Zavrieť

Porady

INFO OHLADNE JU pre zivnostnika

Ahojte....som tu nova a hoci som pred rokmi studovala uctovnictvo, teraz je uz uplne ine ako vidim... Potrebovala by som par rad, bola by som rada, ak by ste mi pomohli. Manzel si od novembra zalozil zivnost ako maliar... a ja mu chcem robit uctovnictvo...par veci, rad, by som potrebovala....Ake doklady, co vsetko potrebujem? Mam penazny dennik,knihu doslej,odoslanej faktury, knihu pohladavok a zavazkov a pod. To staci,alebo treba aj nieco ine???
Zaroven by som sa rada spytala ak je manzel zivnostnik maliar... moze si nieco odpisovat,napr. benzin atd??? kupa naradia???
vdaka zatim....pa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    VajdovaAndrea Pozri príspevok
    Ahojte....som tu nova a hoci som pred rokmi studovala uctovnictvo, teraz je uz uplne ine ako vidim... Potrebovala by som par rad, bola by som rada, ak by ste mi pomohli. Manzel si od novembra zalozil zivnost ako maliar... a ja mu chcem robit uctovnictvo...par veci, rad, by som potrebovala....Ake doklady, co vsetko potrebujem? Mam penazny dennik,knihu doslej,odoslanej faktury, knihu pohladavok a zavazkov a pod. To staci,alebo treba aj nieco ine???
    Zaroven by som sa rada spytala ak je manzel zivnostnik maliar... moze si nieco odpisovat,napr. benzin atd??? kupa naradia???
    vdaka zatim....pa
    Ak robíš účtovníctvo ručne a manžel nie je platcom DPH, zatiaľ postačujú tie účtovné knihy ktoré si napísala.
    Čo sa týka auta, trochu viac info by bolo potrebné..., či je vlastné MV, či je zaradené do obch.majetku alebo nie je... Je tu aj veľa tém na porade ohľadom tejto problematiky, skús vyhľadávať.
    Kúpu náradia samozrejme môže dať do výdavkov ovplyv.základ dane.
    Na účtovné predpisy Ťa navigovala Lianka vyššie...
    Veľa šťastia, keby niečo, napíš.
    Lenka1979 Pozri príspevok
    Ak robíš účtovníctvo ručne a manžel nie je platcom DPH, zatiaľ postačujú tie účtovné knihy ktoré si napísala.
    Čo sa týka auta, trochu viac info by bolo potrebné..., či je vlastné MV, či je zaradené do obch.majetku alebo nie je... Je tu aj veľa tém na porade ohľadom tejto problematiky, skús vyhľadávať.
    Kúpu náradia samozrejme môže dať do výdavkov ovplyv.základ dane.
    Na účtovné predpisy Ťa navigovala Lianka vyššie...
    Veľa šťastia, keby niečo, napíš.
    vopred vam dakujem....co sa tyka MV je jeho vlastne...ale zatial nie je zaradene do majetku obch. Co vsetko moze dat ako maliar do vydavkov na ovplyvnenie zakladu dane???dkaujem

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    VajdovaAndrea Pozri príspevok
    vopred vam dakujem....co sa tyka MV je jeho vlastne...ale zatial nie je zaradene do majetku obch. Co vsetko moze dat ako maliar do vydavkov na ovplyvnenie zakladu dane???dkaujem
    Ak je MV jeho vlastné-čiže v TP je zapísaný ako vlastník vozidla a nie je zaradené do OM, môže si dať základnú náhradu za prejdené km + náhradu za spotrebované PHM.
    Do VOZD si môže dať všetko, čo súvisí s jeho podnikateľskou činnosťou... napr. všetky nákupy náradia, materiálu, výdavky za telefon,... a iné.
    vdaka za radu.... VOZD je asi vydavky ovplyvnujuce ZD? aspon myslim. A ked si tieto vydavky uplatnim, kolko mozem??? potom mozem na danovom priznani odratat nanho aj nezdanitelnu polozku??? Co sa tyka toho benzinu, to som nepochopila...mozem mu to dat do vydavkov ovplyvnujucich ZD? do akej vysky??? mozem realne pisat? co znamena zakladna nahrada za prejdene km a nahrada za spotrebovane PHM??? ako to uctujem??? dakujem.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    VajdovaAndrea Pozri príspevok
    vdaka za radu.... VOZD je asi vydavky ovplyvnujuce ZD? aspon myslim.správne A ked si tieto vydavky uplatnim, kolko mozem???koľko si obhájiš pri daňovej kontrole potom mozem na danovom priznani odratat nanho aj nezdanitelnu polozku???áno Co sa tyka toho benzinu, to som nepochopila...mozem mu to dat do vydavkov ovplyvnujucich ZD? do akej vysky???urobíš preukázateľné jazdy mozem realne pisat?nie co znamena zakladna nahrada za prejdene km a nahrada za spotrebovane PHM??? prikladám vzorec podľa ktorého si vypočítaš základnú náhradu, podľa preukázatelných km ako to uctujem??? dakujem.
    Tu je link, ktorý by Ti mohol pomôcť
    http://hnonline.sk/ekonomika/c1-3792...setrit-naklady

    Vzorec na výpočet náhrady
    Ako si vypočítať výšku dennej náhrady?

    A - Spotreba vozidla na 100 km uvedená v technickom preukaze
    B - Aktuálna cena pohonnej látky v deň pracovnej cesty za 1 liter
    C - Počet prejdených kilometrov
    D - Paušálna náhrada 0,183 eura za kilometer
    VZOREC = ( A x B x 0,01 ) + D

    Náhrady za používanie súkromného motorového vozidla
    - sumy platia od 1. januára (Opatrenie ministerstva práce číslo 632/2008 Z. z.)
    - 0,050 eura pre jednostopové motorové vozidlo na 1 km jazdy
    - 0,183 eura pre osobné cestné motorové vozidlá na 1 km jazdy

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VajdovaAndrea Pozri príspevok
    vdaka za radu.... VOZD je asi vydavky ovplyvnujuce ZD? aspon myslim. A ked si tieto vydavky uplatnim, kolko mozem??? potom mozem na danovom priznani odratat nanho aj nezdanitelnu polozku??? Co sa tyka toho benzinu, to som nepochopila...mozem mu to dat do vydavkov ovplyvnujucich ZD? do akej vysky??? mozem realne pisat? co znamena zakladna nahrada za prejdene km a nahrada za spotrebovane PHM??? ako to uctujem??? dakujem.
    Nebude pre neho výhodnejšie uplatnenie paušálnych výdavkov? Dostal aj dotáciu z Úradu práce ?
    Aký predpokladá ročný príjem ?
    vdaka za vzorec, vela mi pomohol...ale uz sama neviem, v com sa vyznam a v com nie...teraz tak mam nahlasit auto na DU ak ho nemam v obch.majetku??? musim zan platit dan a cestnu dan, ak si chcem uplatnit nahrady za PHM????

    Zaroven co su to vlastne pausalne vydavky??? nie,nema dotaciu od UP. a rocny prijem neviem aky bude...preco???

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VajdovaAndrea Pozri príspevok
    vdaka za vzorec, vela mi pomohol...ale uz sama neviem, v com sa vyznam a v com nie...teraz tak mam nahlasit auto na DU ak ho nemam v obch.majetku??? musim zan platit dan a cestnu dan, ak si chcem uplatnit nahrady za PHM????

    Zaroven co su to vlastne pausalne vydavky??? nie,nema dotaciu od UP. a rocny prijem neviem aky bude...preco???


    Pri paušálnych výdavkoch nevedieš účtovníctvo - sleduješ len príjmy.
    Výdavky sú 40 alebo 60 % (podľa druhu živnosti) z dosiahnutých príjmov=uhradené faktúry + zaplatené odvody.
    Pri službách sú niekedy výhodnejšie, nemáš starosti s účtovníctvom, evidenciou jázd ani platením dane z motorových vozidiel.
    Závisí od výšky príjmu a skutočných výdavkov - treba to prepočítať, čo je výhodnejšie.

    dadasv je offline (nepripojený) dadasv

    baran dadasv
    Myslím si podľa toho, čo mávajú živnostníci ako váš manžel - maliari, že je pre neho výhodnejšie a hlavne jednoduchšie uplatnovať si paušálne výdavky. Iste ako maliar nie je a ani asi nebude plátca DPH. V každom prípade v tomto roku, keďže má živnosť iba od novembra by som mu robila výdavky paušálne. Vediete evidenciu o príjmoch, ktorá sa dá viesť v obyčajnom zošite a o odvodoch do fondov /sociálne a zdravotné poistenie/. Záväzky a pohľadávky sa evidujú iba pre prípad, že by sa v nasledujúcom roku prešlo na jednoduché účtovníctvo. A hlavne nemusíte mať strach z daňovej kontroly. Spracovanie daňového priznania je taktiež jednoduché.

    iridium je offline (nepripojený) iridium

    iridium
    babi2 Pozri príspevok

    Vzorec na výpočet náhrady
    Ako si vypočítať výšku dennej náhrady?

    A - Spotreba vozidla na 100 km uvedená v technickom preukaze
    B - Aktuálna cena pohonnej látky v deň pracovnej cesty za 1 liter
    C - Počet prejdených kilometrov
    D - Paušálna náhrada 0,183 eura za kilometer
    VZOREC = ( A x B x 0,01 ) + D

    Náhrady za používanie súkromného motorového vozidla
    - sumy platia od 1. januára (Opatrenie ministerstva práce číslo 632/2008 Z. z.)
    - 0,050 eura pre jednostopové motorové vozidlo na 1 km jazdy
    - 0,183 eura pre osobné cestné motorové vozidlá na 1 km jazdy


    podľa hnonline.sk/c1-37922080 by ten vzorec mal byt asi takto:

    (A*B*C)+(C*D)

    nemyslite ? alebo sa mýlim?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ano, mas pravdu, vypadlo jej tam pocet km - C.

    Vzorec:
    (spotreba v TP / 100 x cena phm x pocet km) + (pocet km x pausalna nahrada)

    A / 100 x B x C + C x D
    alebo
    A x B x C x 0,01 + C x D

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    babi2 Pozri príspevok
    Tu je link, ktorý by Ti mohol pomôcť
    http://hnonline.sk/ekonomika/c1-3792...setrit-naklady

    Vzorec na výpočet náhrady
    Ako si vypočítať výšku dennej náhrady?

    A - Spotreba vozidla na 100 km uvedená v technickom preukaze
    B - Aktuálna cena pohonnej látky v deň pracovnej cesty za 1 liter
    C - Počet prejdených kilometrov
    D - Paušálna náhrada 0,183 eura za kilometer
    VZOREC = ( A x B x 0,01 ) + D

    Náhrady za používanie súkromného motorového vozidla
    - sumy platia od 1. januára (Opatrenie ministerstva práce číslo 632/2008 Z. z.)
    - 0,050 eura pre jednostopové motorové vozidlo na 1 km jazdy
    - 0,183 eura pre osobné cestné motorové vozidlá na 1 km jazdy
    Ja priložím ešte nasledovné , poslúži ako pomôcka :

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    iridium Pozri príspevok
    podľa hnonline.sk/c1-37922080 by ten vzorec mal byt asi takto:

    (A*B*C)+(C*D)

    nemyslite ? alebo sa mýlim?
    Vzorec na výpočet náhrady
    Ako si vypočítať výšku dennej náhrady?

    A - Spotreba vozidla na 100 km uvedená v technickom preukaze
    B - Aktuálna cena pohonnej látky v deň pracovnej cesty za 1 liter
    C - Počet prejdených kilometrov
    D - Paušálna náhrada 0,183 eura za kilometer
    VZOREC = ( A x B x 0,01 ) + D = toto je náhrada za 1 km, keď to vynásobíš počtom odjazdených km, dostaneš výšku náhrady

    jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

    jozka56
    babi2 Pozri príspevok
    Vzorec na výpočet náhrady
    Ako si vypočítať výšku dennej náhrady?

    A - Spotreba vozidla na 100 km uvedená v technickom preukaze
    B - Aktuálna cena pohonnej látky v deň pracovnej cesty za 1 liter
    C - Počet prejdených kilometrov
    D - Paušálna náhrada 0,183 eura za kilometer
    VZOREC = ( A x B x 0,01 ) + D = toto je náhrada za 1 km, keď to vynásobíš počtom odjazdených km, dostaneš výšku náhrady
    Dopĺňam Tvoj vzorec na výpočet náhrady podľa počtu prejdených km za deň
    Ax0,01xBxC+CxD alebo /Ax0,01xB+D/xC

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    jozka56 Pozri príspevok
    Dopĺňam Tvoj vzorec na výpočet náhrady podľa počtu prejdených km za deň
    Ax0,01xBxC+CxD alebo /Ax0,01xB+D/xC
    Ďakujem za doplnenie, mne sa páči ten druhý, lebo je jednoduchší

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.