Zavrieť

Porady

cestovné náhrady - aký kurz

Zamestnace uskutočnil zahr.prac.cestu do Londýna v období 19.5.-25.5.2009, predložil zahr.cest.príkaz nasledovne:
- vyúčtovanie zahr. cestovného príkazu predložil dňa 29.5.2009, v ktorom vyúčtoval stravné vo výške 194,25 GBP + k tomu vreckové vo výške 40% t.j. 77,70 GBP, cestovné hrom.doprava Londýn vo výške 49,60 GBP, ubytovanie vo výške 820,- GBP = spolu = 1141,55 GBP
- aký je správny účtovný kurz - z dátumu 29.5.2009 kedy ZCP predložil k vyúčtovaniu alebo z dátumu 25.5.2009 kedy ukončil zahr.prac.cestu

Ďalej sa zamestnanec dohodol so zamestnávateľom že mu tieto náhrady vyplatí v EUR a nie v GBP. To znamená že pri výplate použije kurz platný k 1.5.2009 ? v zmysle zákona o cest.náhradach a tým vznikne kurzový rozdiel?
Usporiadat
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Treba si najskôr zistiť, či nemáte tieto dátumy riešené vo vnútropodnikovej smernici na vedenie účtovníctva, prípadne internej smernici o cestovných náhradách. Ja účtujem CP cez interné doklady,
a kurzom vystavenia účtovného dokladu /teda 29.5.2009/, keď sa dohodnem so zamestanacom na preplatení v EUR tak priamo vyplatím zamestanacovi sumu v EUR ktorá vyšla na ID po prepočte EUR/GBP.
Kurzový rozdiel by mi pravdepodobne vznikol keby som vyplatil zamestanancovi CP v GBP v iný deň ako deň zúčtovania CP.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

heles Pozri príspevok
Zamestnace uskutočnil zahr.prac.cestu do Londýna v období 19.5.-25.5.2009, predložil zahr.cest.príkaz nasledovne:
- vyúčtovanie zahr. cestovného príkazu predložil dňa 29.5.2009, v ktorom vyúčtoval stravné vo výške 194,25 GBP + k tomu vreckové vo výške 40% t.j. 77,70 GBP, cestovné hrom.doprava Londýn vo výške 49,60 GBP, ubytovanie vo výške 820,- GBP = spolu = 1141,55 GBP
- aký je správny účtovný kurz - z dátumu 29.5.2009 kedy ZCP predložil k vyúčtovaniu alebo z dátumu 25.5.2009 kedy ukončil zahr.prac.cestu

Ďalej sa zamestnanec dohodol so zamestnávateľom že mu tieto náhrady vyplatí v EUR a nie v GBP. To znamená že pri výplate použije kurz platný k 1.5.2009 ? v zmysle zákona o cest.náhradach a tým vznikne kurzový rozdiel?
Je to tak, ako píšeš. Zamestnancovi prepočítaš GBP na EUR kurzom z 1.5. a v účtovníctve použiješ kurz účtovného prípadu. Áno, vznikne tým kurzový rozdiel.
0 0
Sabolka Sabolka

Sabolka je offline (nepripojený) Sabolka

Môžme to ešte trošku rozobrať? Takže na vyúčtovaní zamestnanca bude použitý kurz vyhlásený ECB 30.4.2009 platný pre deň 1.mája 2009? A vyúčtovanie mi predloží 29.5.2009 a ja ho fyzicky zúčtujem 29.5.2009 a to kurzom vyhláseným ECB 28.5.2009 pre deň 29.5.2009? Pochopila som to správne? Ako to bude zaúčtované účtovne?
0 0
ketyka ketyka

ketyka je offline (nepripojený) ketyka

Dobrý deň
aj ja by som sa chcela spýtať v prípade, že zamestnanec idem na služobnú cestu do Poľska napr 1.2.2010 dám mu preddavok v EUR, ked sa príde vyúčtovať má doklady v PLZ, tie by som mala prepočítať kurzom platným v prvý deň v mesiaci kedy cesta začala? to znamená kurzom ECB 29.01.2010? Čítala som v Zákone o dani z pridanej hodnoty paragrafe 26 že sa pri faktúrach...používa v deň predchádzajú dňu vzniku daňovej povinnosti, pretože ECB tie kurzy zverejňuje až niekedy poobede. Ďakujem
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

V zákone o cestovných náhradach §29.2 je uvedený kurz prvého dňa v mesiaci. Použitie kurzu ECB z predchádzajúceho dňa v zákone o DPH s tým nemá nič spoločné.
0 0
ketyka ketyka

ketyka je offline (nepripojený) ketyka

Ďakujem, mňa zmiatli iba slová ktorý je platný pretože napríklad dnes ked zapnem stránku NBS tak platí kurz z dátumom 16.02.2010
:Zamestnancovi sa náhrada výdavkov podľa § 22,
§ 25 až 28, § 31 a 33a poskytne v mene, v ktorej boli výdavky
uhradené. Po dohode so zamestnancom možno
náhradu poskytnúť aj v inejmene. Na prepočet eura na
cudziu menu a naopak sa použije referenčný výmenný
kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou
alebo Národnou bankou Slovenska,19c) ktorý je
platný k prvému dňu v mesiaci
, v ktorom boli výdavky
uhradené. Na prepočet cudzej meny na inú cudziu
menu sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený
Európskou centrálnou bankou alebo Národnou
bankou Slovenska,19c) ktorý je platný k prvému
dňu v mesiaci, v ktorom boli výdavky uhradené; suma
náhrad sa určí prepočtom hodnoty náhrad v eurách na
dohodnutú cudziu menu.
0 0
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

No ja by som si dovolil nesuhlasit a to takmer s nikym z vas ... tu su dovody :

1/ kurzom k 1.dnu mesiaca, v ktorom bola zapocata pracovna cesta sa podl §29,2 prepocitavaju iba specidicky vymedzene nahrady, ktore su vymenovane v §22, 25-28, 31 a 31a... toto sa nevztahuje na klasicke cestovne nahrady ako su stravne, ubytovanie cestovne.... okrem toho, tato "stvrta cast" zakona o CN sa tyka nahrady "pri vykone prace v zahranici"!!.. nahrady pri "zahranicnych pracovnych cestach" je nieco ine - vid tretia cast zakona... prosim nemiesajme hrusky s jablkami.

2/ Kurzom k 1. dnu mesiaca sa pri zahranicnych pracovnych cestach prepocitava iba stravne a to v zmysle §36,6.. nie teda §29!!! Kedze vreckove sa pocita zo stravneho, na vreckove sa to tiez nepriamo vztahuje.

3/ Den vyuctovania je den uskutocnenia uctovneho pripadu, t.j. vsetky nahrady sa do uctovnictva prepocitaju kurzom z predchadzajuceho dna, t.j. z 28.5.2009 (vid §24,2,a zakona o uctovnictve). Jedina vynimka sa bude vztahovat na stravne a vreckove... tie sa budu prepocitavat kurzom 1.5.2009.

To je moj nazor.
0 0
ketyka ketyka

ketyka je offline (nepripojený) ketyka

ano ja som myslela ten paragraf 36/6 len som to asi zles kopírovala. Ide o to že ak ide napr človek na služobnú cestu tak neviem či brať dátum 29.01.2010 alebo 1.2. 2010, ak jeho služobná cesta začína vo februári. Ten kurz NBS bol v minulosti aktuálny a teraz je pozadu .... a v tom paragrafe sa spomína len stravné takže zvyšok tak ako si písal v bode 3?

Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy
stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu
a naopak použije referenčný výmenný kurz určený
a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou
bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému
dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta
alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala.
Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného
ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu
použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený
Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou
Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu vmesiaci,
v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť
zakladajúca nárok na stravné začala; suma
stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách
na dohodnutú cudziu menu.
0 0
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

Este by ma zaujimalo, ze ci so mnou aj ostatni suhlasia v tom, ze pri tvorbe uctovneho zapisu:
1/ vsetky nahrady pri zahranicnych pracovnych cestach prepocitavam kurzom predchadzajucim ku dnu vyuctovania a
2/ stravne + vreckove prepocitavam kurzom k 1.dnu mesiaca, v ktorom sluzobna cesta zacala...

alebo mate iny nazor ? a co ked je to napriklad takto :

1/ vsetky nahrady pri zahranicnych pracovnych cestach vratane stravneho a vreckoveho prepocitavam pri uctovnom zapise kurzom predchadzajucim ku dnu vyuctovania (5xxx / 333) a nasledne
2/ pri vyplate z pokladnice prepocitavam iba stravne + vreckove kurzom z 1.dna, pricom celkovo mi vznikne kurzovy rozdiel ?
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry vecer, a ako je to so SZCO,ktory si vyuctuje diety (vreckove + stravne) v den ked mu skoncila sluzobna cesta?
Prikl. Ak sluzobna cesta SZCO je od 01.07. - 17.07.2009. Vyuctovanie si robi este v ten isty den ako prisiel 17.07.2009. Bol v cechach. Den z ktoreho vyuctuje tieto naklady su z kurzu k 16.07.2009 ?
A co ak to zauctuje do nakladov k 17.07.2009 tiez je kurz z 1.dna v ktorom sa realizovala SC? Cize to bude kurz z 01.07.2009?
Dakujem za odpoved
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Dobry vecer, a ako je to so SZCO,ktory si vyuctuje diety (vreckove + stravne) v den ked mu skoncila sluzobna cesta?
Prikl. Ak sluzobna cesta SZCO je od 01.07. - 17.07.2009. Vyuctovanie si robi este v ten isty den ako prisiel 17.07.2009. Bol v cechach. Den z ktoreho vyuctuje tieto naklady su z kurzu k 16.07.2009 ?
A co ak to zauctuje do nakladov k 17.07.2009 tiez je kurz z 1.dna v ktorom sa realizovala SC? Cize to bude kurz z 01.07.2009?
Dakujem za odpoved
Prosim vie niekto poradit? Mam taky pocit ze som to asi poplietla. Este doplnim, ze SZCO vycestoval do zahranicia a tam vykonaval pracu, ktoru potom vyfakturoval.
Dakujem
Naposledy upravil Ociviste : 23.03.10 at 11:18
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Dobry vecer, a ako je to so SZCO,ktory si vyuctuje diety (vreckove + stravne) v den ked mu skoncila sluzobna cesta?
Prikl. Ak sluzobna cesta SZCO je od 01.07. - 17.07.2009. Vyuctovanie si robi este v ten isty den ako prisiel 17.07.2009. Bol v cechach. Den z ktoreho vyuctuje tieto naklady su z kurzu k 16.07.2009 ?
A co ak to zauctuje do nakladov k 17.07.2009 tiez je kurz z 1.dna v ktorom sa realizovala SC? Cize to bude kurz z 01.07.2009?
Dakujem za odpoved

prosiiiiiim poradte, pripadne opravte.
0 0
jadina jadina

jadina je offline (nepripojený) jadina

Moj nazor je hrubo vypisany.


martinez Pozri príspevok
Este by ma zaujimalo, ze ci so mnou aj ostatni suhlasia v tom, ze pri tvorbe uctovneho zapisu:
1/ vsetky nahrady pri zahranicnych pracovnych cestach prepocitavam kurzom predchadzajucim ku dnu vyuctovania
2/ stravne + vreckove prepocitavam kurzom k 1.dnu mesiaca, v ktorom sluzobna cesta zacala to sa vztahuje len na stravne poskytnute podla § 36 ods. 6(t.j. ak sa dohodnu na inej mene ako je ustanovene v Opatreni MF SR č. 606/2008 Z.z) a jeho vyuctovanie. Na stravne poskytnute v sulade s Opatrenim MF SR č. 606/2008 Z.z. sa vztahuje vzdy len bod cislo 1, t.j.kurz predchadzajuci dnu uskutocnenia uctovneho pripadu!!!

alebo mate iny nazor ? a co ked je to napriklad takto :

1/ vsetky nahrady pri zahranicnych pracovnych cestach vratane stravneho a vreckoveho prepocitavam pri uctovnom zapise kurzom predchadzajucim ku dnu vyuctovania (5xxx / 333) a nasledne
2/ pri vyplate z pokladnice prepocitavam iba stravne + vreckove kurzom z 1.dna, pricom celkovo mi vznikne kurzovy rozdiel ?
0 0
Viera1000 Viera1000

Viera1000 je offline (nepripojený) Viera1000

Je to správne?
SC začala 28.5. a končila 10.6., CP predložený 12.6 a v ten istý deň aj vyplatené cestovné náhrady.
1. Preddavok nebol, dohodnuté vyplatenie v EUR.
účtovanie 12.6. Vyúčtovanie cestovného 512/211, stravné kurzom 1.5., doprava kurzom 12.6 (11.6)
V prípade ak vyplatenie je neskôr napr. 15.6. vyplatenie účtujeme kurzom 15.6. (14.6.) čím vznikne na 333 kurzový rozdiel (účtujem ID 12.6. 512/333 kurz 1.5., VPD 15.6. 333/211 kurz15.6.(14.6.) vzniká kurzový rozdiel

2. Poskytnutý preddavok
VPD 28.5. Poskytnutý preddavok 335/211 kurzom 1.5.
12.6 vyúčtovanie SC 512/335 stravné kurzom 1.5., doprava kurzom 12.6 (11.6.), z tohto dôvodu môže vzniknúť kurzový rozdiel, ale len ak vyúčtovanie bolo vo výške preddavku
Ďakujem za odpoveď.
0 0
renix1 renix1

renix1 je offline (nepripojený) renix1

prosím vysvetlite mi, ak sa poskytne zamestnancovi preddavok v CZK tak pri vyúčtovaní použijem taký istý kurz ako bol pri vyplatení preddavku???? A nevznikne kurzový rozdiel?
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Aky je kurz k platny k prvemu dnu v mesiaci september? pomozte, je to vyhlaseny ECB k 31.8?
0 0
Janula Janula

Janula je offline (nepripojený) Janula

Podla mna je to kurz riadne z 1.9.2010. Lebo ked si das teraz kurzovy listok, tak tam vidis vcerajsi a pise riadne datum 20.9.2010.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

ale ten je vyhlaseny az poobede, prave preto tam teraz je iba 20.9. naposledy.
0 0
Janula Janula

Janula je offline (nepripojený) Janula

to ano, ale ved ty sa pytas na kurz z 1.9. a dnes uz mame 22.9., tak si to najdes v pohode v archive... Ale kurz z 1.9. bol vyhlaseny 1.9. poobede, teda poobede alebo pocas dna 2.9. si ho vies najst na nete, on sa nevyhlasuje den vopred ale v dany den poobede
0 0
Manilla Manilla

Manilla je offline (nepripojený) Manilla

žena
Dobrý večer,
prečítala som si všetky príspevky aj tak mi nie je celkom jasné. Ak dám preddavok na zahraničnú pracovnú cestu do ČR v CZK, zaúčtujem 335/211 kurzom vyhláseným ECB v 1. den v mesiaci, kedy zahr.prac.cesta začala. Pri vyúčtovaní zahr.pracov.cesty zaúčtujem 512/335 tiež kurzom vyhláseným ECB v 1. den v mesiaci?
Rozumiem tomu správne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať