Zavrieť

Porady

Vydedenie

Ahojte, potreboval by som poradit . Podobné témy tu síce sú, ale nenašiel som riešenie na môj problém, tak mi hádam poradite.
Som rozvedený s bývalou manželkou nie som v kontakte ani s dieťaťom. Môj kontakt je na úrovni prevodného príkazu... Nechcel tu riešiť prečo je to takto. Mám priateľku, sme spolu niekoľko rokov, zatiaľ manželia nie sme.
Moj problém je:
1) ako by som vedel ošetriť môj majetok (hnutelný + nehnutelný), aby v prípade mojej smrti (nechystám sa síce teraz urieť, ale jeden nikdy nevie... ) nič nešlo bývalej alebo dieťaťu? Samozrejme že po rozvode došlo k vysporiadaniu BSM.
2) keď s terajšou patrnerkou nadobudneme spolu nehnutelnosť, vznikne v prípade môjho úmrtia nejaký nárok na tento majetok aj prvému dieťaťu?
2a) je nejaký rozdiel či nehnuteľnosť nadobudneme spoločne pred svadbou, alebo už ako manželia? Ak áno, akým spôsobom tomu viem predísť?

To je asi všetko, čo ma teraz napadá, ďakujem za Vaše rady.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dalid Pozri príspevok
Ahojte, potreboval by som poradit . Podobné témy tu síce sú, ale nenašiel som riešenie na môj problém, tak mi hádam poradite.
Som rozvedený s bývalou manželkou nie som v kontakte ani s dieťaťom. Môj kontakt je na úrovni prevodného príkazu... Nechcel tu riešiť prečo je to takto. Mám priateľku, sme spolu niekoľko rokov, zatiaľ manželia nie sme.
Moj problém je:
1) ako by som vedel ošetriť môj majetok (hnutelný + nehnutelný), aby v prípade mojej smrti (nechystám sa síce teraz urieť, ale jeden nikdy nevie... ) nič nešlo bývalej alebo dieťaťu? Samozrejme že po rozvode došlo k vysporiadaniu BSM. ak nebudeš nič vlastniť
2) keď s terajšou patrnerkou nadobudneme spolu nehnutelnosť, vznikne v prípade môjho úmrtia nejaký nárok na tento majetok aj prvému dieťaťu? áno vznikne nárok aj dieťaťu z prvého mng.
2a) je nejaký rozdiel či nehnuteľnosť nadobudneme spoločne pred svadbou, alebo už ako manželia? na všetok tvoj majetok v prípade tvojej smrti bude mať nárok aj dieťa, je jedno či ho nadobudneš pred manželstvom abo počas manželstva.

Ak áno, akým spôsobom tomu viem predísť? nič nevlastniť

To je asi všetko, čo ma teraz napadá, ďakujem za Vaše rady.
odpoved v texte

Dieťa je neopomenuteľný dedič, a maloleté dieťa nemôžeš nijak raz vydediť. Zákon ho chráni a má nárok na svoj zákonný podiel z dedičstva.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

takže riešenie = nič nevlastniť... a to sa dá??
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dalid Pozri príspevok
takže riešenie = nič nevlastniť... a to sa dá??
Dá sa, všetko čo kúpiš daruješ priateľke. Ak sa zosobášite tak zúžiš BSM aby mala všetko ona, a ked budeš mať smolu na další vzťah tak tvoja terajšia priateľka z toho výjde veľmi bohatá a ty s "holým zadkom" (expresívum) .

Tvoje dieťa nemôže zato, čo sa stalo medzi tebou a tvojou ex. A tvoja ex nemá nárok na tvoj majetok, len a len tvoje dieťa.
0 0
daria29 daria29

daria29 je offline (nepripojený) daria29

viete mi tiež trochu poradit?ja som rozvedená,mam dve deti .svokra zomrela,udajne sa moj ex vzdal v prospech otca,potom zomrel aj ex, a dom je napísaný na bratovu dcéru,svokra zbavil svojprávosti,za zivota celý dom udajne napísali na jeho dcéru,moje deti nemaju nič,hoci ho ex s velkou pomocou pomahal stavať aťd..ale nedá mi to pokoj,teda moje deti nemaju nič,len holu riť.je to správne vydedenie,
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

daria29 Pozri príspevok
viete mi tiež trochu poradit?ja som rozvedená,mam dve deti .svokra zomrela,udajne sa moj ex vzdal v prospech otca,potom zomrel aj ex, a dom je napísaný na bratovu dcéru,svokra zbavil svojprávosti,za zivota celý dom udajne napísali na jeho dcéru,moje deti nemaju nič,hoci ho ex s velkou pomocou pomahal stavať aťd..ale nedá mi to pokoj,teda moje deti nemaju nič,len holu riť.je to správne vydedenie,
V prvom rade, darovanie a vydedenie je rozdiel.
Vlastník môže so svojím majetkom robiť počas života čo sa mu len zapáči. Ak sa rozhodne prepísať dom na jedno dieťa a pritom ma 10 tak je to jeho rozhodnutie.

Vydediť, tvoje deti nie sú vydedené. Len proste ak je to tak ako píšeš, tak nemajú čo dediť.
Ale tie informácie čo sa týkajú toho domu si zisti na https://www.katasterportal.sk/kapor/ , tu zistíš na koho je naozaj dom písaný. A potom uvidíš čo dalej. Ak by bol dom na svokra tak po nom tvoje deti by mali dediť ale ak je na iného tak bohužial.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý večer, chcem poprosiť o radu. keď sa napíše závet, že po mojej smrti moja čiastka zo spoločne nadobudnutého majetku počas manželstva bude mojich detí aká je to čiastka? Celá polovica? Lebo mi bolo povedané právnikom, že keď niesom rozvedená, tak závet nehrá žiadnu rolu. Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Iwett Pozri príspevok
Dobrý večer, chcem poprosiť o radu. keď sa napíše závet, že po mojej smrti moja čiastka zo spoločne nadobudnutého majetku počas manželstva bude mojich detí aká je to čiastka? Celá polovica? Lebo mi bolo povedané právnikom, že keď niesom rozvedená, tak závet nehrá žiadnu rolu. Ďakujem.
Polovica BSM po smrti prechádza do dedičského konania.
A tá polovica sa delí na rovnaké podiely medzi dedičov. Toto je dedenie zo zákona.

A právnik ma pravdu, lebo ako by sa formuloval závet ak majetok patrí do BSM, nie je povedané, ktorá polovica patrí komu.

Závet by si mohla napísať len na majetok, ktorý je v tvojom výlučnom vlastníctve. Teda ak Ti niekto niečo daroval alebo si to zdedila, tak na tento majetok môžeš napísať závet. A tento majetok môžu zdediť len tvoje deti.

§ 461

(1) Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.

(2) Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.
zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Xanti Pozri príspevok
Polovica BSM po smrti prechádza do dedičského konania.
A tá polovica sa delí na rovnaké podiely medzi dedičov. Toto je dedenie zo zákona.

A právnik ma pravdu, lebo ako by sa formuloval závet ak majetok patrí do BSM, nie je povedané, ktorá polovica patrí komu.

Závet by si mohla napísať len na majetok, ktorý je v tvojom výlučnom vlastníctve. Teda ak Ti niekto niečo daroval alebo si to zdedila, tak na tento majetok môžeš napísať závet. A tento majetok môžu zdediť len tvoje deti.

zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/
Takže, ja pokiaľ sa nerozvediem, tak nemôžem napísať závet, že celú moju polovicu zo spoločného majetku budú mať deti? A neviete, prečo mi notár taký závet napísal?? Je teda úplne zbytočný???
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Iwett Pozri príspevok
Takže, ja pokiaľ sa nerozvediem, tak nemôžem napísať závet, že celú moju polovicu zo spoločného majetku budú mať deti? A neviete, prečo mi notár taký závet napísal?? Je teda úplne zbytočný???
To písal notár? A vedel všetky skutočnosti? Tak potom by mal byť právoplatný.
Ale aký to má zmysel, závet pre deti a vynechať mng. ked on má svoju polovicu, a v podstate pri dedičskom konani by sa mohol sám dobrovolne zriecť dedičstva v prospech svojich detí.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Xanti Pozri príspevok
To písal notár? A vedel všetky skutočnosti? Tak potom by mal byť právoplatný.
Ale aký to má zmysel, závet pre deti a vynechať mng. ked on má svoju polovicu, a v podstate pri dedičskom konani by sa mohol sám dobrovolne zriecť dedičstva v prospech svojich detí.
Hej, písal mi ho notár, ja som mu vysvetlila, čo chcem. Aký to má zmysel? Taký, že by nededil nič po mne. Jednoducho si to predstavujem takto: keby sa mi niečo nedajbože stalo, tak sa moja polovica dedí na 3 diely:na manžela a 2 deti. Takže moje deti budú mať 1/3 z mojej polovice. Ale tým, že som mám napísaný závet, že celá moja polovica chcem aby bola mojich detí a manžela som vlastne vydedila, tak bude mať polku manžel a moju polku deti.
A že sa môj mng. zriekne dedičstva v prospech detí??? hahaha, to by musel byť charakter, čo nieje.
Len teda neviem, či som tým závetom niečo vyriešila.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Iwett Pozri príspevok
Hej, písal mi ho notár, ja som mu vysvetlila, čo chcem. Aký to má zmysel? Taký, že by nededil nič po mne. Jednoducho si to predstavujem takto: keby sa mi niečo nedajbože stalo, tak sa moja polovica dedí na 3 diely:na manžela a 2 deti. Takže moje deti budú mať 1/3 z mojej polovice. Ale tým, že som mám napísaný závet, že celá moja polovica chcem aby bola mojich detí a manžela som vlastne vydedila, tak bude mať polku manžel a moju polku deti.
A že sa môj mng. zriekne dedičstva v prospech detí??? hahaha, to by musel byť charakter, čo nieje.
Len teda neviem, či som tým závetom niečo vyriešila.
No to neviem niesom právnik hádam sa nejaký ozve.

Ale zaráža ma jedno, v podstate keby sa niečo stane tak tvoj mng. dostane po tebe vdovecký dôchodok, to nevadí? No radšej rodinné vzťahy neriešim.
V podstate ak vlastníte byt a v prípade tvojej smrti by mal tvoj mng. 2/3 podiel bytu, a tvoje deti po 1/6 tine tak mng. bez ich súhlasu nespraví nič. A dalšia vec zdedia ten zvyšok po ňom. Ako komplikované na mňa prepáč.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Xanti Pozri príspevok
No to neviem niesom právnik hádam sa nejaký ozve.

Ale zaráža ma jedno, v podstate keby sa niečo stane tak tvoj mng. dostane po tebe vdovecký dôchodok, to nevadí? No radšej rodinné vzťahy neriešim.
V podstate ak vlastníte byt a v prípade tvojej smrti by mal tvoj mng. 2/3 podiel bytu, a tvoje deti po 1/6 tine tak mng. bez ich súhlasu nespraví nič. A dalšia vec zdedia ten zvyšok po ňom. Ako komplikované na mňa prepáč.
Zdedia, ak ich nevydedí....a ten vdovecký ma nenapadol...ja neviem, čo mám robiť...keď sa začneme majetkovo vysporiadavať po rozvode, akurát tak súdy budú mať z čoho žiť, lebo sa nedohodneme. A deťom nezostane ani tolko ako ked neurobím celkom nič. A mne aspon zostanú nervy v poriadku.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Iwett Pozri príspevok
Zdedia, ak ich nevydedí....a ten vdovecký ma nenapadol...ja neviem, čo mám robiť...keď sa začneme majetkovo vysporiadavať po rozvode, akurát tak súdy budú mať z čoho žiť, lebo sa nedohodneme. A deťom nezostane ani tolko ako ked neurobím celkom nič. A mne aspon zostanú nervy v poriadku.
Vydedenie nie je také jednoduché,
je to dosť komplikovaná záležitosť a napadnuteľná na súde.
Ak by chcel svoju čiastku predať deti by mali predkupné právo. Ťažko je radiť
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

lexus77 Pozri príspevok
Iwett.

Nejako nerozumiem kvôli čomu si si ho teda zobrala.
Ak ste už tak a chceš riešiť, rozdeľ BSM a svoj spoluvlastnícky podiel daruj deťom.
A to sa dá? Bez toho aby sa vysporiadavalo BSM?
A prečo som si ho brala???? To keby som vedela!! Lebo som bola mladá, hlúpa, bolo nakúpené na svadbu malso, aby sa nepokazilo , a bola by to hanba pred svadbou ho nechať
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

lexus77 Pozri príspevok
Cez súd môžeš "zúžiť" BSM, ale NIE tak, aby o tom nevedel.
Môže o tom kľudne vedieť... len som myslela, že rozvod a vysporiadanie...a toho sa bojím, pokiaľ sa nedohodnú dvaja, je to asi komplikované. A to sa napíše žiadosť o zrušenie BSM počas trvania manželstva ?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Iwett Pozri príspevok
Hej, písal mi ho notár, ja som mu vysvetlila, čo chcem. Aký to má zmysel? Taký, že by nededil nič po mne. Jednoducho si to predstavujem takto: keby sa mi niečo nedajbože stalo, tak sa moja polovica dedí na 3 diely:na manžela a 2 deti. Takže moje deti budú mať 1/3 z mojej polovice. Ale tým, že som mám napísaný závet, že celá moja polovica chcem aby bola mojich detí a manžela som vlastne vydedila, tak bude mať polku manžel a moju polku deti.
A že sa môj mng. zriekne dedičstva v prospech detí??? hahaha, to by musel byť charakter, čo nieje.
Len teda neviem, či som tým závetom niečo vyriešila.
Notár ti to napísal dobre, tak, ako to chceš.
Pri každom dedičstve po zomrelom manželovi sa prakticky najskôr rozdelí BSM na dve časti a potom sa dedí majetok zomrelého. Ak mal poručiteľ aj čisto svoj oddelený majetok, ten sa pripočíta k 1/2 BSM a dedí sa podľa závetu alebo zo zákona.
Takže byt by pri závete zostal rozdelený na 2 časti a jednu (tvoju) časť by zdedili len deti.
1 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem veľmi pekne,toto som chcela počuť, lebo to sa mi vidí aj logické.
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

Xanti -dakujem za odpoved, mysli ze cca uz asi viem ako postupovat, aj vdaka prispevkom od Iwett.
Trochu ma zaraza jedna vec. Napr. zacnem podnikat, firma sa rozbehne a neskrachuje (mozno ) a o 20 rokov bude mat hodnotu xxxxx Euro. Stale na nu si bude moct robit narok clovek, s ktorym mam sice spolocnych 50% genetickeho materialu a 1x v zivote som ho videl ale inak nikdy nicim neprispel k rozvoju podniku. Teraz ma neukamenujte, zne to cinycky a mozno nemoralne, ale v podstate je to tak...
Mi to pripada potom tak, ze ked niekto daruje niekomu kostnu dren, prijemca ziska zaroven od neho aj cast DNA. Darca by si potom tiez mohol si robit narok na majetok prijemcu, lebo maju spolocnu cast genetickej informacie. Pri tom sa tito dvaja ludia v zivote nemuseli stretnut. To som sa iba tak okrajovo zamyslel.... Samozrejme po pravnej stranke je to nezmysel, ale ak vychadzame z biologiceho vztahu (DNA), tak uz to zacina mat logiku.
Iwett - drzim palce aby ti rozvod dobre dopadol a najme vyrovnanie BSM. Ja som s tymto mal neskutocne problemy.
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

Xanti Pozri príspevok
Dá sa, všetko čo kúpiš daruješ priateľke. Ak sa zosobášite tak zúžiš BSM aby mala všetko ona,
Este jedna otazka. Ak kupime byt pred sobasom a byt na katastry bude pisany na priatelku a ja na nom budem ako vecne bremeno (pravo dozivotneho uzivania), tak aj po sobasi by byt vstupoval do pripadeneho dedickeho konania v pripade mojej smrti? Alebo by sa na to pozeralo ako na majetok nadobudnuty parnerkou pred svatbou a teba bol by to iba jej majetok? Samozrejme, ze na hypo uvere by sme figurovali obaja ako ziadateľ o úver a spoludlžník. Ja by som bol spoludlznik.

Co znamena "zuzit BSM"??? Dakujem za vysvetlenie.
Naposledy upravil dalid : 16.11.09 at 07:56
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dalid Pozri príspevok
Este jedna otazka. Ak kupime byt pred sobasom a byt na katastry bude pisany na priatelku a ja na nom budem ako vecne bremeno (pravo dozivotneho uzivania), tak aj po sobasi by byt vstupoval do pripadeneho dedickeho konania v pripade mojej smrti? Alebo by sa na to pozeralo ako na majetok nadobudnuty parnerkou pred svatbou a teba bol by to iba jej majetok? Samozrejme, ze na hypo uvere by sme figurovali obaja ako ziadateľ o úver a spoludlžník. Ja by som bol spoludlznik.
Podľa mňa byt nemal by vstúpiť do dedičského konania, lebo nie si jeho vlastníkom. Do konania vstupujú veci, ktoré máš na papieri ako vlastník.
Ako mohol by dedič namietať, že na splácanie úveru boli použité aj tvoje prostriedky. Ale to by sa ťažko dokazovalo. Navyše na katastry nebude napísaná poznámka, že ty si spoludlžník. A ked to dobrá duša nepovie tak sa to nikto nedozvie. Na katastry bude napísané právo doživotného bývania.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať