôvodné je neplatné, lebo neobsahuje správne údaje. Ešte by som zamestnanca upozornila na to, že treba požiadať o ročné zúčtovanie dane, že sa to oplatí

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    Ďakujem, za radu, a áno určite upozorním, je to milá pani a korunky sa zídu každému a hlavne keď mu ešte aj patria

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Prosím Vás, je zamestnávateľ povinný pri odchode zamestnanca do predčasného starobného dôchodku vyplatiť mu odchodné?
    (ide o to, že v poslednej dobe zamestnanec porušil pracovnú disciplínu, za čo prišiel o prémie... zamestnávateľ mu nechce nič naviac vyplatiť...)
    Díky za radu!

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    silvia Pozri príspevok
    Prosím Vás, je zamestnávateľ povinný pri odchode zamestnanca do predčasného starobného dôchodku vyplatiť mu odchodné?
    (ide o to, že v poslednej dobe zamestnanec porušil pracovnú disciplínu, za čo prišiel o prémie... zamestnávateľ mu nechce nič naviac vyplatiť...)
    Díky za radu!
    Áno pri odchode na predčasný starobný dôchodok je povinný mu vyplatiť odchodné. Pozri § 76, ods.6 ZP. Odchodné je najmenej v sume jeho mesačného priemerného zárobku podľa § 134.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.