Zavrieť

Porady

Nemocenské dávky a výpoveď v skúšobnej dobe

Neviete mi niekto povedať, či bude mať zamestnanec nárok na nemocenské dávky zo sociálnej poisťovne aj naďalej, ak ho prepustím v skúšobnej dobe?

Neviem, či sa dá nejako legálne zariadiť, aby tie dávky zo SP ďalej nedostal, bo zamestnanec ma iba zneužil, prijal som ho ako dlhodobo nezamestnaného, týždeň chodil do roboty a potom sa hodil na marodku, t.j. ak by bol doteraz na úrade práce, nič by nedostal ako práceneschopný, ale teraz dostane peknú sumičku. Predpokladám však, že asi nič nezmením, keď ho prepustím, zamestnancovi to už bude jedno...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    M3G Pozri príspevok
    Neviete mi niekto povedať, či bude mať zamestnanec nárok na nemocenské dávky zo sociálnej poisťovne aj naďalej, ak ho prepustím v skúšobnej dobe?

    Neviem, či sa dá nejako legálne zariadiť, aby tie dávky zo SP ďalej nedostal, bo zamestnanec ma iba zneužil, prijal som ho ako dlhodobo nezamestnaného, týždeň chodil do roboty a potom sa hodil na marodku, t.j. ak by bol doteraz na úrade práce, nič by nedostal ako práceneschopný, ale teraz dostane peknú sumičku. Predpokladám však, že asi nič nezmením, keď ho prepustím, zamestnancovi to už bude jedno...
    Áno-bude mať nárok na nemoc.dávky.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Bude mať nárok, aj ked ho prepustíš.

    No jedine SP mu môže tieto dávky vziať ( na 30 dní ) za nedodržiavanie liečebného režimu stanoveného lekárom.

    Asi si mu dal vysoký nástupný plat, ked píšeš že si príde na pekné prachy.
    Dúfam, že neprestaneš veriť ľudom, a že nájdeš si za neho lepšiu náhradu a človeka, ktorý bude chcieť pracovať.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    M3G Pozri príspevok
    Neviete mi niekto povedať, či bude mať zamestnanec nárok na nemocenské dávky zo sociálnej poisťovne aj naďalej, ak ho prepustím v skúšobnej dobe?

    Neviem, či sa dá nejako legálne zariadiť, aby tie dávky zo SP ďalej nedostal, bo zamestnanec ma iba zneužil, prijal som ho ako dlhodobo nezamestnaného, týždeň chodil do roboty a potom sa hodil na marodku, t.j. ak by bol doteraz na úrade práce, nič by nedostal ako práceneschopný, ale teraz dostane peknú sumičku. Predpokladám však, že asi nič nezmením, keď ho prepustím, zamestnancovi to už bude jedno...
    ak mu ešte trvá skúšobná doba, môžeš s ním ukončiť pracovný pomer aj počas PN-ky.

    Ak je zamestnanec skutočne chorý - možno tvoja chyba, že si ho neposlal na vstupnú lekársku prehliadku - má nárok na nemocenské aj po skončení prac.pomeru.
    Ak chorý nie je a zneužíva dávky, treba to nahlásiť na sociálnu poisťovňu a požiadať o častejšie kontroly dodržiavania liečebného režimu.

    ešte k tomu názvu témy - 100-krát na PORADe opakované - výpoveď počas skúšobnej doby sa nedáva. Ide o skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe. Ak by si chcel dať výpoveď PN pracovníkovi, nie je to možné.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    veronikasad Pozri príspevok
    ak mu ešte trvá skúšobná doba, môžeš s ním ukončiť pracovný pomer aj počas PN-ky.

    Ak je zamestnanec skutočne chorý - možno tvoja chyba, že si ho neposlal na vstupnú lekársku prehliadku - má nárok na nemocenské aj po skončení prac.pomeru.
    Ak chorý nie je a zneužíva dávky, treba to nahlásiť na sociálnu poisťovňu a požiadať o častejšie kontroly dodržiavania liečebného režimu.

    ešte k tomu názvu témy - 100-krát na PORADe opakované - výpoveď počas skúšobnej doby sa nedáva. Ide o skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe. Ak by si chcel dať výpoveď PN pracovníkovi, nie je to možné.
    Ďakujem Vám veľmi pekne, všetkým.

    Čo sa týka tej výpovede a skončenia, ušli mi trochu slovíčka, pardón. Inak mi je tá problematika relatívne jasná.

    Pýtal som sa zopár ľudí na toho môjho zamestnanca a vyzerá to, že je fakt chorý, takže ho nechám tak, nebudem mu ešte komplikovať život.

    Nemocenské dávky a výpoveď v skúšobnej dobe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.