Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodok- doplatenie poistného

Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať na pár otázok ohľadom invalidného dôchodku. Moja situácia: bola mi uznaná invalidita ale nebol mi priznaný dôchodok z dôvodu nedostatku rokov platenia poistného.

1.otázka: môžem si doplatiť toto poistenie spätne na časy keď som bol študent a nezamestnaný? Ak áno ako dlho spätne sa to dá?
Predpokladám, že aspoň čiastočná odpoveď je áno potom,
2.otázka: bude sa mi tento doplatený čas vzťahovať aj do výpočtu invalidného dôchodku, či len do starobného dôchodku?
3.otázka: môžem si sám určiť, ktoré doby si doplatím?
4.otázka: môžem si určiť výšku osobného vymeriavacieho základu (OVZ) sám?
5.otázka: ako je to v prípade doplatenia napríklad roku 2002 keď všeobecný vymeriavací základ (VVZ) bol 162 132 SKK (a zvolím si ho za OVZ), budem platiť odvody z tejto sumy, alebo budú vyrátané z VVZ platného pre tento rok?
6.otázka: môžem si doplaťiť za dobu, keď som bol študent a štát za mňa odvádzal odvody v hodnote 0,3VVZ. a doplatím si napríklad do hodnoty 1VVZ. budem platiť len ten rozdiel alebo celú časť?

Ďakujem pekne za prečítanie a za prípadné odpovede, ak nie je niečo z mojich otázok jasné upresním. Po prípade, ak som úplne svojimi úvahami mimo poprosím o nejaké rady alebo objasnenie situácie.
Naposledy upravil ADRIcK : 30.10.09 at 00:30
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ADRIcK Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcel by som sa spýtať na pár otázok ohľadom invalidného dôchodku. Moja situácia: bola mi uznaná invalidita ale nebol mi priznaný dôchodok z dôvodu nedostatku rokov platenia poistného.

    1.otázka: môžem si doplatiť toto poistenie spätne na časy keď som bol študent a nezamestnaný? Ak áno ako dlho spätne sa to dá? koľko treba
    Predpokladám, že aspoň čiastočná odpoveď je áno potom,
    2.otázka: bude sa mi tento doplatený čas vzťahovať aj do výpočtu invalidného dôchodku, či len do starobného dôchodku? malo by sa
    3.otázka: môžem si sám určiť, ktoré doby si doplatím? áno ale v súlade zo zákonom
    4.otázka: môžem si určiť výšku osobného vymeriavacieho základu (OVZ) sám? áno, ale pokiaľ chýba pár dní tak nemá veľký zmysel dávať obrovský VZ
    5.otázka: ako je to v prípade doplatenia napríklad roku 2002 keď všeobecný vymeriavací základ (VVZ) bol 162 132 SKK (a zvolím si ho za OVZ), budem platiť odvody z tejto sumy, alebo budú vyrátané z VVZ platného pre tento rok? budú sa platiť odvody z daného VZ, ak si zvolíš maximum tak budeš platiť maximálne odvody
    6.otázka: môžem si doplaťiť za dobu, keď som bol študent a štát za mňa odvádzal odvody v hodnote 0,3VVZ. a doplatím si napríklad do hodnoty 1VVZ. budem platiť len ten rozdiel alebo celú časť? neviem

    Ďakujem pekne za prečítanie a za prípadné odpovede, ak nie je niečo z mojich otázok jasné upresním. Po prípade, ak som úplne svojimi úvahami mimo poprosím o nejaké rady alebo objasnenie situácie.
    odpoved v texte.

    V podstate, niekedy je zbytočné doplácať z max. VZ lebo neovplyvní výšku dôchodku. Teda ak napr. hladá sa v 10 rokoch 5 zaplatených a máš tam zaplatených 4,5 roka minimálne odvody, a treba Ti doplatiť pol roka. Tak v podstate aj ked si dáš maxim. VZ tak Ti to len veľmi málo ovplyvní výšku dôchodku. Lebo sa tam berie priemerný mzdový bod za tie všetky roky. A zase je hlúposť spätne doplácať 5 rokov maximum, aj tak by ten dôchodok bol len polovica z maxima.

    Aj ked žiadna výhra čo sa týka odvodov počas štúdia, pokazí to všetko. Valorizácia Ti dôchodok zvýši.

    Invalidný dôchodok- doplatenie poistného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.