Zavrieť

Porady

Účtovanie v cudzej mene

Ahojte chcela by som sa opýtať ako zaúčtovať do peňažného denníka výdavky v cudzej mene a či to musím prepočítavať na Eurá. Za odpovede vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Samozrejme musíš prepočítať na eurá.
    Pokiaľ tvoj softvér neeviduje aj cudziu menu, je treba si vyhotoviť Knihu pokladnice v cudzej mene.
    Takze do penazneho dennika to uctujem v Eurach a vo valutovej pokladni v cudzej mene aj v Eurach tak je???

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Ondrisekova Pozri príspevok
    Takze do penazneho dennika to uctujem v Eurach a vo valutovej pokladni v cudzej mene aj v Eurach tak je???
    ano, presne tak
    Este jedna otázocka, keď vo valutovej pokladnici mám kurzovy rozdiel + alebo - , tak to dávam ako závierkovú operaciu: Kurzový rozdiel??? alebo to účtujem hneď???

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Ondrisekova Pozri príspevok
    Este jedna otázocka, keď vo valutovej pokladnici mám kurzovy rozdiel + alebo - , tak to dávam ako závierkovú operaciu: Kurzový rozdiel??? alebo to účtujem hneď???
    Kurzové rozdiely z valutových pokladní sa vypočítajú ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a účtujú sa v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií buď ako kurzový zisk, alebo ako kurzová strata.

    abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

    abcd.kates
    Mária.K. Pozri príspevok
    Kurzové rozdiely z valutových pokladní sa vypočítajú ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a účtujú sa v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií buď ako kurzový zisk, alebo ako kurzová strata.
    Chcem sa pripojiť k tejto problematike, musím účtovať v cudzej mene (napr. Dánske koruny)ak tam podnikateľ robil 3 mesiace? Nestačí dať do peňaž. denníka prepočítanú hodnotu v eurách a pripojiť kurzový lístok z toho dátumu z NBS ? Doteraz ak mal podnikateľ nejakú jednorázovú prac. cestu do zahraničia a niečo tam kúpil, napr. v Maďarsku, tak som výdavok zaučtovala len takto.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    abcd.kates Pozri príspevok
    Chcem sa pripojiť k tejto problematike, musím účtovať v cudzej mene (napr. Dánske koruny)ak tam podnikateľ robil 3 mesiace? Nestačí dať do peňaž. denníka prepočítanú hodnotu v eurách a pripojiť kurzový lístok z toho dátumu z NBS ? Doteraz ak mal podnikateľ nejakú jednorázovú prac. cestu do zahraničia a niečo tam kúpil, napr. v Maďarsku, tak som výdavok zaučtovala len takto.
    V peňažnom denníku sa účtuje v eurách, ale ak podnikateľ disponuje hotovosťou v cudzej mene, musí každú cudziu menu účtovať v samostatnej pokladničnej knihe. V pokladničnej knihe otvorenej pre príslušnú menu sa účtuje v eurách aj v cudzej mene.

    gabika93 je offline (nepripojený) gabika93

    gabika93
    dobry den, tiez musim uctovat v cudzej mene ale nie len vydavky, ale aj prijmy kedze podnikatel momentalne pracuje na zakazkach v zahranici. Kedze je to len od polovice minuleho roka, nemam v tom uplne jasno, tak Vas prosim o zodpovedanie niektorych otazok (aj ked uz mozno boli zodpovedane v inych temach)
    - ak som to spravne pochopila, vydavky uctovat v eurach v penaznom denniku kurzom ECB platnym den pred uskutocnenym vydajom
    - viest valutovu pokladnicnu knihu v ktorej uctovat vo valute a v eurach (kurzom ECB zo dna?)
    - prijmi mam zatial len v hotovosti, cize tie uctovat v pokl. knihe a pen. denniku (kurzom ECB zo dna?)
    - v decembri nastala situacia - faktura zo strany objednavatela bola vyplatena na ucet zahranicnej banky, no nie na ucet menovaneho podnikatela, ale "cudzi" ucet (t.j. nemozem uctovat z bank.vypisu), nasledne boli peniaze z uctu vybrane a prijate v hotovosti v cudzej mene do pokladne podnikatela - teraz mam hlavu v smutku ako to zauctovat? chyba mi totiz skutocny doklad o uhrade faktury
    Dakujem velmi pekne za zodpovedanie otazok, fakt mi velmi pomozete

    Účtovanie v cudzej mene

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.