Zavrieť

Porady

MUSIA poštové výdavky do účtovníctva ?

Zdravím všetkých - mám konkrétne na mysli že občas pošlem napríklad nejaký tovar zákazníkovi aj poštou, musím teda v každom prípade poštové výdavky zahrnúť do účtovníctva vo výdavkoch ? Alebo ..? Ďakujem..
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Máte na to dôvod dané poštovné neuplatniť vo výdavkoch ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Nemusíš. Žiadny zákon to neprikazuje.
Naposledy upravil marjankaj : 03.11.09 at 18:03
0 0
synthimode synthimode

synthimode je offline (nepripojený) synthimode

Zita5 Pozri príspevok
Máte na to dôvod dané poštovné neuplatniť vo výdavkoch ?
... menej práce s evidenciou a účtovníctvom ... okrem toho aj tak nedosiahnem tento rok taký zisk aby som si mohol čokoľvek uplatniť vo výdavkoch
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Nuž, keby som daný tovar napríklad posielala poštou do zahraničia, a ten istý tovar by bol pre platcu DPH, ktorý by v tomto prípade bol oslobodený od dane .... veru by som neváhala na sekundu doklad z pošty použiť ako dôkaz v prípade daňovej kontroly.
A ďalšia vec. Ak dobre chápem, tovar sa zasiela poštou, nie vždy ho dávam zaplatiť zákazníkovi pri odbere na pošte a nie vždy mi musí pošta zaslať doručenku o prevzatí zásielky.
Čiže jediným dôkazom, že niečo odo mňa skutočne odišlo je práve doklad z pošty, či kuriéra.
0 0
synthimode synthimode

synthimode je offline (nepripojený) synthimode

marjankaj Pozri príspevok
Nemusíš. Žiadny zákon to neprikazuje.
Ďakujem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
... a čo takto správne zaúčtovať všetky výdavky pre verný a pravdivý obraz firmy?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Rozalka Pozri príspevok
... a čo takto správne zaúčtovať všetky výdavky pre verný a pravdivý obraz firmy?
Presne tak Rozalka, súhlasím. Totiž ten verný a pravdivý obraz firmy dosiahneme len tak, že naše výdavky budú porovnateľné aj v budúcich obdobiach.
Takto sa mi to akosi nezdá, jeden rok dám do výdavkov čosi, potom nedám a zas dám...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
danushka Pozri príspevok
Nuž, keby som daný tovar napríklad posielala poštou do zahraničia, a ten istý tovar by bol pre platcu DPH, ktorý by v tomto prípade bol oslobodený od dane .... veru by som neváhala na sekundu doklad z pošty použiť ako dôkaz v prípade daňovej kontroly.
A ďalšia vec. Ak dobre chápem, tovar sa zasiela poštou, nie vždy ho dávam zaplatiť zákazníkovi pri odbere na pošte a nie vždy mi musí pošta zaslať doručenku o prevzatí zásielky.
Čiže jediným dôkazom, že niečo odo mňa skutočne odišlo je práve doklad z pošty, či kuriéra.
To je síce pravda, ale do účtovníctva to dávať nemusí. Najmä ak uplatňuje paušálne výdavky (napr. 40% zpríjmov)
0 0
synthimode synthimode

synthimode je offline (nepripojený) synthimode

danushka Pozri príspevok
Nuž, keby som daný tovar napríklad posielala poštou do zahraničia, a ten istý tovar by bol pre platcu DPH, ktorý by v tomto prípade bol oslobodený od dane .... veru by som neváhala na sekundu doklad z pošty použiť ako dôkaz v prípade daňovej kontroly.
A ďalšia vec. Ak dobre chápem, tovar sa zasiela poštou, nie vždy ho dávam zaplatiť zákazníkovi pri odbere na pošte a nie vždy mi musí pošta zaslať doručenku o prevzatí zásielky.
Čiže jediným dôkazom, že niečo odo mňa skutočne odišlo je práve doklad z pošty, či kuriéra.
V mojom prípade sú to len zásieky v rámci SR a príjemcom je "obyčajný zákazník" teda nepodnikateľ /asi som to mohol uviesť v úvode/
0 0
synthimode synthimode

synthimode je offline (nepripojený) synthimode

Ďakujem všetkým za odpovede, pomohli ste mi. Prajem pekný večer
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
marjankaj Pozri príspevok
To je síce pravda, ale do účtovníctva to dávať nemusí. Najmä ak uplatňuje paušálne výdavky (napr. 40% zpríjmov)
Ak uplatňuje 40%, potom nevedie účtovníctvo ... dotazovateľ pravdepodobne účtovníctvo vedie, načo by sa to inak pýtal.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
synthimode Pozri príspevok
V mojom prípade sú to len zásieky v rámci SR a príjemcom je "obyčajný zákazník" teda nepodnikateľ /asi som to mohol uviesť v úvode/
Však , ale ten obyčajný zákazník ak Vám uhradí tovar prostredníctvom faktúry ,a táto platba Vám vstúpi do príjmu , tak je dobré mať na druhej strane aj patričné výdavky, nie ? Samozrejme pokiaľ sa jedná o vedenie účtovníctva , nie v prípade paušálnych výdavkov .

Ja som toho názoru , že to poštovné patrí do výdavkov , nakoľko je to výdavok spojený so zasielaním tovaru . Bez rozdielu na to , či budete mať zisk , alebo budete vykazovať stratu .To i napriek tomu , že si vlastne daňový subjekt rozhodne o tom či uplatniť alebo nie , ale neuplatniť výdavok by som spravila napríklad pri kúpe pera - ako kanc.potreby a nie na poštovné , ktorým niečo deklarujem .
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
synthimode Pozri príspevok
... menej práce s evidenciou a účtovníctvom ... okrem toho aj tak nedosiahnem tento rok taký zisk aby som si mohol čokoľvek uplatniť vo výdavkoch
Rozalka Pozri príspevok
Ak uplatňuje 40%, potom nevedie účtovníctvo ... dotazovateľ pravdepodobne účtovníctvo vedie, načo by sa to inak pýtal.
Z tohto nie je isté ani to, či bude musieť podávať daňové priznanie.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
... a čo takto správne zaúčtovať všetky výdavky pre verný a pravdivý obraz firmy?
To je pravda. Ale záleží od účtovnej jednotky, či dané doklady zaradí do účtovníctva. Okrem iného môže ich aj stratiť.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie


(1) Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marjankaj Pozri príspevok
To je pravda. Ale záleží od účtovnej jednotky, či dané doklady zaradí do účtovníctva. Okrem iného môže ich aj stratiť.
No ešte to aby ich stratil .......ale nie , ja si myslím , že netreba to brať na ľahkú váhu ....jedná sa o tovar ...treba myslieť zo širšieho uhla pohľadu na vec .....predsa sa jedná len o zákazníka , ktorému predáva tovar .Takže s tým dokladom by som narábala opatrne .
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
synthimode Pozri príspevok
... aj tak nedosiahnem tento rok taký zisk aby som si mohol čokoľvek uplatniť vo výdavkoch
ale v ďalších rokoch môžeš dosiahnuť taký zisk, aby si mohol uplatniť daňovú stratu...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Zita5 Pozri príspevok
Však , ale ten obyčajný zákazník ak Vám uhradí tovar prostredníctvom faktúry ,a táto platba Vám vstúpi do príjmu , tak je dobré mať na druhej strane aj patričné výdavky, nie ? Samozrejme pokiaľ sa jedná o vedenie účtovníctva , nie v prípade paušálnych výdavkov .

Ja som toho názoru , že to poštovné patrí do výdavkov , nakoľko je to výdavok spojený so zasielaním tovaru . Bez rozdielu na to , či budete mať zisk , alebo budete vykazovať stratu .To i napriek tomu , že si vlastne daňový subjekt rozhodne o tom či uplatniť alebo nie , ale neuplatniť výdavok by som spravila napríklad pri kúpe pera - ako kanc.potreby a nie na poštovné , ktorým niečo deklarujem .
Súhlasím a vypichnem len taký podací lístok o zaslaní výkazov do ZP a SP tie sú veeeľmi dôležité. Už som neraz na SP preukazoval zaslanie výkazov.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie


(1) Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu.
Jednej našej klientke ukradli doklady keď ich niesla na zaúčtovanie. Čo by mala robiť? Príjmy vydokladuje, ale s výdavkami bude problém.
A aj keď si zabezpečím dokumnentáciu, nie vždy to musí vyjsť, požiar, povodeň, teroristický útok. Každá ochrana sa dá prekonať.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Len taká malá pripomienka, to sa potom neeviduje ani kniha pokladnice? Keď niečo posielam, platím a výdavok by mal prejsť pokladnicou, no a taktiež, ak bude reklamácia tovaru, myslím si, že trošku tu bude problém, nebude žiaden doklad o zaslaní zásielky a tým ani o príjme...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať