Zavrieť

Porady

2x cestovné náhrady v jeden deň

Vyskytla sa mi situácia, že zamestnanec bol na služobnej ceste ráno od 6-12 hod, a potom poobede od 14,50-20,50 hod.
Teda jedna pracovná cesta trvala 6 hodín, druhá 6 hodín. Viete mi poradiť ako mám posudzovať dobu trvania, ako vypočítať stravné, či zvlášť alebo sčítať hodiny?
Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Magma Pozri príspevok
    Vyskytla sa mi situácia, že zamestnanec bol na služobnej ceste ráno od 6-12 hod, a potom poobede od 14,50-20,50 hod.
    Teda jedna pracovná cesta trvala 6 hodín, druhá 6 hodín. Viete mi poradiť ako mám posudzovať dobu trvania, ako vypočítať stravné, či zvlášť alebo sčítať hodiny?
    Ďakujem za pomoc.

    Ak skutočne išlo o 2 nezávislé pracovné cesty, tieto sa posudzujú osobitne a zamestnancovi patria náhrady za každú cestu osobitne.

    kukur je offline (nepripojený) kukur

    kukur
    Chobot Pozri príspevok
    Ak skutočne išlo o 2 nezávislé pracovné cesty, tieto sa posudzujú osobitne a zamestnancovi patria náhrady za každú cestu osobitne.
    Táto odtázka zaujíma aj mňa. Ide o to, že nikde som nenašla zdôvodnenie toho na základe čoho je možné to posudzovať ako dve nezávislé pracovné cesty - pretože zákon o cestovných náhradách sa zaoberá iba 2 pracovnými cestami ktoré trvajú do 5 hodín (§5, ods. 4a). Preto Vás prosím o potvrdenie prípadne vyvrátenie hore uvedeného prípadu, ak mal vodič v 1 deň 2 cesty dlhšie ako 5 hodín - má nárok na 2x stravné alebo na stravné pre časové pásmo - 12-18 hodín. Ak má SC vyúčtované na 1 CP.
    Ďakujem...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kukur Pozri príspevok
    Táto odtázka zaujíma aj mňa. Ide o to, že nikde som nenašla zdôvodnenie toho na základe čoho je možné to posudzovať ako dve nezávislé pracovné cesty - pretože zákon o cestovných náhradách sa zaoberá iba 2 pracovnými cestami ktoré trvajú do 5 hodín (§5, ods. 4a). Preto Vás prosím o potvrdenie prípadne vyvrátenie hore uvedeného prípadu, ak mal vodič v 1 deň 2 cesty dlhšie ako 5 hodín - má nárok na 2x stravné alebo na stravné pre časové pásmo - 12-18 hodín.
    Jednoznačne to v zákona napísané nie je, ale vychádza sa z toho, že náhrady patria za každú jednotlivú pracovnú cestu. Ak v priebehu týždňa uskutoční pracovník 2 cesty, za každú sa vyhotovuje osobitne vyúčtovanie. Ak sa tieto cesty uskutočnia v priebehu jedného dňa, tak isto by malo byť vyúčtovanie pre každú cestu osobitne.

    Logicky to vyplýva aj z toho ustanovenia pre spočítavanie času pre kratšie cesty. Ak sa teda uskutočnia 2 cesty po 6 hodín, tak za každú jednu dostane zamestnanec náhrady vo výške 3,60 EUR. Nikde nie je napísané, že tie časy sa majú spočítať.

    Problém nastane, ak ide o cesty kratšie ako 5 hodín. Vtedy by podľa predchádzajúceho odstavca nedostal zamestnanec žiadnu náhradu ani za jednu cestu. Preto to zákonodarca upravil, že ak sú obe cesty kratšie a nemá nárok na stravné, treba časy spočítať (logicky z toho vyplýva, že ak nie sú kratšie, tak sa nespočítavajú) a náhrady dať za sumu.

    Rovnako, keď jedna cesta je dlhšia a druhá kratšia ako 5 hodín, k spočítavaniu nedochádza. Zamestnanec bude mať náhradu len za jednu cestu.

    kukur Pozri príspevok
    Ak má SC vyúčtované na 1 CP.
    Ďakujem...
    On aj môže mať vyúčtovanie oboch ciest na jednom tlačive, ale náhrady počíta za obe cesty osobitne.

    Takže uvedie:
    1. cesta: 6:00 - 13:00 - náhrada: 3,60 EUR
    2. cesta: 15:00 - 21:00 - náhrada 3,60 EUR

    SPOLU: 7,20 EUR

    2x cestovné náhrady v jeden deň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.