Zavrieť

Porady

Zaradenie auta do podnikania, odpisy...

Dobrý deň,
na začiatku sa ospravedlňujem za tému, ktorá tu už niekoľkokrát je spomenutá...

Vôbec nerozumiem zaradeniu a ani odpisom... chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie:

Môj priateľ si otvoril živnosť. Pred živnosťou, pred dvoma mesiacmi si kúpil auto, r.v. 1994 v hodnote 4 000 eur.
1. toto auto by som chcela previesť do podnikania, môžem si toto auto odpisovať? (myslím, kvôli tomu, že auto nie je nové a má 15 rokov).
2. je výhodnejšie zaradiť ho do podnikania, alebo užívať ako súkromné auto a uplatňovať si paušál?

Možno blbá otázka, ale z tejto problematiky som úplne mimo. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ivana P. Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    na začiatku sa ospravedlňujem za tému, ktorá tu už niekoľkokrát je spomenutá...

    Vôbec nerozumiem zaradeniu a ani odpisom... chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie:

    Môj priateľ si otvoril živnosť. Pred živnosťou, pred dvoma mesiacmi si kúpil auto, r.v. 1994 v hodnote 4 000 eur.
    1. toto auto by som chcela previesť do podnikania, môžem si toto auto odpisovať? (myslím, kvôli tomu, že auto nie je nové a má 15 rokov). Na veku auta nezáleží. Podstatný je dátum kúpy. Ak auto kupoval v r. 2009, tak je možné zaradiť v plnej kúpnej cene, a riadne odpisovať daňovo 4 roky.
    2. je výhodnejšie zaradiť ho do podnikania, alebo užívať ako súkromné auto a uplatňovať si paušál? Treba si to prepočítať podľa predpokladaného množstva najazdených kilometrov.

    Možno blbá otázka, ale z tejto problematiky som úplne mimo. Ďakujem

    v citáte...

    Každopádne na DÚ oznámiť používanie auta na podnikateľské účely.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 03.11.09 at 12:44

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Fuha, Zoli, si ma normálne splietol.
    Pre používanie MV nezahrnutého do OM mi nevzniká oznamovacia povinnosť v zmysle zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku. PAr. 90.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Janka, si si istá?

    § 89
    Vznik a zánik daňovej povinnosti

    (1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

    Ivana P. je offline (nepripojený) Ivana P.

    Ivana P.
    Ďakujem za odpovede. Chcela by som uviesť konkrétny príklad, prosím za pomoc, ďakujem.

    Kamarát si kúpil auto 25.8.2009. Od 1.9.2009 si založil živnosť.
    1. Toto auto zaradím do podnikania v OC s akým dátum??? Napríklad môžem dať dnešný a potom podať na daňovom úrade informáciu o tom, že mám daňovú povinnosť?
    2. Zmluva a výdavkový pokladničný doklad od kúpy tohto auta neúčtujem do peňažného denník v JU nakoľko bolo toto auto kúpené pred živnosťou??? A ak to dávam do peňažného denníku, prosím ako... Ďakujem moc za pomoc!

    Ivana P. je offline (nepripojený) Ivana P.

    Ivana P.
    Prosím o odpoveď na jeden problém:
    Živnostník si kúpil auto napr. 25.08.2009 v hotovosti.. A od 01.09.. si založil živnosť. Chcem sa opýtať, keby som toto auto chcela zaradiť do podnikania napr. 01.11.2009, môžem si do účtovníctva zaúčtovať aj ako výdavok v hotovosti s dátumom 25.08.2009 a zaradiť ho 01.11.2009? alebo ten dátum obstarania=dátum zaradenia?
    Alebo to len vložiť do majetku bez zaúčtovania výdavku hotovosti a len vložiť do majetku (akokeby prevedenie z osobného užívania do majetku?)

    Ďakujem

    Zaradenie auta do podnikania, odpisy...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.