Zavrieť

Porady

VD a pokladničné bločky

zdravím,
mám taký problém. Je potrebné, alebo dôležitév účtovaní PÚ ( s.r.o) pri evidencii v pokladni vystavovať výdavkové doklady ku každému bločku ? Robila som to tak stále, ale prišla nová ekonómka a jej názor je, že takto sa to robiť nemá. Čo na to daňový úrad pri kontrole? Nevyžaduje si to ?

martuľa
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ja tiež nevystavujem ku každému bločku samostatný VPD. T.j. k jednému VPD som mala priložené viac bločkov z registračky.
Daňová kontrola nemala žiadne námietky.
0 0
martuľa martuľa

martuľa je offline (nepripojený) martuľa

my nemáme registračky. Ide o to, že ak sa kupuje materiál , alebo hocičo iné bez faktúry iba na bloček v hotovosti a pri evidencii v pokladni, či sa musí vystavovať aj VD ako nákup (výdaj) v hotovosti. Pri nákupe tovaru v hotovosti na faktúru je jasné, že tam je príjmový doklad od dodávateľa a výdavkový doklad môj (výdaj ..EUR z pokladne) dodávateľovi. Ale chcela by som presnú informáciu ohľadom iba bločkov - nákup v hotovosti ( výdaj) z pokladne.


martuľa
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
martuľa Pozri príspevok
my nemáme registračky. Ide o to, že ak sa kupuje materiál , alebo hocičo iné bez faktúry iba na bloček v hotovosti a pri evidencii v pokladni, či sa musí vystavovať aj VD ako nákup (výdaj) v hotovosti. Pri nákupe tovaru v hotovosti na faktúru je jasné, že tam je príjmový doklad od dodávateľa a výdavkový doklad môj (výdaj ..EUR z pokladne) dodávateľovi. Ale chcela by som presnú informáciu ohľadom iba bločkov - nákup v hotovosti ( výdaj) z pokladne.


martuľa
Záleží ako máte stanovené v internej smernici. Výdavkové doklady k bločkom z ERP stačí vystaviť napr. raz za týždeň. Tomu sa potom hovorí súhrný účtovný doklad.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Však som o tom písala. Kúpim v hotovosti kancel. papier v Tescu a dajú mi blok z registračky a k tomu vystavím VPD. Platím poštovné za doporučené listy napr. od 1. do 15. bežného mesiaca a vystavím jeden VPD a priložím všetky podacie lístky od pošty k tomuto dátumu.
0 0
martuľa martuľa

martuľa je offline (nepripojený) martuľa

asi sa nerozumieme. Podľa novej ekonómky nemám vystavovať VPD vôbec ani jeden pokladničný bloček. Vraj to má zaúčtované v softwéri. Ona robí pre nás externe. To mi je jasné. Ale, keď mám na starosti peniaze v pokladni výdaj + príjem hotovosti tak musím v nej mať aj nejaký poriadok. Ak mám z jednej predajne,dva, alebo hoci aj 4 bločky v ten istý deň tak to robím ako hromadný,ale zarazilo ma to,že nemám vystavovať žiaden VPD vôbec !!!
A potom zaujíma ma hlavne daňová kontrola, čo oni na to. Nemáte takéto skúsenosti?

martuľa
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Zrejme ona chce vytlačiť VPD priamo zo softwaru. Za to Ti kázala, že nemáš vystavovať , spýtaj sa jej.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

martuľa Pozri príspevok
asi sa nerozumieme. Podľa novej ekonómky nemám vystavovať VPD vôbec ani jeden pokladničný bloček. Vraj to má zaúčtované v softwéri. Ona robí pre nás externe. To mi je jasné. Ale, keď mám na starosti peniaze v pokladni výdaj + príjem hotovosti tak musím v nej mať aj nejaký poriadok. Ak mám z jednej predajne,dva, alebo hoci aj 4 bločky v ten istý deň tak to robím ako hromadný,ale zarazilo ma to,že nemám vystavovať žiaden VPD vôbec !!!
A potom zaujíma ma hlavne daňová kontrola, čo oni na to. Nemáte takéto skúsenosti?

martuľa
No možno to ona povytláča zo softwéru ako to nahadzuje do účta, ak by to ale tak nebolo tak určite treba robiť VPD, veď pri tých dokladoch musí byť vidno kto to účtoval, vystavil, prevzal a taktiež musí byť vidno ako je to zaúčtované, môj názor
0 0
martuľa martuľa

martuľa je offline (nepripojený) martuľa

to neviem, či chce, alebo nechce tlačiť o tom sme sa nebavili,ale ona dostane všetky podklady do bodky spracované už iba nahadzuje. A myslím si,že skôr by mali byť bločky prehľadne spracované ako zopnuté dokopy a potom hľadať ktorý k čomu patrí. Mne skôr išlo o tú praktickú stránku a hlavne o to, ako to daňováci kontrolujú.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
martuľa Pozri príspevok
to neviem, či chce, alebo nechce tlačiť o tom sme sa nebavili,ale ona dostane všetky podklady do bodky spracované už iba nahadzuje. A myslím si,že skôr by mali byť bločky prehľadne spracované ako zopnuté dokopy a potom hľadať ktorý k čomu patrí. Mne skôr išlo o tú praktickú stránku a hlavne o to, ako to daňováci kontrolujú.
Označenému nerozumiem. Keď vám vracia spracované doklady, tak pokladničné bločky sú tak usporiadané ako uvádzaš?
Ja napríklad mám prípady, teda klientov u ktorých sa nevypisujú VPD, ale aj takých, ktorý to robia.
Klienti, ktorí nevypisujú VPD si vedú samozrejme vlastnú pokladňu, aj si číslujú, resp. označujú jednotlivé bločky podľa vlastnej evidencie.
0 0
martuľa martuľa

martuľa je offline (nepripojený) martuľa

Takto.Ja mám na starosti pokladňnu, hotovosť, faktúry objednávky a podobne. Ona nerobí nič iné iba účtuje to, čo jej doručím .A ja som sa chcela len dozvedieť, či z daňového pohľadu mám, alebo nemám vystavovať VPD. To znamamá,že daktúry vydané, došlé a pokladničné bločky za september som jej odovzdala aj s VPD k jednotlivým bločkom.Sprdla ma, že to nemám vôbec robiť, že je to blbosť.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

martuľa Pozri príspevok
Takto.Ja mám na starosti pokladňnu, hotovosť, faktúry objednávky a podobne. Ona nerobí nič iné iba účtuje to, čo jej doručím .A ja som sa chcela len dozvedieť, či z daňového pohľadu mám, alebo nemám vystavovať VPD. To znamamá,že daktúry vydané, došlé a pokladničné bločky za september som jej odovzdala aj s VPD k jednotlivým bločkom.Sprdla ma, že to nemám vôbec robiť, že je to blbosť.
Koľko je Vás vo firme, vyplácaš niekomu hotovosť?
Ak áno tak mám zato, že VPD treba robiť, veď kde by sa podpísal preberajúci?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martuľa Pozri príspevok
to neviem, či chce, alebo nechce tlačiť o tom sme sa nebavili,ale ona dostane všetky podklady do bodky spracované už iba nahadzuje. A myslím si,že skôr by mali byť bločky prehľadne spracované ako zopnuté dokopy a potom hľadať ktorý k čomu patrí. Mne skôr išlo o tú praktickú stránku a hlavne o to, ako to daňováci kontrolujú.
martulka, ja ako účtovníčka tiež "nedovolím" žiadnemu klientovi spínať doklady a vystavovať VPD a PPD. Doklady tlačím zo SW - ak si to robil klient sám, mala som s tým podstatne viac práce ...
0 0
martuľa martuľa

martuľa je offline (nepripojený) martuľa

Takto.Ja mám na starosti pokladňu,hotovosť,faktúry,objednávky a podobnre.Ekonómka nerobí nič,iba účtuje podľa podkladov,ktoré jej doručím.Za september som jej všetko odovzdala aj s VPD k jednotlivým bločkom. Sprdla ma,že to nemám robiť,lebo je to blbosť. Iba som chcela vedieť,či si daňovýúrad nežiada, aby k bločkom boli aj VPD. A keby aj chcela tlačiť VPD ona ( podľa jej slov stačí ,že to má v software) , tak asi sa v tom bude musieť dlhšie hrabať.Tak to mala všetko prehľadne podľa dátumu usporiadané a zopnuté.
No neviem,mne sa to nezdá. Pretože 1. ekomómka robila voľakedy aj na DÚ a tá si to žiadala.Táto nie.Neviem, kde je pravda.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martuľa Pozri príspevok
Takto.Ja mám na starosti pokladňu,hotovosť,faktúry,objednávky a podobnre.Ekonómka nerobí nič,iba účtuje podľa podkladov,ktoré jej doručím.Za september som jej všetko odovzdala aj s VPD k jednotlivým bločkom. Sprdla ma,že to nemám robiť,lebo je to blbosť. Iba som chcela vedieť,či si daňovýúrad nežiada, aby k bločkom boli aj VPD. A keby aj chcela tlačiť VPD ona ( podľa jej slov stačí ,že to má v software) , tak asi sa v tom bude musieť dlhšie hrabať.Tak to mala všetko prehľadne podľa dátumu usporiadané a zopnuté.
No neviem,mne sa to nezdá. Pretože 1. ekomómka robila voľakedy aj na DÚ a tá si to žiadala.Táto nie.Neviem, kde je pravda.
PPD a VPD musia byť vystavené - kto ich vystaví je na dohode pokladníčky a externej účtovníčky.
0 0
martuľa martuľa

martuľa je offline (nepripojený) martuľa

ďakujem Ti.Musíme si vyjasniť my navzájom,čo ona chce a ako byto malo byť... Teraz musím utekať,ale večer sa vrátim

ČAUTE.....všetci
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

martuľa Pozri príspevok
Takto.Ja mám na starosti pokladňu,hotovosť,faktúry,objednávky a podobnre.Ekonómka nerobí nič,iba účtuje podľa podkladov,ktoré jej doručím.Za september som jej všetko odovzdala aj s VPD k jednotlivým bločkom. Sprdla ma,že to nemám robiť,lebo je to blbosť. Iba som chcela vedieť,či si daňovýúrad nežiada, aby k bločkom boli aj VPD. A keby aj chcela tlačiť VPD ona ( podľa jej slov stačí ,že to má v software) , tak asi sa v tom bude musieť dlhšie hrabať.Tak to mala všetko prehľadne podľa dátumu usporiadané a zopnuté.
No neviem,mne sa to nezdá. Pretože 1. ekomómka robila voľakedy aj na DÚ a tá si to žiadala.Táto nie.Neviem, kde je pravda.
Pravda je to, že pokladničné doklady musia byť za každú cenu. Či už to budú doklady ku každému bločku ERP, alebo súhrnné, či to bude robiť zamestnanec firmy (Ty), alebo externá účtovníčka! Všetko je len na Vašej dohode, to si musíte Vy dve vysvetliť.

Mám klienta, ktorý mi nosí kompletnú pokladňu, aj s vypísanými VPD a PPD.
Mám aj takého, ktorý mi donesie doklady v igelitke a musím si ich sama usporiadať, vytlačiť VPD zo softu, založiť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Beata Pozri príspevok
Pravda je to, že pokladničné doklady musia byť za každú cenu. Či už to budú doklady ku každému bločku ERP, alebo súhrnné, či to bude robiť zamestnanec firmy (Ty), alebo externá účtovníčka! Všetko je len na Vašej dohode, to si musíte Vy dve vysvetliť.

Mám klienta, ktorý mi nosí kompletnú pokladňu, aj s vypísanými VPD a PPD.
Mám aj takého, ktorý mi donesie doklady v igelitke a musím si ich sama usporiadať, vytlačiť VPD zo softu, založiť.
Pre mňa je najideálnejšie, keď prinesie uložené - vytriedené doklady. PPD a VPD k nim vystavím zo SW ...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
martuľa Pozri príspevok
to neviem, či chce, alebo nechce tlačiť o tom sme sa nebavili,ale ona dostane všetky podklady do bodky spracované už iba nahadzuje. A myslím si,že skôr by mali byť bločky prehľadne spracované ako zopnuté dokopy a potom hľadať ktorý k čomu patrí. Mne skôr išlo o tú praktickú stránku a hlavne o to, ako to daňováci kontrolujú.
Ja sa vyjadrím len ku kontrole :

v nedávnej dobe dostala pochvalu účtovníčka od kontrolórov z DU pri kontrole daňovníka , že má pekne a bezchybne spracované účtovníctvo. Ona totiž nemala vypísaný ani jeden výdavkový doklad , a kontrola ju pochválila . Ja som tomu ani nechcela veriť . Len si prosím neberte z toho príklad , lebo nie každá kontrola reaguje rovnako .Píšem to len ako perličku .
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Zita5 Pozri príspevok
Ja sa vyjadrím len ku kontrole :

v nedávnej dobe dostala pochvalu účtovníčka od kontrolórov z DU pri kontrole daňovníka , že má pekne a bezchybne spracované účtovníctvo. Ona totiž nemala vypísaný ani jeden výdavkový doklad , a kontrola ju pochválila . Ja som tomu ani nechcela veriť . Len si prosím neberte z toho príklad , lebo nie každá kontrola reaguje rovnako .Píšem to len ako perličku .
Toto sa mi nechce ani veriť, alebo si myslím, že sa mi sníva...
Ja ani neodnesiem daňovému úradu doklady skôr, kým na každom VPD a PPD nemám dva podpisy, aby mi to náhodou nevrátili.
A ako ten daňový subjekt potom doržal podmienku podľa § 10 Z o účtovníctve? Konkrétne napríklad odstavec 1, písm. f):

§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Beata Pozri príspevok
Toto sa mi nechce ani veriť, alebo si myslím, že sa mi sníva...
Ja ani neodnesiem daňovému úradu doklady skôr, kým na každom VPD a PPD nemám dva podpisy, aby mi to náhodou nevrátili.
A ako ten daňový subjekt potom doržal podmienku podľa § 10 Z o účtovníctve? Konkrétne napríklad odstavec 1, písm. f):

Ani ja som tomu neverila , ale je to tak . Normálne som žasla od údivu , že ako je to možné . Ešte ja som zostala obrazne povedané tým blbcom, lebo som povedala , že VPD sa vypisovať musia . No a druhá strana sa mi potom vysmiala do telefónu , že čo a ako pochodila a dostala aj pochvalu .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať