Zavrieť

Porady

materska

dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť:
mám otvorenú živnosť od 1.9.2009 čiže neplatím do SP lebo som oslobodená
no otehotnela som a chcela by som vedieť či mám právo na materský príspevok alebo iba na rodičovský a od kedy by mi platil?
vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    katkamini Pozri príspevok
    dobrý deň,
    vedel by mi niekto poradiť:
    mám otvorenú živnosť od 1.9.2009 čiže neplatím do SP lebo som oslobodená
    no otehotnela som a chcela by som vedieť či mám právo na materský príspevok alebo iba na rodičovský a od kedy by mi platil?
    vopred ďakujem
    čo bolo pred 1.9. splňaš podmienku nem. poistenia v posledných 2 rokoch aspoň 270 dní ? Kedy máš termín pôrodu ?

    katkamini je offline (nepripojený) katkamini

    katkamini
    bola som evidovaná na úrade práce počas toho som bola na absolvenskej praxi a potom som este robila v slovenke na dohodu pred tým než som bola evidovaná som robila v bille 2 mesiace

    janaR99 je offline (nepripojený) janaR99

    janaR99
    zalezi, v ktorom tyzdni si, mozno by si sa stihla dat este nemocensky pripoistit, a to by si potom mala narok na matersku aj v plnej vyske. Odporucam pozriet si blog p. Mihala na internete, mal to tam celkom podrobne popisane.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    katkamini Pozri príspevok
    bola som evidovaná na úrade práce počas toho som bola na absolvenskej praxi a potom som este robila v slovenke na dohodu pred tým než som bola evidovaná som robila v bille 2 mesiace
    katkamini Pozri príspevok
    som v ôsmom týždni takže termín mám 11.6.2010
    Napíš presné termíny resp. zaujímavé je obdobie od 11.6.2008 doteraz. Tam totiž bude SP hladať dni poistenia.
    Lebo ak v tom období si nebola poistená, tak je zbytočné Ti začať platiť DPN, nakoľko materskú mať nebudeš.

    Takže napíš či v období od 11.6.2008 do dnešného dňa si pracovala na zmluvu, podotýkam na zmluvu nie dohodu o vykonaní práce.

    janaR99 je offline (nepripojený) janaR99

    janaR99
    No ked si v osmom tyzdni, tak sup sup, treba to co najrychlejsie riesit. Mozes sa prihlasit este na DNP, poistenie musi trvat aspon 26 tyzdnov a ty ides na matersku v 34. tyzdni, respektive po ukonceni. Ale ako bolo spomenute, musis mat aj nejake ine nemocenske poistenie pocas poslednych dvoch rokov. ak nie potom ti je zbytocne sa prihlasovat. Ale odporucam si to presne preverit aj v socialnej poistovni, kolko dni si bola, ked si pracovala v bille nemocensky poistena.
    ten link, ale najdi si to v googli, lebo mi ho nechce pridat do prispevku: jozefmihal. blogspot. com
    je to tam podrobne popisane, ako mat co najvyssiu matersku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    katkamini Pozri príspevok
    bola som evidovaná na úrade práce počas toho som bola na absolvenskej praxi a potom som este robila v slovenke na dohodu pred tým než som bola evidovaná som robila v bille 2 mesiace
    Abs.prax, evidencia na úrade práce, ani práca na dohodu sa ti nepočíta do nem.poistenia. Uveď prosím obdobie, kedy si pracovala v Bille.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    katkamini Pozri príspevok
    v bille som robila od 3.3.2008 do 30.4.2008 tak teraz mi poradte
    Bohužial nárok na materskú mať nebudeš, lebo to obdobie kedy si pracovala v Bille nespadá do tých dvoch rokov spätne odo dna predpokladaného pôrodu ( 11.06.2010 ). Takže nebudeš mať dostatok dní.

    Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

    Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac Airam25
    Krasny den,
    uz nejaku dobu tu sledujem temy okolo materskej a spôsoby jej vylepsenia. Momentalne sa ma to akutne netyka, ale v buducnosti planujem mat dieta,tak by som si chcela tiez pomoct kym sa to akotak da.Momentalne som zamestnana od januara r.2006 do teraz.DNP si zatial neplatim.PN som nikdy nebola.V zamestnani mam mes.plat 697€ brutto,mam vsak prislubene zvysenie o cca 300€ mesacne od 1.10.2009. Pomoze mi pre buducnost - ukoncit vo firme cez RLFO pracovny pomer a zalozit novy v tej istej firme? Je to mozne? Nie je zo strany SP nejake presetrovanie? Podotykam firma nie je dlznikom SP na poistnom. Velmi pekne dakujem.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Čo sa týka nemocenských dávok, tak by to bolo pre Teba určite lepšie, ak by ste ukončili PP a vznikol by nový s vyšším príjmom (a teda aj vymeriavacím základom). Možné to určite je...
    Ak by si budúci rok bola PN, tak by sa Ti totiž počítalo nemocenské odo dňa vzniku toho druhého PP do 31.12. a to by bolo pre Teba lepšie, ako keby sa počítalo z celého kalendárneho roka 2009. Ak však nepredpokladáš PN, prípadne čerpanie materského v r.2010, tak je to zbytočné. Nemyslím si, že by SP prešetrovala, prečo bol pracovný pomer ukončený a následne vznikol nový.

    Airam25 je offline (nepripojený) Airam25

    Múdrosť musíš hľadať,hlúposť príde sama. ...viac Airam25
    Dakujem za radu a nazor.Cerpanie materskeho v r.2010 nepredpokladam, ale pre PN -clovek nikdy nevie kedy to bude naozaj potrebovat. VZ zaklad je predsa alfa a omega vsetkeho.

    katkamini je offline (nepripojený) katkamini

    katkamini
    a vedel by ešte niekto od kedy by som brala rodičovský príspevok keď nebudem mať nárok na materskú

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    katkamini Pozri príspevok
    a vedel by ešte niekto od kedy by som brala rodičovský príspevok keď nebudem mať nárok na materskú
    od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.