Zavrieť

Porady

Vymedzenie činnosti dohodára

Ak je uzavretá dohoda o pracovnej činnosti na max. 10 hod. týždenne, može byť v dohode "čašníčka"? Alebo by mala byť iba ako výpomocná práca pri obsluhovaní?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ejo Pozri príspevok
    Ak je uzavretá dohoda o pracovnej činnosti na max. 10 hod. týždenne, može byť v dohode "čašníčka"? Alebo by mala byť iba ako výpomocná práca pri obsluhovaní?
    Môže byť.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Ja len či pri kontrole by nebolo, že na túto činnosť prečo nie je uzavretá pracovná zmluva na kratší pracovný čas. Ako by sa to zdovodnilo.....Len tak som sa zamyslela nad tým....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ejo Pozri príspevok
    Ja len či pri kontrole by nebolo, že na túto činnosť prečo nie je uzavretá pracovná zmluva na kratší pracovný čas. Ako by sa to zdovodnilo.....Len tak som sa zamyslela nad tým....
    Dohody o prácach vykonávaných
    mimo pracovného pomeru
    § 223

    (1)Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    A je obmedzené na aký čas sa uzavierajú dohody? Ak je na neurčitý čas, ten može trvať aj rok a viac, nie?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Ejo Pozri príspevok
    A je obmedzené na aký čas sa uzavierajú dohody? Ak je na neurčitý čas, ten može trvať aj rok a viac, nie?
    Na základe dohody o vykonaní práce nesmie presiahnuť práca zamestnanca rozsah 350 hodín v roku.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ejo Pozri príspevok
    A je obmedzené na aký čas sa uzavierajú dohody? Ak je na neurčitý čas, ten može trvať aj rok a viac, nie?
    Áno.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Pridám sa k tejto téme. Ja mám uzavretú dohodu o pracovnej činnosti do konca roka. Žiadala som od zamestnávateľa, aby mi na rok 2010 pri spisovaní novej dohody dal neurčitý čas. Ale tvrdil, že to nie je možné. Je to tak?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lotarka Pozri príspevok
    Pridám sa k tejto téme. Ja mám uzavretú dohodu o pracovnej činnosti do konca roka. Žiadala som od zamestnávateľa, aby mi na rok 2010 pri spisovaní novej dohody dal neurčitý čas. Ale tvrdil, že to nie je možné. Je to tak?
    Nie, nie je to tak.
    § 228a ZP
    3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Ejo Pozri príspevok
    Ak je uzavretá dohoda o pracovnej činnosti na max. 10 hod. týždenne, može byť v dohode "čašníčka"? Alebo by mala byť iba ako výpomocná práca pri obsluhovaní?
    V pohode si môžeš zadať do Dohody o pracovnej činnosti čašníčka. Veď aj keby prišla kontrola, tak si zdôvodníš, že Ty potrebuješ len výpomoc 10 hodín týždenne. Práve že v tomto druhu dohody sa vykonávaná práca - činnosť môže opakovať. Iné to je pri dohode o vykonaní práce, kde sa jedná o ucelený okruh práce, nie pravidelne opakované práce.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Tweety Pozri príspevok
    Nie, nie je to tak.
    § 228a ZP
    3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
    Ďakujem, pomohlo.

    Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

    žena v domácnosti Zuzy
    Keď dohoda končí 31.12.2009 a od 1.1. 2010 je uzavretá zasa na jeden rok, treba sa odhlásiť zo SP a prihlásiť, alebo len po ukončení? Za odpovede ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zuzy Pozri príspevok
    Keď dohoda končí 31.12.2009 a od 1.1. 2010 je uzavretá zasa na jeden rok, treba sa odhlásiť zo SP a prihlásiť, alebo len po ukončení? Za odpovede ďakujem
    Áno, starú dohodu je potrebné odhlásiť, novú prihlásiť.

    Alena26 je offline (nepripojený) Alena26

    Alena26
    Ak mám dohodára, (dohoda o vykonaní práce), ktorý mi podpísal vyhlasenie na zdanenie príjmu. Z príjmu mu nevychádza daň, musím sa registrovať na DU ako zamestnávateľ, aj ked daň nebudem odvádzať.

    Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

    Daggmar
    Ano, ak zamestnávaš čo len 1 zamestnanca / aj dohoda/ automaticky sa stávate platitelom dane zo závislej činnosti. Aj ked mu nevychádza platit daň, musite posielat Q. vykazy o dani nulove.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.